İslam Nedir// İslamiyet Kulübü

Kenan Komutan

Yeni üye
3 Haz 2017
29
0
Herkese Selamun Aleyküm. Bu yazdığım ilk makalem her türlü görüş ve önerilerinize açığımdır


İslam nedir ?

İslam, Allah'ın Peygamberler aracılığıyla indirmiş olduğu dindir. İslam dinine inanan kişiye müslüman denir. İslam dininin son peygamberi Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vessellem'dir. O'na indirmiş olunan son kitap Kur'an'dır.

İslamın kelime anlamı teslim olmak, itaat etmek, boyun eğmektir. Bu nedenle isim olarak İslam dini denilmiştir. İslam dinine inanan tam anlamıyla Allah'a teslim olmalı, boyun eğmeli, tüm yasak ve emirlere uymalıdır.

Allah katında tek din islam dinidir. İslamdan başka din yoktur. İslam dini dışında dine inananlar ahirette çok büyük bir hüsrana uğrayacaklardır. Her insan islama uymak zorundadır. Çünkü dünya yaşamında Allah tarafından kabul sayılacak tek din islamdır.

Allah insanları yarattı ve onlara peygamber aracılığıyla bilinmesi gerekenleri, uyulması gereken kuralları ve yapılması gerekenleri tek tek bildirmiştir. Kainat Allah'ındır. Herşey onundur. Kurallar onun kurallarıdır. İslama uymuş, müslüman olmayı seçmiş herkes bu kurallara uymak zorundadır.

İslam dininde iman etmek en önemli kurallardan biridir. İman etmeyen islama uymuş sayılmaz. Allah'ın bir olduğuna ve Hz. Muhammed S.a.v'in son Peygamber olduğuna inanmayan iman etmiş sayılmaz ve islam dinine uymuş olmaz. Allah'a tam teslimiyet olmadan iman olmayacağı gibi hem dille hem kalp ile yapılmayan teslimiyet gerçek iman sayılamaz. İnanmak hem kalp hem dil ile olmalıdır. Bu ikisi tam olmadan gerçek iman yapılmış olmaz.

İslamın bir çok kuralı vardır. İnanıp iman etmek bunların başında gelir. Kur'an ve sünnet ile belirlenmiş bir çok kurallar vardır. Bu kuralların bütünüyle hepsi birlikte bakıldığında islamın gerçek manasının tanımı yapılabilir. Herbiri birbirine bağlı biri olmadan diğerinin olmayacağı kurallar bütünüdür.

İslamın beş ana şartı vardır. İslam bu kurallar üstüne kuruludur. Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in onun kulu ve rasulü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, hacca gitmek ve son olarak Ramazan ayında oruç tutmaktır. Bu kurallar ana kurallardır. İslam sadece bu beş kuraldan oluşmaz bunlar ana kurallardır. İslam tüm yönüyle ele alınmalıdır. Allah Kuran'da ne buyurduysa ve Peygamber sünneti neyi gerektiriyorsa bunların hepsi bütündür ve birbirinden ayrılamazlar. Biri olmadan diğeri olmaz, hepsi olmadan islam olmaz.

İslamın belli başlı hükümleri vardır. İlk başta iman etmek gelir. Allah'ı ve onun koyduğu hükümleri kabul edip inanmaktır.
İkinci sırada amel etmek gelir. Bu kurallara uyup amel etmek gerekir. Kurallara göre amel edip işlerimizi islam kurallarına göre belirlememiz gerekir. İnanmanın yanında amel etmekte vardır bu ikisi birbirinin parçasıdır. Birbirini tamamlarlar.

Diğer bir kural insanlar ortak bir hayatı paylaşıyorlar. Herkes birbiri ile aynı dünyayı paylaşıyor. Bu dünyada konulmuş belli başlı kurallar olmaktadır. Toplumsal hayat ve ticaret hayatı gibi şeylerde herkes birbirine belli kurallar çerçevesinde davranmak zorundadır. Birbirinin hakkı komşu hakkı gibi şeylere riayet etmelidir.

İslam kuralların bir araya gelerek bir bütünü oluşturan parçaların hepsine verilen isimdir.
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.