Huawei, HarmonyOS Tabanlı Otomobil İşletim Sistemlerini Duyurdu

'Börteçine

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Şub 2016
7,532
738

Huawei, HarmonyOS Tabanlı Otomobil İşletim Sistemlerini Duyurdu

6apXyk.png

Birden çok işletim sistemi duyurusu yapan Huawei, HarmonyOS'u kullanarak otomobillerin farklı sistemlerini farklı şekillerde yönetiyor gibi görünüyor. Bu sistemlerin ne zaman kullanımda olacağıysa şu an için bilinmiyor.
Çinli teknoloji üreticisi Huawei, geçtiğimiz yıl kendi işletim sistemi HarmonyOS'u (Hongmeng OS) duyurmuştu. Huawei'ye göre bu işletim sistemi, akıllı telefonların yanı sıra televizyon, giyilebilir teknolojiler ve hatta otomobillerde bile kullanılabilecekti. Şirket şimdiyse, otomobillerde kullanılabilecek HarmonyOS sistemlerini resmen duyurdu.

Huawei tarafından yapılan açıklamalarda, birden çok işletim sistemine değiniliyor. Bu işletim sistemleri, temelinde HarmonyOS'a dayanıyor olsa da farklı özelliklere sahip. İşte bu da Huawei'nin yeni işletim sisteminin ne gibi alanlarda kullanılabileceğini açıkça gözler önüne seriyor. Dilerseniz hemen, Huawei'nin bugün yaptığı açıklamalara derinlemesine bir bakış atalım.

2869ad685659af23fe78f3883a57ba1629b2fdaa.jpeg

Huawei Akıllı Araba Çözümleri Başkanı Wang Jun'un konuyla ilgili ilk açıklamaları, otomobillerin kokpit bölümlerinin kontrolünü sağlayan bir işletim sistemini içeriyordu. Şirket, bu işletim sisteminde herhangi bir isim değişikliğine gitmemiş. "Hongmeng OS" ismi, Huawei'nin otomobil çözümleri sunan işletim sisteminde doğrudan kullanılıyor. Bu işletim sistemi, bir aracın kokpitiyle donanım sistemlerinin birbirinden ayrılmasını sağlıyor.

Çinli teknoloji üreticisinin otomobil kokpitlerinde kullanılabilir hale getirdiği Hongmeng OS; ses etkileşimi, ses optimizasyonu ve görsel tanıma gibi özellikleri kontrol ediyor. Otomobil üreticileriyle girişilen ortak çalışmaların ürünü olarak karşımıza çıkan özellikler, Huawei'nin otomobil ekosistemine yapacağı katkıları hızlandıracak türden.

3c83f84dcea8fda5e1d12b0b26639c7a5eb179e4.jpeg

Huawei'nin bugün duyurduğu işletim sistemlerinin arasında "AOS" da bulunuyor. ASIL-D ve EAL5+ sertifikasyon desteğine sahip olan bu işletim sistemi, akıllı sürüş yazılımı geliştirmenin temel gereksinimlerinin karşılanmasını sağlıyor. Geniş bir yapay zeka kütüphanesine sahip olan AOS, ilerleyen dönemlerde çok daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacak.

Wang Jun, yaptığı açıklamalarda "VOS" isimli başka bir işletim sistemine de değindi. Bu işletim sistemi, akıllı araç kontrolü yapılmasını sağlanıyor. Otomotiv elektronik kontrol üniteleri için açık ve standart bir yazılım mimarisi girişimi olan AUTOSAR desteğine sahip olan bu işletim sistemi, motor kontrol ünitesine odaklanarak verimliliği artırma gibi işler için kullanılıyor. Huawei, VOS'un açık kaynak kodlu olacağını ve geliştiricilerin bu sayede otonom kontrol elde edebileceklerini ifade ediyor.

0bc93d24e3233617c92a6fec968e2731c8024baa.jpeg

Huawei, tüm bunlara ek olarak bir de "Vehicle Stack" olarak isimlendirdiği bir yazılım çerçevesi duyurdu. Bu yazılım çerçevesi, HarmonyOS'la çalışan araçların özelliklerinin geliştirilmesini, entegre edilmesini, geliştirilen özelliklerin dağıtılmasını ve tüm bunların bir arada yapılabilmesini sağlıyor. Akıllı bir yazılım çerçevesi olan Vehicle Stack, olası bir durumda hangi sistem özelliğine ihtiyaç duyulduğunu tespit edip, o özelliği devreye sokabiliyor.

Huawei, HarmonyOS'un otomobil sektöründeki geleceği ile ilgili başka bir açıklama yapmadı. Ancak görünüşe göre HarmonyOS geliştirilirken bir otomobili tümüyle kapsayacak şekilde tasarlanmış, bu da Huawei'nin otomobil ekosistemi için önemli katkılar sunuyor. Bu işletim sisteminin aktif olarak ne zaman kullanımda olacağı ve HarmonyOS'lu araçların neler sunacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.