Html'de Yazı (Tip, Renk, Büyüklük)

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Yazı (Tip, Renk, Büyüklük)

02-np.gif
Bu yazıyı hatırlıyorsunuz. Sadece yazmıştık. Çok sıradan görünüyor değil mi? Farklı durumlar için, farklı büyüklük, tip ve renklerde yazılar gerekir. Ayrıca yazının sayfanın neresinde duracağına da siz karar vermelisiniz.
Yazılar aşağıdaki komutlar içine yazılır.
<font> ............... </font>
Yazının büyüklüğü için "size"
yazı tipi için "face"
Yazı rengi için "color" komutlarını kullanmanız gerekir.
Aşağıdaki örneği yazın:
<font size="3" face="Arial" color="red">DayDay seni çok seviyoruz</font>Yazıların yerinin <body> komutundan sonra gelmesi gerektiğini unutmayın.
onemli.gif
<html>
<head>
<title> DayDay </title>
</head>
<body>

<font size="4" face="Arial" color="red">DayDay seni çok seviyoruz</font>

</body>
</html>

İsterseniz yaptığımızın neye benzediğine bakalım.
Şimdi tek tek tekrar edelim.
YAZI BÜYÜKLÜĞÜ
font size="4" 5 yerine 2, 3, 4, 6 yazabilirsiniz.
Ayrıca yazınızı aşağıdaki kodların arasına da yazabilirsiniz.. Yine aşağıda gördüğünüz büyüklüklerde görünür.
<h1> DayDay </h1>

<h2> DayDay </h2>

<h3> DayDay </h3>

<h4> DayDay </h4>

<h5> DayDay </h5>

<h6> DayDay </h6>

YAZI RENGİ
Renkler için ya renk kodunu ya da ingilizce adını yazmalısınız.
color="red" yerine, farklı renk isimleri yazın.
red - kırmızı
blue - mavi
yellow - sarı
white - beyaz
black - siyah
Diğer renklerin İngilizce yazılışları ve kodları için bu sayfaya bakabilirsiniz. Renklerle ilgili ilginizi çekebilecek ayrıntılar için de buraya bir ara göz atın.


Kodlarla yazmak istiyorsanız,
color="#FF0000" renk adı yerine kod yazmanız gerekir.
red - #ff0000
blue - #0000ff
yellow - #ffff00
white - #ffffff
black - #000000

Dikkat ettiyseniz color=" " tırnak işaretleri arasında renk adını kullanırken # işaretini yazmıyoruz. Onu sadece renk kodlarını yazarken kullanıyoruz.
pufnoktasi.gif
YAZI TİPİ
face="Arial" yerine Verdana, Arial Narrow, Times New Roman, Comic Sans MS, Helvetica, sans-serif, gibi yazı tipi adlarını yazarsanız yazınız o biçimde görünecektir.
Ama çok önemli bir şey var... Bir yazı tipi, ancak başkasının bilgisayarında da o yazıdan varsa görünür. Yoksa yaptığınız bir işe yaramaz. Bu yüzden, örnek olsun diye baktığınız sayfadaki font isimlerini kullanmaya kalkmayın :))) Yukarıda yazdığım örneklerle yetinmelisiniz şimdilik.
 

er407

Katılımcı Üye
23 Ağu 2007
298
1
KONYA
sağol kardeş paylaşım içinde bir şey eksik olmuş. onu da ben tamamlayayım(BELKİ BİLMEYEN ARKADAŞLARIMIZ VARDIR):BU KODLARI NOT DEFETERİNE YAZIYORUZ KAYDET DEDİKTEN SONRA NE İSİM VERECEKSEK VERİYORUZ SONUNA HTML YAZIYORUZ.(ÖRN:er407.html) şeklinde olacak....not defterinide (başlat->tüm proğramlar->donatılar->not defteri)...şeklinde açıyoruz...
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.