İşlemci ve RAM’de yeni dönem!

Tenacius

Kıdemli Üye
23 Eki 2010
3,540
0
Wants to be anywhere
İşlemci ve RAM’lerde silikon devri sona eriyor. İşte donanımı değiştirecek devrim…
Silikon günümüz bilgisayarlarının olmazsa olmazı. Ancak bu durum gelecekte değişebilir. Avrupa’da yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın ilk plastik bilgisayar işlemcisi geliştirildi. 4 bin plastik ya da organik transistörün oluşturduğu plastik mikro işlemcisi yaklaşık 2 santimetre kare. Uzmanlar silikona göre fiyat avantajı olduğunu söylese de bu plastik mikro işlemci yolun henüz çok başında.
Bu mikro işlemci şimdilik 16 adet komutu olan basit bir programı çalıştırabiliyor ve günümüzde kullandığımız masaüstü bilgisayarların milyonda biri kadar, yani 6 hertz gücünde çalışabiliyor. Ayrıca bilgileri 8 bit’e kadar işleyebiliyor.
Dünyanın ilk plastik mikro işlemcisini geliştiren araştırmacılar, plastik mikro işlemcilerin her birinden aynı performansı almanın da oldukça zor olduğunu söylüyorlar. Amorf halde bulunan pentasin kristallerinden oluşan plastiklerin içerisindeki maddelerin nasıl davranacağını her durumda kestirmek mümkün değil; “Eşit olan iki tane yapamazsınız. Aynı şekilde davranma şansı en yüksek olan tasarımlar üzerinde çalışmalıyız.”
Plastik mikro işlemcinin sınırlarını görünce hemen yarın ya da öbür gün masaüstü bilgisayarlarımızda böyle bir teknolojiyi kullanamayacağımızı anlamışsınızdır. Araştırma grubu organik maddelerin işlem hızını sınırlandırdığını söylese de silikonun fiyat ve esneklik yönünden giremeyeceği yerlere organik maddelerin daha ucuz bir şekilde gireceğini düşünüyor.
Tabii bir bilgisayar oluşturmak ya da takımı tamamlamak için hafızaya da ihtiyacınız var. Plastik işlemciyle aynı konferansta dünyanın ilk organik mürekkeple basılmış hafızası da tanıtıldı. DRAM adı verilen hafıza tipi 24 milimetre kare ve yalnızca kısa süreli 64 bit’lik bilgileri saklayabiliyor.
DRAM’i geliştiren Minnesotalı grup, iyonca zengin bir jelle elektrotları birbirinden ayıran bir madde kullanarak organik transistörleri geliştirdiler. Bu sayede de daha önce de basılarak üretilmiş ancak kısa süreli veri saklama işlerinde başarılı olamamış denemenin yapamadıklarını yaparak, hem transistörlerin çalışmasındaki gücü azaltıyor hem de bilginin yeniden tazelenmesine gerek duymadan bir dakikalık bir sürede bilgileri içerisinde tutabiliyor.
Araştırmacılar organik mikro işlemcinin ve organik hafızanın şu an birbirleriyle birleşmeye hazır olmadıklarını dile getirirken, geleceğin neler getireceği konusunda olumlu konuşuyorlar; “Bu çabalar yeni tekniklerden oluşuyor, ikisinin beraber çalışabileceğini garanti edemeyiz. Ama gelecekte bu mantıklı olur.“​
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.