JavaScript Nedir? [Sabitlik Konu]

Oxicroos

Uzman üye
30 Ocak 2016
1,093
0
Asthar
JavaScript Dili
JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliștrilen bir BETİK (Scripting) dilidir. 1996 da LİVESCRİPTİNG olarak adlandırılan ama daha sonraları JavaScript olarak belirlenen bu dilin asıl amacı, istemci tarafı (ClientSide) etkileșimi sağlamaktı. Bunun sebebi; HTML'in istenen interaktifliği sağlayamıyor olmasıydı. Bu betik (Script) dili daha sonraları internet tarayıcılarının dışında Adobe Acrobat, Photoshop gibi ürünlerde de kullanılmaya başlanmıștır.

Bu dili HTML sayfaları içinde; daha iyi kullanıcı ara yüzleri oluşturmak (özellikle son zamanlarda yaygınlașan Dojo, JQuery, ExtJS gibi framework'ler yardımıyla gerçekten çok ciddi yollar alındı), form değerlerini kontrol etmek, kullanıcının tarayıcı bilgilerini öğrenebilmek, Cookie olușturmak ve AJAX işlemlerini yapabilmek gibi daha da artırılabilecek birçok iș için kullanmaktayız.

JavaScript'i bir HTML dosya içinde yaygın olarak üç şekilde kullanırız

1. <script type="text/javascript" src="js_kodu.js" />

2. <script type="text/javascript">
alert("Alarm olustu!")
</script>


3. <p onclick="alert('Merhaba');"> Tıkla!</p>

1. durumda js_kod.js adlı bir dosya oluşturulmuştur ve Javascript kodu bunun içine yazılarak ilgili HTML sayfasına yüklenmesi sağlanmıştır.

2. durumda < scrip t>...</script> etiketleri arasına Javascript kodu eklenerek, sayfanın içerisinde çağrılmıştır.

3. durumda ise bir HTML elemanının onclick olayına Javascript kodu atanmıștır

Bir teşekkürü çok görmeyin!
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.