Intel 12. Nesil Alder Lake Hibrit Çekirdek Yapısıyla İlgili Yeni Detaylar

LosT

Kadim Üye
5 Şub 2015
8,138
2
-
Yonga-Çip-CPU2-963x493.jpg


4dKDtQ.png


Intel 12. Nesil Alder Lake Hibrit Çekirdek Yapısıyla İlgili Yeni Detaylar

GNU güncellemelerinde keşfedilen detaylar, Intel 12. nesil Alder Lake işlemcilerin ARM ve Lakefield benzeri heterojen işlemci yapısına geçme olasılığını güçlendiriyor.
Intel’in Alder Lake-S CPU‘ları şirketin 11. nesil Rocket Lake-S masaüstü yongalarını izleyecek. Mavi takım bunu henüz doğrulamamış olsa da yeni yongaların hibrit yapıda olan ilk masaüstü işlemciler olmasını bekliyoruz. Phoronix tarafından bildirildiği gibi, piyasaya sürülen yeni GNU derleyici güncellemeleri de bu beklentileri güçlendiriyor.

Özetleyecek olursak Alder Lake işlemciler, ARM big.LITTLE mimarisine benzer bir yapıda olacak ve güçlü yapıdaki büyük çekirdeklerle düşük güçlü küçük yapıdaki çekirdekler bir araya gelecek. Geçmişte gördüğümüz sızıntılar, 8 büyük ve 8 küçük çekirdeğin birleşmesiyle 16 çekirdekli yeni bir Alder Lake işlemcinin üretileceğini ortaya koydu.

Aslına bakılırsa Intel, bu bahsettiğimiz yapıya çok benzeyen Lakefield mobil yongalarını resmi olarak duyurmuştu. Bu tasarımlar, ARM benzeri bir tasarımda dört küçük Atom Tremont ile birlikte büyük bir Sunny Cove çekirdeği içeriyor. Yani mavi ekibin bu tasarımı masaüstü platformuna getirmesi ve işlemci sınıfına göre ölçeklendirmesi mümkün.

4dKDtQ.png


lemci-CPU-Yonga7.jpg


GNU derleyici güncellemeleri, Intel’in yaklaşmakta olan veri merkezi Sapphire Ridge yongaları ve Alder Lake masaüstü yongaları için uyumlu komut setlerinin bir listesini içeriyor. Burada Intel’in masaüstü yongaları için tanıttığı bir SIMD komut seti olan AVX-512 ise açık bir şekilde listede yer almıyor.

Bu komut setleri, Intel’in hibrit Lakefield çiplerinde çekirdekler arasında iletişimin tutarlı olması için devre dışı bırakılmıştı. Bu nedenle o anki görev için en uygun çekirdeklerin farklı iş yüklerini üstlenmesi için işletim sistemi zamanlama rutinlerini kolaylaşıyor.

Alder Lake için AVX-512 desteğinin bulunmaması, Intel’in hibrit mimarisini masaüstü bilgisayarlara getireceğine dair önemli bir kanıt niteliğinde. Buna ek olarak 12. nesil Alder Lake ile Golden Cove ve Gracemont çekirdeklerinin bir arada kullanılacağından bahsediliyor. Ayrıca muhtemelen LGA 1700 soket yapısına geçilecek ve iki nesilden fazlasına soket desteği sunulacak. Son olarak bu seriyle birlikte Intel’in DDR5 bellek standardına geçiş yapmayı planladığını da belirtelim.

4dKDtQ.png


Kaynak
 

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.