Java Nedir ? Ne İşe Yarar ? Başlıca Nitelikleri Nelerdir ?

Winston Bey

Katılımcı Üye
16 Şub 2021
358
1
Herkese merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Java Nedir ? - Ne İşe Yarar ? - Başlıca Nitelikleri Nelerdir ? onu göstereceğim. Fazla uzatmadan konumuza geçelim.

YHOrwJ.gif


JAVA NEDİR ?- Java, 1995 yılında Sistem Mühendisliği görevine atanan James Gosling tarafından geliştirilmiştir. Java birden fazla farklı özelliklere sahiptir. Yüksek verimli, Yüksek seviyeli bir dil, Nesne yönelimli adım adım işlenen bir uygulamadır. Java'nın (JVM) Java Virtual Machine si de vardır. Java'da kullandığımız kodları JVM de kullanabiliyoruz. Bu özelliği sayesinde karşımıza çıkacak hatalardan mesela Platform Sıkıştırması gibi elementlerden kaçınabilip programı yine de kullanabiliriz.JAVA NE İŞE YARAR ?- İlk başlanıldığı zamanlarda kolay ve küçük kodlanabilen cihazlarda açılabilecek seviyeye getirilen Java, C++ ve C programlama dillerinde güvenliği daha da öne sürebilen Java'yı yavaş yavaş herkes kullanmaya başlamıştır. Bu günlerimizde oldukça önde olan Java kullanımı özellikle yazılım ve mobil de işe yarayabilir olduğu için önemli bir işleve sahiptir. Kurumsallaşan ve kuruluş şirketlerinin dışında J2SE 1.4 ve 5 sürümleriyle de oldukça popüler olabiliyor.JAVANIN BAŞLICA NİTELİKLERİ NELERDİR ?Java dili tasarımcıları başlangıçta küçük cihazlar için kullanabilen seviyeye getiren Java, günümüze kadar tüm Dünya'da 9 milyon Java geliştiricisi tarafından eklenen yeni diller ile büyük bir tanınmayı başardı ve yeni bir sürü özellikler eklendi. Java’yı bu denli popüler kılan dil özellikleri fazla olsa bile ben size 3 tanesini söyleyeceğim;

Basitlik Özelliği : Java tasarımcıları ve geliştiricilerin uygulamaları daha kolay yazabilmesi ve örnekleyebilmesi, daha hızlı derleyebilmesi özelliğini eklemiştir. Java’nın C++ program yazılım dilinde daha kolay olmasının sebebi otomatik eklenen bellek işlemini engellemesidir. Bunun yanında C++ dilinde daha güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dağıtık Olma Özelliği : Birden fazla olan bilgisayarın tek bir ağ üzerinde bağlı kalması ve çalışmasına olanak sağlayan niteliğiyle dağıtık olarak adlandırılmıştır. Java bu özelliği sayesinde de tanınmıştır.

Nesne Yönelimli Olma Özelliği : Kullanıcılarına birçok özellik ve yetenek sunarak, hataları ayıklama, modularları programlama, yazılıp kaydedilen programı anında projeye çevirip üstünde çalışma ve kullandığınız kodları kaydedip yeniden kullanılabilir hale gelmesi Java'nın büyük avantajlarından biridir.


Arkadaşlar size sunduğum 3 tane nitelikten çok fazla vardır. Araştırarak bulabilirsiniz, Java kullanım kolaylığı sayesinde kolayca Java'yı çözüp anlayabilirsiniz.

zcIPpR.gif
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.