Kali Linux Temel Gizlilik Rehberi

sprite_beyy

Yeni üye
10 Eki 2023
39
12
root
ro3fzuc.png


GİRİŞ
Merhabalar ben Lihtg, bu konu Aday Asistan Kulübü bünyesinde ilk konum olacak her hafta devamı gelecek inşallah. Bu konuda Kali Linux kullanan bir kullanıcının, internette gezinirken veya sızma araçlarını kullanırken alabileceği temel gizlilik önlemlerinden bahsedeceğim. Tabii ki gizlilik ve anonimlik konusunda alınabilecek zombi bilgisayar kullanmak, sanal sunucular kullanmak, whonix os kullanmak gibi daha güzel yollar var fakat bu rehberde Kali üzerinde gizliliği anlatmaya çalışacağım.

sjh1yjm.png


NEDEN GİZLİLİK?
Gizliliğin ne olduğunu, önemini gibi konuları az çok hepimiz biliyoruz. Kişisel bilgilerimizin ifşa olmaması, özel verilerimize ulaşılmaması için temel gizliliğin sağlanması çok önemli. Ancak şu unutulmamalıdır ki gizlilik demek her zaman güvenlik demek değildir, gizliliğiniz maksimum olsa bile paylaştığınız bilgiler, indirdiğiniz dosyalar sizin güvenliğinizi tehdit edebilir. Ayrıca gizlilik konusunda kimden ve ne kadar gizlenmek istediğiniz de ayrı bir konu. Bu rehberde Kali üzerinde alabileceğiniz temel gizlilik önlemlerinden bahsedeceğim, olası bir suça karışırsanız gerekli mecraların size ulaşma imkanı olduğunu unutmayın.

sjh1yjm.pngNASIL GİZLİ KALACAĞIZ?
Şimdi gizlilik için yapmamız gereken adımlardan bahsedeceğim ve teker teker bu adımları göstereceğim. Öncelikle Kali'mizi sıfırdan açtığımız zaman makinemizin MAC adresini ve DNS adresini değiştirerek başlayacağız. Daha sonra VPN kullanımı, Tor ağına bağlanmayı göstereceğim. Ardından Tor Browser'ın kurulumunu yapacağız, son olarak gizliliğin altın kuralından bahsedeceğim.

sjh1yjm.png


MAC ADRESİMİZİ DEĞİŞTİRELİM
MAC adresi cihazımızla alakalı bir adrestir İP adresi gibi modemle alakası yoktur. MAC adresimizi değiştirmek için türlü araçlar var biz bu konuda Kali ile hazır gelen macchanger aracını kullanacağız.


1- Terminalimizi açıp root yetkisi alalım.
Terminalimize
Kod:
sudo su
yazalım ardından şifremizi girelim.


2- İnternetimizi hangi yolla aldığımızı öğrenelim.
Bunun için terminalimize ifconfig yazalım. Çıkan seçeneklerden anladığım üzere ben sanal bilgisayar da NAT seçeneğini kullandığım için eth0 ile internetimi alıyorum. Siz wlan0'da kullanıyor olabilirsiniz.

3- Macchangeri kullanarak MAC adresimizi değiştirelim.
Terminalimize
Kod:
macchanger -r eth0
yazıyoruz. Artık -r parametresi sayesinde eth0 MAC adresimiz random olarak ayarlandı, MAC adresimiz değişti. Bir önceki adımda eth0 yerine wlan0 görüyorsanız, eth0 yerine wlan0 yazın.


sjh1yjm.png


DNS ADRESİMİZİ DEĞİŞTİRELİM

DNS adresimiz internette istediğimiz sitenin İP adresini yazarak değil, site domainini yazarak girmemizi sağlar. DNS adresimizi değiştirerek gizliliğimizi biraz daha arttırabiliriz. Kali'de bunu değiştirmek oldukça kolay. Gerekli adımları yapıp değiştirelim ve kontrol edelim. Adımları yapmadan önce root yetkisi almayı unutmayın

1- Gerekli dosyayı açıyoruz.
Terminalimize
Kod:
nano /etc/dhcp/dhclient.conf
yazıyoruz.


2- Mevcut adresi istediğimiz DNS adresiyle değiştiriyoruz ve kontrol ediyoruz.
Google'in DNS'i 8.8.8.8, Cloudflare'inki ise 1.1.1.1'dir. Bu ikisini yazmak bize yeter.
Kod:
prepend domain-name-servers 1.1.1.1, 8.8.8.8;
Bu şekilde değiştirdikten sonra işlemimiz tamamdır. Network servisimizi yeniden başlatalım
Kod:
service network-manager restart
Yeniden başlatıldı şimdi kontrol edelim.
Kod:
cat /etc/resolv.conf
yazarak çıkan adresler ile değişip değişmediğini kontrol ediyoruz, yazdıklarımızla aynıysa işlemimiz doğru şekilde yapılmıştır.


sjh1yjm.png


VPN NEDİR ve NASIL BAĞLANILIR?

