Html'de Tablo yapma

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Tablo yapmayı öğreniyoruz
Web sayfanızdaki yazı ve resimlerin bulunduğu yeri denetlemek için kullanacağınız şey tablolardır. Her tabloda dikey ve yatay istediğiniz kadar hücre oluşturabilirsiniz. Bu hücrelerin büyüklüklerini siz belirleyebilirsiniz. Böylece yazıdığınız yazılar tam olarak istediğiniz yerde durabilir.
Tablo için kullanacağımız temel etiketler aşağıdakilerdir.
Tablo oluşturmak için<table></table> Yatay hücre oluşturmak için<tr>Dikey hücre oluşturmak için<td>6 bömüme (hücreye) ayrılmış bir tablo yapalım<table border="1">
<tr>

<td>Birinci sırada Hücre1</td>
<td>Birinci sırada Hücre2</td>
<td>Birinci sırada Hücre3</td>

</tr>

<tr>
<td>İkinci sırada Hücre1</td>
<td>İkinci sırada Hücre2</td>
<td>İkinci sırada Hücre3</td>
</tr>
</table>
Birinci sırada Hücre1
Birinci sırada Hücre2
Birinci sırada Hücre3
İkinci sırada Hücre4
İkinci sırada Hücre5
İkinci sırada Hücre6​
Hücremin içi renkli olsun (bgcolor)<table>
<tr>
<td bgcolor="red">
kırmızı hücrem oldu</td>
</tr>
</table>
Kırmızı hücrem oldu​
Hücremin içinde resim istiyorum (background)<table>
<tr>
<td background="deneme.gif">
Heeyy burada kablumbiklerim vaarr</td>
</tr>
</table>
Heeyy burada kablumbiklerim vaarr

Hücremin kenar kalınlığını değiştirmek istiyorum (border)<table border="10">
<tr>
<td>kenarı kalın oldu</td>
</tr>
</table><table border="1">
<tr>
<td>kenarı ince oldu</td>
</tr>
</table>
kenarı kalın oldu
kenarı ince oldu​
Hücremin kenarını renkli yapmak istiyorum (bordercolor)<table border="10" bordercolor="green">
<tr>
<td>kenarını yeşil yaptım</td>
</tr>
</table>
kenarını yeşil yaptım​

Hücremin içini de renkli yapmak istiyorum (bgcolor)
<table border="10" bordercolor="red">
<tr bgcolor="yellow">
<td>kenarını yeşil yaptım</td>
</tr>
</table>
içi sarı kenarı kırmızı​
Hücremin büyüklüğünü ayarlamak istiyorum (width=" " height=" ")<table border="10" width="300" height="80" >
<tr>
<td>genişliği 250 yüksekliği 80 piksel</td>
</tr>
</table>
genişliği 300 yüksekliği 80 piksel​
Hücremin içindeki yazı sağda olsun (align=" ")<table border="1" width="150" height= "100">
<tr>
<td align="right">
DayDay</td>
</tr>
</table>
DayDay​
Hücremin içindeki yazı altta olsun (valign=" ")<table border="1" width="150" height="100">
<tr>
<td valign="bottom">
Hücre</td>
</tr>
</table>
DayDay​
Tablomdaki yanyana *** hücreyi birleştirmek istiyorum (colspan)<table border="1">
<tr>
<td>1</td><td>2</td><td>3</td>
</tr>
<tr><td colspan="2">4</td><td>5</td>
</tr>
<tr><td>6</td><td>7</td><td>8</td>
</tr>
</table>
1
2
3
4
5
6
7
8​
Tablomdaki altalta *** hücreyi birleştirmek istiyorum (rowspan)<table border= "1">
<tr>
<td>1</td><td>2</td><td>3</td>
</tr>
<tr><td >4</td><td> rowspan="2">5</td><td>6</td>
</tr>
<tr><td>7</td><td>8</td>
</tr>
</table>
1
2
3
4
5
6
7
8​
Yazılarım hücrenin kenarına değmesin (cellpadding)<table border="1" cellpadding="15">
<tr>
<td>Değmiyor</td>
</tr>
</table>DeğmiyorHücremin etrafındaki çerçevenin kalınlığını ayarlıyayım (cellspacing) <table border="1" cellspacing="15">
<tr>
<td>Etrafında boşluk var</td>
</tr>
</table>Canım sıkılıyorBunların hepsini tekrar tekrar deneyip, neler olduğunu görmek, öğrenmenin en iyi yoludur.
pufnoktasi.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.