index atma çşitleri ve teknikleri

dead team

Katılımcı Üye
3 Eki 2006
632
0
cehennemin dibi
Arkadaşlar web hacklerken en önemli işlerden biridir index işlemiBaşlıyoruz....
ÖNEMLİ TCP PORT NUMARALARI VE GÖREVLERİ
7 => echo* Bu porttan sunucuya ne yollarsanız aynen geri yollar.
9 => discard* Dev/Null.
11 => systat* Kullanıcılar hakkında bilgiler verir.
13 => daytime* Tarih ve zaman bilgisi. Bilgisayarın nerede olduğu bulunabilir.
15 => netstat* Network ile ilgili bilgiler.
19 => chargen* Sistemde kullanılan ASCII karakterler.
21 => ftp* Bildiğiniz ftp portu.
23 => telnet* Telnet portu.
25 => smtp* Smtp (Simple Mail Transfer Protocol) Server portu.
37 => time* Zaman.
39 => rlp* Resource Location.
43 => whois* Host hakkında bilgiler.
53 => dns* Domain name server.
79 => finger* Kullanıcılar hakkında bilgi.
80 => http* Web sunucu.
110 => pop* Gelen mail.
119 => nntp* News Group.
443 => shttp* Güvenli web sunucu.
Bize gerekli olacak önemli portlar bunlar bu yüzden size liste hazırladım. Şimdi asıl işimize geçelim. Hack yaparken bize elbette bazı programlar lazım olacak bunları sizlerle kısa açıklamalar yaparak paylaşacağım.