VPN'in ne olduğunu hepimiz biliyoruzdur, kendi ağımızı başka bir sunucu üzerinden yönlendirerek ağımızı şifreler. Bu internet sağlayıcınızın ve başka kişilerin girdiğiniz web sitelerini, aldığınız-gönderdiğiniz verileri göremediği anlamına gelir. Tabiiki VPN'imizi yaptıklarımızı kayıt tutmayan yani log tutmayacak şekilde seçmemiz bizim güvenliğimiz açısından önemli. Log tutmadığını iddia eden bazı firmalar: Nord VPN, Express VPN ve Proton VPN. Bunlardan birini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Veya hızlı bir kurulum istiyorsanız VPN Book firmasını kullanabilirsiniz. VPN Book firması bağlantı bilgilerini kaydederler ve her hafta otomatik olarak sildiklerini iddia ediyorlar. Biz konuda hızlı olması amacıyla VPN Book'u kullanacağız. Maksimum güvenlik isteyenler örnek olarak Proton VPN'e kayıt olduktan sonra sitesinden gerekli openvpn dosyasını indirip şimdi göstereceğim gibi kullanabilir.

1- Gerekli openvpn dosyasını indirelim.
Bunun için vpnbook.com sitesine giriyoruz ve Free Vpn Accounts bölümüne tıkladıktan sonra Free OpenVPN yazan kısmın altındaki dosyalardan birini indiriyoruz.

2- Dosyaları çıkartalım ve bağlanalım.
İndirdiğimiz dosyayı klasöre ayıkladıktan sonra
Kod:
cd <klasör adı>
kodu ile klasörün içine giriyoruz ve
Kod:
openvpn <dosya adı>
ile bağlantı kurmak istediğimiz dosyayı seçiyoruz. Gelen şifre ve kullanıcı ismine dosyayı indirdiğimiz sayfada Free OpenVPN bölümünün altındaki şifre ve kullanıcı ismini giriyoruz.


3- Bağlantı başarılı
Evet bu işlemler ardından VPN'e bağlanmış olduk, eğer internetiniz giderse farklı dosyalar deneyin, sanal bilgisayarda deniyorsanız makine ayarlarını NAT yerine Bridge Adapter olarak ayarlayabilirsiniz. Biz bu işlemler openvpn komudunu kullanarak yaptık bu araç Kali ile hazır şekilde gelir bu yüzden tekrar indirmedik, bu sebeple hata veriyorsa openvpn'i indirmek sorununuzu çözer. Farklı bir hatanız varsa yorum atarak belirtebilirsiniz.

sjh1yjm.png


TOR AĞI NEDİR ve NASIL BAĞLANILIR?
TOR ağı bağlantı trafiğinizi rastgele seçilmiş üç farklı düğüm üzerinden internete ulaştırır, bu şekilde sağlam bir gizlilik sağlar. Whonix ve Tails gibi dağıtımlar kendi internetlerini TOR üzerinden geçirerek güzel bir gizlilik sağlar. Kali'de ise bunu kendimiz manuel olarak ayarlıyabiliriz. Bunu yapmak için anonsurf programını kullanacağız. İşlemleri yapmadan önce root yetkisi alın.

1- Programımızı indirelim ve açalım.

Kod:
git clone https://github.com/Und3rf10w/kali-anonsurf
ardından
Kod:
cd kali-anonsurf
ve
Kod:
./installer.sh

2- Programı çalıştıralım.

Apache yapılandırması:
anonsurf start
yazarak programımızı başlatalım. Artık tor ağına bağlıyız. Kontrol etmek için Tor Check sitesine girebiliriz. Gördüğümüz üzere TOR ağına bağlandık. Programı kapatmak için
Kod:
anonsurf stop
yazıcağız.sjh1yjm.png


TOR BROWSER NEDİR ve NASIL KURULUR?
Gizliliğimiz için tarayıcı seçimimiz oldukça önemlidir. Bunun için TOR Browser harika bir seçimdir. No script gibi eklentileri yanında barındırır, anonimlik ve gizlilik için yapılmış bir tarayıcıdır, sizi TOR ağından geçirip internete bağlar böylece tek başına bile bir seviyede anonimlik sağlar. Şimdi TOR Browser'i kuralım.


1- Root yetkisini alalım ve indirelim.
Kod:
sudo su
yazdıktan sonra şifremizi girelim ve
Kod:
sudo apt install -y tor torbrowser-launcher
yazarak programımızı indirelim.


2- Root yetkisinden çıkalım ve programımızı çalıştıralım.
Kod:
exit
yazalım ardından
Kod:
torbrowser-launcher
yazarak programımızın açılmasını bekleyelim. İlk açılışta gerekli imzaları doğrular, bizi biraz bekletir ve açılır.


sjh1yjm.png

ALTIN KURAL
Evet gerekli sistemsel ayarlarımızı yaptık ve en önemli kurala geldik. En önemli kuralımız ağzımızı sıkı tutmak, gerçek ismimizi kullanmamak, konumumuzu, mesleğimizi, yaşımız gibi hiçbir bilgimizi paylaşmamaktır. Bunlar basit bir kural gibi gözükebilir fakat %80'imizin aman ne olacak diyerek geçiştirdiği ufak detaylardır ve bunlar birleşerek önemli kişisel bilgilerimize erişilmesine kadar gider.


sjh1yjm.png


SON
Evet konumuzun sonuna geldik. Yazıyı baştan sona alıntı yapmadan kendi cümlelerimle yazdım. Yazımdaki hata, eksiklik, beğenmediğiniz kısımları yazarsanız çok sevinirim kendimi geliştiririm, iyi forumlar dilerim.

63u4oub.png
g3p6kt6.gif
63u4oub.png

102ho81.png
q95944r.png
eline emeğine sağlık
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.