Hybrid Mobil Uygulama Nedir Farkları Neler?

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,586
100
uzay
Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

xRDuEc.pngMerhabalar, daha önce bir uygulama geliştirmiş veya bu konu hakkında araştırma yapmış mıydınız? Sizlere Hybrid teknolojisinden bahsedeceğim. Bir zamanlar internet aleminde en çok kullanılan cihazlar bilgisayarlar idi fakat günümüzde bu kavram baştan aşağı değişti. Özellikle mobil kullanıcıların artmasıyla beraber mobil cihazlarımızdaki evrimden sonra artık çoğu bilgisayarın yapabildiği bir çok işlemi(bankacılık,veri aktarımı,oyun,çeşitli araçlar,sosyal medya..vs) telefonlarımızla bir iki dokunuşla halledebiliyoruz. Hali hazırda böyle bir durumun gelişmesi ve büyümesi yeni fikirlere ve kazanç olanaklarına sebebiyet veriyor.


Hemen hemen hepimizin girip kendimize istediğimiz appları,oyunları indirdiğimiz paket yöneticisi ve satış platformları (örneğin Playstore,Amazon App for Android,F-Droid,Huawei appgallery... vb) bu tarz platformlarda insanlar istedikleri uygulamaları, oyunları arayıp buluyor veya araştırıyor. Bu platformlarda sizde eğer bir mobil uygulama geliştiricisi iseniz yaptığınız uygulamaları veya oyunları paylaşabilir hatta satabilirsiniz.


Bu durumda bilmemiz gereken nokta şu. Mobil uygulamalar nasıl geliştiriliyor ve , Hybrid, Native uygulamalar nedir?xRDuEc.png

Native Mobil Uygulama Nedir?


Aradaki farkı daha iyi kavramamız için öğrenmemiz gereken nokta Native Uygulamanın ne olduğudur. Native uygulama tam olarak anlatmak istersek şu örneği verebiliriz:

Diyelim ki siz bir uygulama geliştiricisi olarak bir uygulama yapmak istiyorsunuz. Hedef kitleniz ise İphone kullancıları olacak.Yapacağınız uygulamanın çok performanslı ve güvenli olmasını gerekiyor. İşte bu performansı yakalamak için Native uygulama yapacağız ki o işletim sisteminin bize sağlayacağı tüm olanaklardan en üst düzeyde yararlanalım. Kısaca Native uygulama seçtiğimiz bir işletim sistemine özel uygulama yapmak demektir.(örnek vermek gerekirse sadece iphon kullanıcıları için veya sadece android kullanıcıları için uygulama geliştirebiliriz)IR7N9x.pngNative Mobil Uygulamasının Genel Avantajları


Sadece seçilen işletim sistemine göre yazıldığı için normal uygulamalara göre 5 kat daha fazla performans

Daha stabil çalışma performansı sunma

Özgün yapıda arayüz geliştirme

Diğer uygulamalara göre daha fazla güvenlik sağlar

Daha kolay bir şekilde yenileme ve uyum sağmalama


Hybrid Mobil UygulamaHybrid Mobil Uygulamalar pazardaki ihtiyacı karşılamak ve minyonlara en kolay ve hızlı şekilde ulaşmanın en kolay yoludur. Hybrid teknolojisi sayesinde geliştireceğiniz veya geliştirmeyi düşündüğünüz mobil uygulamayı aynı anda bütün işletim sistemlerini çalıştıracak ve optimum düzeyde performans alabilirsiniz. Küresel hedefe en hızlı ulaşan uygulamalar olduğu için günümüzde bir çok şirket,kurum,kişi Hybird uygulamaları tercih ediyor. Sunacağınız fikir,düşünce veya bilgiyi aynı anda eş zamanlı olarak tüm mobil işletim sistemlerinde çalışabilir,kullanılabilir oluyor. Örnek vermek gerekirse Native uygulama gibi sadece iphone veya android işletim sistemlerinden birini seçip sadece o işletim sisteminin çalıştıracağı bir uygulama yapmak yerine aynı anda hem iphone hemde android işletim sisteminin çalıştırmasını sağlayabilirsiniz.


tJoGV2.gif


Hybrid Mobil Uygulamanın Genel ÖzellikleriBütün işletim sistemlerine uygun olması


Aynı anda bütün platformlara uygun uygulama sunabilme


Hızlı bir kullanım ve akıcı bir performans


Native uygulamalara nazaran 4 kat daha ucuz maliyet


Seçilen işletim sisteminin özelliklerinden yararlanma


İleriye dönük geliştirme ve yenileme imkanı


Temeli belirli bir kodlarla yapıldığı için diğer uygulamalara nazaran daha hızlı ve kolay güncelleme yapma


IR7N9x.pngHybrid Mobil Uygulamaların Dezavantajları


Native uygulamalara nazaran daha düşük performans ve kullanıcı deneyimi


Çeşitli bölümlerde açılışta hız düşüklülüğü(Webviev yüzünden)

Kullanıcı deneyimi ve performansı düşüklülüğü
çok yükle


Hybrid Mobil Uygulamalarda Güvenlik Ve Veri Denetimi


Native uygulamalara çok güvenlikli ve performanslı dedik. Peki ya Hybrid uygulamalarda güvenlik sıkıntısı mı var? Aslında Hybrid uygulamalar normal uygulamalar kadar güvenli lakin Native uygulamlar kadar üst düzey güvenlik sağlamıyor. Elbette geliştirilebilir ve daha yüksek güvenlik performansı ve veri güvenliği sağlayabilir.


Düzgün bir şekilde hazırlanan ve geliştirilen Hybrid uygulamalarda hiçbir güvenlik açığı bulunmaz


Hybrid Teknolojisiyle Yapılmış Mobil UygulamalarSizlere Hybrid ile geliştirilmiş günlük hayatımızda çok sık kullandığımız uygulamaları göstermek isterim. Eminim bazılarını sizde sık sık kullanıyorsunuz. Listenin içinde büyük devlerde mevcut.


Amazon App Store

Twitter

Gmail

Sworkit

Uber

Instagram

Pacifica

Evernote
 

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,586
100
uzay
Elinize sağlık güzel bir konu olmuş :) .

Teşekkür ederim

Eline sağlık, güzel konu :)

Teşekkürler Eronmay hocam


Eyvallah, teşekkür ederim

Ellerinize saglik, suan Flutter ile her iki platform (Android/IOS) icin de native uygulama yapilabilmekte.

Teşekkür ederim

eline sağlık dostum

Teşekkür ederim H3Uch1x hocam
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.