Intel Tiger Lake Xe, iGPU Performansıyla Şaşırtacak

LosT

Kadim Üye
5 Şub 2015
8,138
2
-
Intel Tiger Lake Xe, iGPU Performansıyla Şaşırtacak!

Intel’in dahili grafik birimi konusunda AMD’ye oranla daha geride olduğunu söyleyebiliriz. AMD’nin APU işlemcileri bu konuda uzunca bir süredir liderliğini sürdüren başarılı işlemcilerdi. Fakat kısa bir süre önce Intel’in XE GPU’sunu geliştirdiği yönde bazı haberleri sizlerle paylaşmıştık, aslında bu GPU 11. nesil Intel işlemcilerle birlikte gelecek dahili bir GPU olacak, bugün ortaya çıkan testler ise bu dahili GPU’nun performansını gözler önüne seriyor!

4dKDtQ.png


Intel-Core-i7-1165G7-With-Xe-GPU-vs-NVIDIA-GeForce-MX350-.png


96 işlem birimli dahili Intel Xe GPU’nun performansı uzunca bir süredir büyük merak konusuydu. Harici bir kart şeklinde geliştirmeye devam eden bu GPU Intel için büyük önem arz ediyor. Çünkü rakibindeki APU işlemcilere denk olabilecek bir işlemcileri bulunmamaktaydı. Fakat bu olay 11. nesil işlemcilerle birlikte büyük oranda değişecekmiş gibi görünmekte.

4dKDtQ.png


Nvidia’nın ultrabook gibi ince cihazlar için geliştirdiği MX350 GPU’su ile kıyaslandığı zaman Geekbench testinde 59000 civarında puanlarla neredeyse aynı skorları aldığını görüyoruz. Önceki nesilin dahili grafiklere bu sonuca yaklaşamıyordu bile. Bu sonuçlarla birlikte APU işlemcilere çok dişli bir rakip geldiğini söylemek mümkün. Çünkü henüz tam olarak bitmemiş bir GPU’nun böylesine iyi bir performans vermesi gerçekten çok iyi!

4dKDtQ.png


Kaynak
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.