İlk olarak
www.insecure.org/nmap adresinden NMAP programını indielim.Sitede programın windows ve Linux için ayrı versiyonları mevcut size uygun olanını listeden seçip download edebilirsiniz.Bu program bizi port tarama derdinden kurtaran harika bir programdır.Mantığını açıklamak gerekirse şöyle diyebilirim: Hostun veri giriş çıkışı yaptığı* sık kullanılan portları ve bu portlar üzerinde veri giriş çıkışı yapan programların bir listesini bize sıralayan bir programdır.Biz bu portlar üzerinde çalışan bir programın açığını kullanıp sisteme sızabiliriz.Eğer hostun kullandığı sistem Windows ise Administrator* Linux ise Root olabiliriz.Administrator ve Root bir sistemdeki en yetkili kişidir.
İkinci programımız ise NESSUS. Bu programın kullanımı zordur. Kullandıkça tecrübe kazanırsınız.Programın çalışma mantığı şöyle: NASL (Nessus Attack Scripting Language) dili ile özel script saldırıları yapmaya yarar.Bize önemli güvenlik açıklarını bularak gösterir.Programı;
www.oxid.it adresinden indirebilirsiniz.
Üçüncü programımız da çoğunuzun adını duyduğu JOHN THE RIPPER adlı Md5 cracker.Bu programla criptolu şifreleri (Md5-base 64) çözebiliriz. Bu tip şifreler sıklıkla forum database lerinde bulunur örneğin "aeH19a85ZlokBN68A6d51mmT5e808a a2w03aVkuz4 " şeklindeki bir md5 şifreyi çözebiliriz. Md5 şifrleme phpbb* vbulletin* phpnuke tarzı forum ve portalların database inde user tablosu içindeki listede kullanıcı adına karşılık gelen criptolu şifredir.John dışında daha pek çok md5 cracker mevcut fakat en ünlüsü ve hızlısı bu olduğu için bunu seçtim.John kırdığı şifreleri Programı kurduğunuz dizinde "pass.txt" adında birmetin dosyası oluşturur. Şifreleri bu dosyadan alabilirsiniz.
Bunların dışında önemli bir yöntem olarak siteye ftp* telnet* ssh (shell) gibi yollarla bağlanmayı deneyerek sistemin kullandığı programları öğrenmektir.Arkadaşlar sizlere önemli bir tavsiyem kesinlikle denemekten kaçınmamanız deneme yanılma yöntemiyle öğrenilen her şey çok daha kalıcı oluyor.43 saat süren hack deneyimlerim oldu.Şunuda unutmayın hiç bir sistem %100 güvenli değildir* mutlaka bir açık mevcuttur. İşte o açığı bulmak bizim görevimiz. Bu arada kendi güvenliğiniz için sabit bir ip numarası kullanmaktan kaçının.Unutmayınki ip adresi sizin açık bir kimliğinizdir. Sürekli değişen yada size ait olmayan ip adresleri kullanın. Bunun için ise Proxy dediğimiz sistemler vardır.
www.atomintersoft.com bunlardan birisi. Sizde Google da proxy aratarak bulabilirsiniz. Bunu dışında sürekli ip Steganos Internet Anonymous programı yada Permeo Security Driver programını kullanabilirsiniz.
Host hakkında detaylı bilgi alabileceğimiz diğer yöntemler ise bir dos komutu olan ve hepimizin makinelerinde bulunan küçük programcıklar yani: finger ve tracert.
FINGER => Bize ilgili host üzerindeki kullanıcıları ve izin verilmişse bu kullanıcıların host üzerindeki özelliklerini verir.Tabiki bunu yapmak için öncelikle bilgi almak istediğimiz hosta 79. porttan yani finger portundan telnet bağlantısı yapıyoruz tabi açıksa. Bunun içinde Çalıştıra "telnet" yazıyoruz* bağlan kısmına "host adını" bağlantı türü kısmınada "79" yazıyoruz.
TRACERT => Bu komut ise bize hosta gönderdiğimiz paketin kaç yol geçerek hosta ulaştığı hakkında bilgi verir ve routerları listeler.Buraya kadar yaptığımız ön çalışma hostun haritalanması ve gerkli bilgilerin toplanmasıydı. Bundan sonrası sabır isteyen kısım.
Gelin şimdi sanal bir saldırı yapalım:
Örnek olarak
www.abcdefg.com diye bir site olduğunu varsayalım. Şimdi site hakkında bilgi toplamak için color
www.whois.sc sitesine kayıt olalım. Daha sonra “Domain Explorer” bölümüne geçelim www.adbdefg.com yazalım. Karşımıza bazı bilgiler çıktı* bunlar host bilgileri. Bize lazım olanlar: Reverse ip* Server type* Ip adress* Name server* ICAAN Registrar. Bu bilgileri alarak bir kenara not edelim. Şimdi kısaca üstteki bilgilerin anlamlarını açıklayayım.
REVERSE IP => Bu seçenek server üzerinde çalışan diğer siteleride gösterir fakat whois.sc bize sadece 3 site görme hakkı vermektedir. Eğer silver üye olursanız tüm siteleri görebilirsiniz. Bu seçenek bizim için önemlidir çünkü; server üzerinde hacklemek istediğimiz
www.abcdefg.com sitesi üzerinde açık yok diyelim* fakat server üzerinde çalışan başka bir sitede açık bulduk ve sitenin açığı çok* bu sitenin ftp sine erişip gerekli kodları atabilirsek serveri komple ele geçirebiliriz!!!!! Yani root yada administrator olabiliriz.
SERVER TYPE => Server tipi bizim baz aldığımız nokta olmalıdır. Mesela
www.abcdefg.com sitesi için server tipi Apache / 1.3.31(Unix). Burdan anlayacağınız şey: Server 80. porttan Apache 1.3.31 http serveri çalıştırıyor. Ayrıca PHP / 4.3.5 kullanıyor. Bunlar Daemon dediğimiz arka planda çalışıp serverin asıl aktivitesini yerine getiren yapılardır. İşte Exploitler yardımıyla server üzerinde kullanılan daemon veya http serverin bir açığından içeri sızabiliriz. Şimdi adı bu kadar çok geçmişken Exploitler hakkında bilgiler vermek istiyorum: Exploitler sistemin açığı üzerine yazılmış kodlardır. İçerik olarak include ve define edilmiş değişik kod kümeleri barındırırlar.Bu kodlar bizim uzun uzun uğraşmamıza gerek bırak
mad.gif
an bir şekilde servera gerekli komutları verdirererek çalışırlar. Exploitler root ve local olmak üzere ikiye ayrılır.
NAME SERVER => Burda yazan adres
www.abcdefg.com için host sağlayan sitedir. Bu adrese girerek server hakkında daha çok bilgiye ulaşabiliriz. Çünkü ; çoğu host firması sitelerinde* kullandıkları makinenin özelliklerini ve üzerinde kurulu olan işletim sistemlerini* php versiyonlarını falan açıklarlar.

