Java Script - Veri Türleri

LosT

Kadim Üye
5 Şub 2015
8,138
2
-
JavaScript'te değişkenler tanımlanırken herhangi bir veri türü belirtilmez. Hangi veri türü kullanıldığını değişkenin değerinden anlayabiliriz.

String: Metinsel veri türüdür.

<s c r i p t>
var deneme00 = "zinzinzibidi";
var deneme01 = "1234";
var deneme02 = '9Cdeneme';
</script>


Bir değişkeni string olarak tanımlayabilmek için = operatöründen sonra tırnak işareti içerisinde değişkenin değerini yazmalıyız. Yukarıdaki örnekte deneme00 adlı bir değişken tanımladık ve değerini zinzinzibidi şeklinde string olarak belirledik. deneme01 değişkeni de string'dir. Çünkü değeri sayısal olmasına rağmen tırnak işaretleri içinde yazdık. Tek tırnak ('') işareti içerisine yazılan değerler de string olarak algılanır.

Number: Sayısal veri türüdür.

<s c r i p t>
var deneme03 = 12; // Tamsayı
var deneme04 = 2.3; // Ondalıklı sayı
</script>


JavaScript'te tamsayı, ondalıklı, 8 ve 16 tabanlı olmak üzere dört farklı sayısal veri türü oluşturulabilir. = (eşittir) operatöründen sonra sayısal değerlerin yazılması yeterlidir.

Boolean: Mantıksal veri türüdür.

<s c r i p t>
var deneme05 = true;
var deneme06 = false;
</script>


Değişkenin değeri ya true (doğru) ya da false (yanlış) olabilir.

Array (Dizi): Grup halinde saklanmak istenen verilerin barındırıldığı veri türüdür.

<s c r i p t>
var deneme07 = new Array("zibidi","zinzin","300",42,16);
</script>


deneme07 adlı değişken bir dizidir. Çünkü içerisinde beş farklı veri vardır.

Undefined ve Null: undefined dilimizde tanımsız ve null ise boş anlamındadır. Tanımlanmamış değişkenler için undefined ve boş değişkenler için null kullanılır.

<s c r i p t>
var deneme08; //undefined
var deneme09 = null; // null
</script>


deneme08 değişkeni tanımsız, deneme09 ise boş bir değişkendir.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.