javascript ile neler yapılabilir ?

illerin beyi

Katılımcı Üye
2 Mar 2021
287
16
cyber world
javascript ile neler yapılabilir bunu bana detaylı anlatabilir misiniz
iyi forumlar...
----------------------------------------------------------------------------------
öyle bir gün gelicek ki konuşmayan konuşandan daha kârlı çıkacak !
 
Son düzenleme:

Air Raid

Üye
17 Tem 2021
116
22
selam aleyküm
değerli üye:
  • JavaScript ile aynı anda birden fazla işlemi halletmeniz mümkün. Bu konuda pek bir maharetli olan Vue ile yüksek performansa ulaşabilirsiniz.
  • JavaScript’in diğer yazılımlara göre daha yalın bir dilinin olması kolay öğrenilmesini sağlar.
  • Web Developer’ları kod yazma konusunda büyük bir dertten kurtarır. Sıfırdan kod yazmayı gerektirmez.
  • Diğer programlama dillerine göre çok daha hızlı ve kullanışlıdır. Vue ve React bu anlamda mükemmeldir. Az kod ile çok fazla işi halletmeleri ile ünlüdür. JavaScript’in dışında PHP’de oldukça hızlı iş gören programlama dillerinden biridir.
  • Sistemde bulunan hataları kolaylıkla tespit eder.
  • Durağan bir yapıya sahip olan HTML’yi daha canlı ve etkin hale getirir.

iyi forumlar Allaha emanet olun
 

symrx

Yeni üye
11 Tem 2021
27
4
18
javascript ile neler yapılabilir bunu bana detaylı anlatabilir misiniz
iyi forumlar...
----------------------------------------------------------------------------------
öyle bir gün gelicek ki konuşmayan konuşandan daha kârlı çıkacak !
Merhaba Değerli üye: Prototip tabana sahip bir programlama dili olarak bilinir. Sınırsız bir yapı sunan Javascript nesnel yönelimli programlama özelliğine sahiptir. JavaScript günümüz teknolojisinin etkisi ile gelişmiş olan tüm web sitelerinin hemen hemen tamamında kullanıldığı görülmektedir. Birçok uygulamada kullanılan Javascript, dinamik web sitelerinin yaşamımıza dahil olması ile uygulamalarda kullanılmaktadır. Bunlara; alışveriş siteleri, alışveriş sepetleri, ulaşan postlara yorum yapabilme, web kullanıcılarının butonlara tıklayabilmesi gibi durumlar olarak örnek verilebilir. Haber sitelerinin; yana kayan haberlerin, açıklamaların ve başlıkların meydana getirilmesinde kullanılır. Tarayıcı üzerinde hareket eden ufak çaplı oyunlar meydana getirmek de mümkündür. Web tabanlı olan mobil uygulama ve oyunlar oluşturulur. JavaScript kullanarak HTML’in kaynak kodlarına erişilip, müdahale edilir. Post işlemi yapılabilir. Kullanıcıya mesaj iletilebilir. Kısacası JavaScript aracılığı ile web sayfası dinamik bir hale gelir.
 

gikaa123

Kıdemli Üye
26 Haz 2012
2,537
28
Javascript
Kullanım alanı : Web(frontend - backend), Mobil (Hybrid) , Masaüstü


Eveeet gelelim son zamanların popüler dili javascripte. Yanlış duymadınız, javascript artık mobil ve masaüstü programlamada da kullanılıyor. Hemde gayet güçlü. Ve web taraflı artık backend dili olarakta kullanılabiliyor.(Nodejs)

Nodejs den biraz bahsetmek istiyorum, asenkron yapısı ile güçlü bir backend oluşturan nodejs sektördepopülerliğini kazandı. Şuna değinmek istiyorum ki profesyönel kariyer platformu olan
linkedin backend servislerini nodejs e geçirdikten sonra sunucu sayısını 40 adetten 3 adete indirdi. Nodejs in asenkron yapısı sayesinde çok fazla isteği non-block olarak kolaylıkla karşılayabiliyor.

Mobil için Ionic Framework ile hybrid android ios uygulama geliştirebiliyorsunuz , yazdığım bir web projesinin mobil uygulamasını angularjs ve ionic kullanarak apiler yardımıyla rahatlıkla mobil uygulama haline getirdim. Çokta memnun kaldım açıkçası internetten veri etkileşimi olan bir uygulama yapacaksanız ionic ile yapmanız size bir çok kolaylık sağlar.

Desktop için ise github ın electron projesini duymadıysanız kesinlikle inceleyin. Electron - Build cross platform desktop apps with JavaScript, HTML, and CSS.

Electron ile arkaplanda chromium çalıştırarak web tasarımı yapar gibi html css kullanarak masaüstü program yapmanızı sağlar. Electron projesi ile yapılmış bir çok uygulama mevcuttur, bunlardan bazıları bir çoğumuzun kullandığı Atom editörü, git clienti olan Gitkraken ve aklıma gelmeyen daha bir çok proje. Projelere sitesinden bakabilirsiniz.

Sektör : Javascript sektörde front end olarak oldukça fazla kullanılır. Web Tasarımcı olacağım diyorsanız kesinlikle javascript öğrenmelisiniz. Ayrıca javascriptin yanında angularjs , reactjs gibi bir framework öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim. (Sahibinden ön yüzünde angularjs kullanıyor.)

Nodejs developer ların junior maaşları bile yüksektir arkadaşlar, kaynak daha azdır, öğrenmesi size karışık gelebilir ilk başta callbackler ile vs ama zevklidir, güzeldir. Web taraflı nodejs için express frameworkünü kullanabilirsiniz.


Veritabanı : Nodejs ile en yaygın olarak mongodb kullanılır, bunun yanında bir çok db ile etkileşime geçebilir.

Artılar : Bir çok yer front-end developer arar ve javascriptçi ister. Ve backend de nodejs kullanan şirketler az olsa da maaşları yüksektir.

Eksiler : Pek fazla eksiği yok , en büyük eksiği öğrenme sürecinde bazı sıkıntılar çekebilirsiniz. Biraz üstüne düşerek kolaylıkla aşabilirsiniz bunu.
Bknz : Programlamaya Başlangıç - Hangi Dil - Kitap Önerisi - ihan3t
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.