ICAAN REGISTRAR => Domainin kayıt edildiği site. Registrarı yani domain bilgilerini incelediğimizde bizim için önemli olan Administrative Contact yani domainin kayıtlı olduğu mail adresidir. Birde domainin kayıt edildiği registered through bölümündeki adrestir. Yani
www.abcdefg.com domaini Registered through bölümünde yazan adres vasıtasıyla alınmış demektir. Şimdi bu bilgileri örneğin Administrative Contact bölümündeki maili deneyebiliriz. Eğer bunu başarırsak bu iş zaten bitmiştir* yani ilgili siteye index attık demektir. Ama root olduktan sonra hacklersek domaini ele geçirebiliriz. Sonrada domaini kendi hostumuza yönlendiririz. Zaten domain bizim olmuş olur artık.
Şimdi uygulama kısmına geçelim: NMAP ı açıp nmap –A-P0
www.abcdefg.com yazdık. Nmap –sS şeklinde bir komut verebilmemiz için sitede bir firewall olmaması gerekir. Bu arada serverin tam olarak ne olduğunuda anlamış olduk: Redhat / Gnu Linux i386 üzerinde Apache 1.3.31(Unix) Web Server. Çıkan listedeki open yazan portlar açık* closed yazan portlar ise kapalıdır. Sistemde açık bir port yakalarsak hemen telnet ip adresi ve port numarası şeklinde bir dos komutu veriyoruz. Daha sonra telnet bizi serverda bir yere atar burdan sonra duruma göre hareket ederiz. Mesela bash shell e düşersek ID mize bakıp ona göre hareket ederiz. Root olmuşsak bu porta birisi daha önce erişmiş ve kullanıma açmış demektir. Ama local user isek local root exploitler ile sistemde root olmamız gerekiyor. Listedeki portlarla devam edelim: Bu portlar üzerinde çalışan programlardan herhangi biri üzerinde bulduğumuz bir açık bizim sisteme girmemizi sağlar. Sisteme girdikten sonra root da olabiliriz. Peki bu programların açığını nerden bileceğiz diye sordunuz sanırım İşte bunun için açık olan portlardan birinin exploitini bulup derleyeceğiz. Sonrada exploit yardımıyla sisteme sızmaya çalışacağız. Bundan sonrasında ise bulduğumuz exploitin türüne göre ya root yada local kullanıcı oluruz. Eğer root olursak serveri istediğimiz gibi yönetiriz. Ama local isek yani shell’ e düşersek şunları yapabiliriz:
İlk olarak id yazarak kullanıcı durumumuzu öğreniriz. Genellikle apache yazar. Sonrada sistem yetkilerimize bakarız. Neler yapabiliyoruz* sisteme dosya yükleyebiliyormuyuz? Bunları hep deneriz. Eğer sisteme dosya çekebiliyorsak ve gcc compilerda çalışıyorsa o zaman uname –a yazarak kernel çekirdek versiyonunu öğreniriz ve buna göre local root exploit ararız. Local root exploiti bulabilirsek sisteme çeker ve gcc ile derleriz. Daha sonra ise şunları yazarak root oluruz: ./exploit_adı . bunlarıda yapamıyorsak etc/passwd ve etc/shadow dizinlerine erişip erişemediğimizi kontrol ederiz. Bunların dışında mesela
www.abcdefg.com sitesinin dizinini bulup içerisine index.html dosyası çekilebiliyormu siye serverda istediğimiz her şeyi yapabiliriz. Yani bütün sitelere index atıp* serveri dağıtabiliriz. Gerisi sizin hayalgücünüze kalmış.
çok uzun ben bunu okuyamam diye bakıp geçmeyiniz okudukça anlayacan ve sonuç alacan unutmayın deneme yanılma yöntemi hack dünyasında vardır
yorumlarınızı bekliyorum
 

HackSero

Yeni üye
30 Eyl 2006
6
0
Ya Abi Olmaz Bu İş Böle Yaw Başka Sitelerden Buluyosun Kopyala Yapıştır Yapıyosun Sen Bunu Denedinmikide Bize Sunuyosun Msj Yükselsin Die Konu Koymayın...
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.