ip adresinizi değiştirdiniz peki mac adresinizi ???

devidoff

Katılımcı Üye
22 Ara 2006
458
14
Turquie
bir sisteme saldırdığınız zaman ip adresini değiştirmek için proxy kullanıyor ve kendinizi gizlediğinizi zannediyorsunuz ama birde mac adresinizi değiştirmek lazım...

MAC Adresi Nedir?
Ethernet* Token Ring* Wi-Fi* Bluetooth* FDDI* SCSI gibi protokollerde kullanılmak üzere* herhangi bir bilgisayar ağında* bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. MAC kelimesi Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelir ve kısaltma terimini de İngilizce olarak yazılan anlamının yani (Media Access Control) baş harflerinden almıştır...

Ethernet ağında sistemler birbirinden sahip oldukları MAC adresi ile ayırdedilirler. Her node veya basitçe her ethernet kartı dünyada eşi olmayan bir adrese sahiptir. Bu adres 48 bitlik bir sayıdır. Örneğin bir bilgisayarın ağ kartının MAC adresi şöyle:
100100000110101001010010100011001101100000011
İkili sistemdeki bu sayıyı söylemek ve yazmak zor olduğu için bu sayı 16’lı sayı sisteminde yazılır: 12 0D 4A 51 9B 03
MAC adresleri 48 bitlik şifrelere yazılır ve her donanımın ayrı bir MAC adresi vardır* yani şu anda kullandığımız bilgisayarın ağ kartında ve modeminde kendine özel bir MAC numarası vardir.. Bu yüzden bir ağ kartları bir diğer ağ kartına veriyi yollarken alıcıyı diğerlerinden ayırmak için MAC adresinden faydalanır. Her ne kadar birbirine denk gelmesi muhtemel iki donanım olsa da* 48 bit çatısı altında üretilen numara* 2 üzeri 48 değerinde yani = 281*474*976*710*656 çeşit ağ kartını tanımlamak mümkündür ve bu kadar değer arasında birbirine denk gelmesi muhtemel görülmemektedir.

MAC adreslerinde ilk 3 değer dağıtıcı bilgilerini* son 5 değer de üretici firmayı belirtmektedir. Bu sebeple bu değerlere bakarak donanımın hangi şirketler tarafından üretildiği kestirilebilir. Donanımı üreten firmalar IEEE yani Institue of Electrical and Electronics Engineers ‘a başvurur ve 24 bit’lik üretici kodu alırlar* geriye kalan 24 bitlik kod da rast gele (algoritmaya göre) belirlenir.

Bunlarla beraber bazı MAC adresleri özelleşmiş adreslerdir* mesela ;
- FF:FF:FF:FF:FF:FF adresi tüm cihazlara yayın yapmak (broadcast) için kullanılır.
- İlk bitleri 01 olan adresler* Ethernet ve FDDI’de birçok cihaza yayın (multicast) için kullanılır.
- Yerel olarak atanmış MAC adresleri 02 ile başlarlar.


MAC adresinizi* Başlat > Çalıştır > cmd yazarak ve çıkan command satirinda arp yazarak öğrenebilirsiniz.

Başlat --> Çalıştır -->cmd-->ipconfig -all komutunu vererek mac adresiniz ve ip ; dns gibi numaralınızı’da görebilirsiniz.
MAC adreslerinin kullanımı

MAC adresleri sayesinde sistemler ağ üzerinden kendilerine ulaşan veri paketinin kendilerine gelip gelmediğini anlarlar. Ethernet ağında* bir bilgisayar bir veri paketi yolladığında* bu paket ağdaki tüm sistemlere ulaşır. Her makina paketin ilk bölümü olan alıcı MAC adresini okur ve kendi MAC adresiyle kontrol eder. Eğer gelen paket kendine aitse işler* değilse göz ardı eder.

537iv.gifEthernet’in bu özelliği ciddi bir güvenlik açığına yol açabilir. Packet Sniffer olarak adlandırılan programlar* bilgisayara gelen veri paketlerini MAC adresi ne olursa olsun alıp kullanmaya izin verirler. Bu tip programlar iyi niyetle kullanıldığında problemlerin çözümüne yarayabileceği gibi* yerel ağınızda meraklı bir kullanıcının sizin aslında başka bir makinaya göndermekte olduğunuz her dosyayı izlemesine neden olabilir.

MAC Filtrelelerini Aşmak
Kablosuz ağların güvenliği için MAC adresi filtreleme yapılabilir. Bu sayede sadece izinli MAC adresleri kablosuz ağa bağlanabilecektir.
Unutmayın ki MAC adresleri tekildir* dolayısıyla MAC adresinizin bir yerde loglanması size ait cihazın (STA - Laptop* PDA vs.) orada olduğuna dair güzel bir kanıttır. Dolayısıyla sadece filtrelemeleri aşmak için değil genel olarak da MAC adresi değiştirmek güzel bir pratiktir.
Bu çok basit bir işlemdir;
Windows altında
En basit şekilde Network Connections tan ilgili adapter’ e girip* Properties=>Configure=>Advanced Tabına girebilir ve Network Address değerini istediğiniz şekilde belirtebilirsiniz

bolum4clipimage0094wt.gif

MAC Adresi değiştirme ekranı

Bu işlem tüm adapter’larda yapılamayabilir ancak registry aracılığı ile bunu hepsinde yapabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} registry adresinde tüm adapter’ler vardır* buradan ilgili olanı seçebilir ve Network Address kısmını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Linux’ ta şu şekilde değiştirebilirsiniz ;

/etc/init.d/networking stop
ifconfig eth0 hw ether <yeni mac adres>
/etc/init.d/networking start

ALINTIDIR !!!
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.