JavaScript nedir ve ne için kullanılır

-C-E-Z-A-

Üye
10 May 2022
70
22
Javascript, web programlama alanında yaygın olarak kullanılan dinamik bir programlama dilidir. Etkileşimli ve dinamik web sayfaları geliştirmeye yardımcı olan Javascript, isminden dolayı Java ileri karıştırılsa da aslında ikisi de birbirinden farklı teknolojilerdir.

Javascript dili 1997 yılında Netscape şirketinde çalışan Brendan Eich tarafından geliştirilmiştir. İlk çıktığı yılarda o döneme ait tarayıcıların büyük bir kısmı Javascript dilini yorumlayamıyordu. Bu durumda haliyle sorunlara neden oluyordu. Ancak Javascript dili Eich tarafından geliştirilmeye devam edildi. Brendan Eich o dönemlerde Mozilla Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf günümüzde hâlâ Javascript dilini geliştirmeye devam etmektedir.

Günümüzde aktif olan internet sitelerinin neredeyse hepsinde Javascript kullanılmaktadır. Web sitelerinin işlevselliğini arttıran programlama dili, kullanıcılar ile web sitesinin iletişim kurmasına olanak sağlar.

Bir örnek verecek olursa, herhangi bir internet sitesinde form doldururken eksik ya da hatalı giriş yaptığınızda ekrana gelen uyarı Javascript dili sayesinde gerçekleşir. Bu örnek Javascript dilinin yapabildiğinin en basit örneğidir.

Javascript dili ile neler yapılabilir?

HTML kaynak kodlarına Javascript ile müdahale edilebilir, form gönderme yapılabilir, ziyaretçiye mesaj verilebilir. Kısaca açıklamak gerekirse Javascript dili ile internet siteleri dinamik bir yapıya kavuşabilir. Web sayfalarında bulunan HTML’in durağan halini daha etkileşimli bir yapıya getirerek, kullanıcı için daha pratik yöntemler uygular.

Javascript nasıl kullanılır?

Javascript dili “.js” uzantısı olarak kaydedilir. Javascript dilini HTML dosyası içinde kullanabiliriz. Javascript kodlarınızı web sitenize eklemek istiyorsanız tıpkı CSS çağırır gibi Javascript dosyanızı da çağırabilirsiniz. Javascript kodlarınızı harici dosyadan çağırmak istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<script type="text/javascript" src="JS DOSYASININ BULUNDUĞU DİZİN"></script>
Javascript dosyasını ayrı tutmak istemiyor da kodlarınızın içinde kullanmak istiyorsanız alttaki kodları kullanabilirsiniz.
<script type="text/javascript">
JAVASCRIPT KODLARI
</script>
Ancak size önerimiz Javascript kodlarınızı HTML dosyası içinde kullanmak yerine harici bir dosyadan çağırmanızdır. Çünkü arama motorları HTML dosyalarının hızlı olması ve gereksiz kodların bulunmamasını ister. Harici dosyadan çağırarak arama motorlarına sitenizi sevdirebilirsiniz.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.