İstihbarat Aşamaları

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,361
Merhaba, Moderasyon Ekibi' ne uzun bir aradan sonra tekrar döndüm. Aylardır hiç konu atmadım. Son attığım konuları tekrar gözden geçirdim ve siber istihbarat alanında yaptığım seriyi gördüm. Ben de bu seri için son içerikleri yapmaya karar verdim. Bu içeriklerde siber istihbarat alanındaki teorik kısım için son bilgileri vereceğim.

a3b2jeo.png

İstihbarat Aşamaları
İşlenmemiş bir bilginin istihbarat açısından değerli bir bilgi haline gelebilmesi için belirli bir aşamadan geçmesi yani işlenmesi gerekmektedir. İstihbarat, sürekli devam halinde olması gerekmekte olan bir işlemdir. En ufak bilginin bile kaçırılması, istihbarat işlemlerine çok kısa bir süre bile ara verilmesi büyük sorunlara sebep olabilmektir. Bunlar arasında, siber istihbarat alanında olmasa da sahada gerçekleşen olaylarda devletlerin kaderini belirleyecek olaylara bile tarihte çokça rastlanmaktadır. İstihbarat da bu sebeple çok önemli bir işlemdir. Bu önemli işlemin de sorunsuz bir şekilde işlemesi için belli aşamaları vardır.

İlk aşama ihtiyacın belirlenmesi ve gerekli yerlere bilgilerin iletilmesidir. Bu aşamada hangi alanda ve düzeyde ihtiyaçların olduğunun belirlenmesi, aşama sonunda istihbarat açısından değerli bir düzeye gelecek olan ham bilginin nerede ve nasıl toplanacağı gibi soruların cevaplarının belirlenmesi (bilgi toplama planının oluşturulması), işlemde görevlendirilecek olanların belirlenmesi, OSINT alanında yararlanılacak kaynakların belirlenmesi ve gerekli bilgilerin iletilmesine, yönlendirilmesine dayalı olan temel aşamadır.

pexels-photo-3184292.jpeg

Aşama sonucunda temel işlemler, hazırlık tamamlanır. Artık, işlemlere geçilebilecek ortam sağlanmış olur.

OSINT işlemi ikinci aşamadır. Gazete, televizyon, sosyal medya, internet siteleri gibi açık kaynaklardan veya internet sitelerinin verileri, girilmesi yasak olan siteler, OSINT toolları gibi gizli kaynaklardan bu bilgiler edinilebilmektedir.

pexels-photo-518543.jpeg

Aşama sonucunda, ham bilgiler elde edilmiş ve en önemli aşama tamamlanmış olur.

Bilgilerin işlenmesi ve değerlendirilmesi
üçüncü aşmadır. OSINT işlemi ile elde edilen bilgilerin gereksiz bilgilerden ayıklanması, alanlarına göre sınıflandırılması, işlenmesi ve değerlendirilmesi gibi raporlama işlemleri yapılır.

pexels-photo-590016.jpeg

Aşama sonucunda, ham bilgiler işlenmiş ve istihbarat verisi olmuşlardır. İstihbarat verileri artık kullanılabilir hale gelmiştir.

İstihbarat verilerinin yayımlanması, gerekli yerlere iletilmesi dördüncü ve son aşamadır. Bu aşama sonucunda veriler ilgili yerlere iletilmiş ve de kullanılmaya başlanmış olur. Verileri gerekli yerlere iletirken kriptoloji biliminden de çokça yararlanılır.

pexels-photo-3760067.jpeg

İstihbarat aşamaları teorik ve temel açıdan bu kadardı fakat istihbarat aşamaları illaki bu şekilde olmak zorunda değildir. O anki duruma, zamana, yere, personellere, kullanılacak alana, önem durumuna ve daha birçok değişkene göre bu aşamalar şekil değiştirebilir. Sabit olan tek şey, istihbaratın çok önemli bir bilim dalı olması ve ne kadar süre geçerse geçsin yine de kullanılacak olmasıdır.

-SON-

Maalesef pek istediğim kadar detaylı bir konu olmadı. Eleştirilerinizi ve yorumlarınızı belirtirseniz, kendimi daha da geliştirmeme yardımcı olacağınız için sevinirim. İyi günler ve iyi forumlar...

cxun73h.png

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,361
Başarılı bir konu. Ellerinize sağlık. :)
Çok teşekkür ederim :)
Çok teşekkür ederim hocam :)
Çok teşekkür ederim hocam :)
Eline sağlık, temiz konu olmuş :)
Eline emeğine sağlık kadro.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.