Kaliteli Web Site Nasıl Yapılır....

devidoff

Katılımcı Üye
22 Ara 2006
458
15
Turquie
Kaliteli Web Sitesi.. nasıl olur ? Bu yazı birkaç düzenlemeler haricinde 2000 li Yıllara aittir. bir zamanlar AWARD Siteterinde buna benzer birçok tavsiye* öneri Yazıları okuyordum ve bende oralardan öğrendiğim bazı Web Tekniklerini yazayım dedim.

Web Sitesi yapmak aslında çok kolay bir iştir önemli olan Göze hoş görünen Sade ve Temiz olması mümkün olduğunca gereksiz Sayfalar* Animasyon ve Popup lardan kaçınılmasıdır. (içerik önemlidir eğer size ait ise bir başkadır.)

Başlarken:

Doğru dürüst çalışmayan açılmayan her hangi bir uygulama veya script ne kadar güzel olursa olsun işe yaramaz.
Herşeyin bir başlangıcı vardır kolayı varken işi zora sokmamak (sadece bildiğinizi yapmak biri bitmeden diğerine başlamamak)
İçerik:

İçerik bir Web Sitesinin en önemli unsurlarından biridir. Ziyaretçiler sitenize neden geliyor.
Siteye başlamadan önce Ziyaretçilerinize sunacak ne varsa hepsini yerli yerinde kullanmak. Kaliteli ve kendinize ait olan bir şeyler sunmak en iyisidir.
Bütün içeriği konulara göre hangi konu nereye ait güzel bir þekilde kategorilere ayırıp. Mümkün olduğunca sık sık Sitenizi güncellemek.
Linkleri (köprüler) çok dikkatli kullanmak gerekiyor - Sitenizdeki yabancı Linkler kendinize ait olanlardan fazla olmasın* yoksa bir anlamı kalmaz. Arama Motorları ne Güne duruyor.

Menü:

Sayfa içeriğinden sonra başarılı bir Sitenin en önemli unsuru Menü dür. Sayfaların Linklerini çok dikkatli düzenlemelisinizi* Ziyaretçiler oraya buraya tıklarken nerede ne var ve nerede olduklarını kolayca bulabilmeliler. Ziyaretçi nerede olursa olsun geri gelme ve aradığnı bulma şansı kolay olsun.

Eğer Menü de Java* Javascript var ise* değişik Browserlerde çalışıyormu?

Uzun Sayfalarda aşağıda ve yukarıda birden fazla Menü olması lazım* yandaki Scroll Bar lara gerek duymadan Sayfanın başına gelebilsin. YUKARI çıkması kolay olsun.

Yatay Scroll ler hiç bir zaman kullanmasın. (Sayfa genişliğine dikkat)

Site içi Linkler devamlı aynı Pencere içinde açılsın. Sitenin içindeki Linkler hepsi çalışıyormu* bu çok önemli."target=_self" en iyisidir.

Durmadan Pencere kapatmak kimsenin hoşuna gitmez* Siteye ait olmayan Linkler hiç bir zaman Frame "içinde" olmasın* ("target=_new" veya target=_blank) Bütün Sayfalara geri gelme şansı tanıyın ("Home"* "Ana Sayfa") ...

Tasarım: Websiteleri devamlı Yapım aşamasındadır — Tamirat var gibi bilmem bitmemiş Siteler!!! buna ne gerek var eğer o Sayfa bitmemiş ise Link koymayın oraya gelen kişi bir şeyler bulurum diye gelmiş bir de bakıyor ki (Tamirat) hoppalaa...:)
Ziyaretçilerinizi Saat* Tarih* Hava durumu* Haberler* İsim sorma* Passwort sorusu* Browseriniz şudur Sisteminiz budur İsminiz nedir gibi dalgalarla rahatsız etmeyin buna ne gerek var?
MSIE 5.5 (Buradan indir) Java yı çalıştır* yoksa Appletleri göremezsin." gibi yazılar gereksizdir. Şu Siteyi güzel bi göreyim diye hiç kimse sadece bir Site için yeni Browser veya Plug Ins kurmaya kalkmaz yada Sistem ayarlarını kurcalamaz.
Pop-Up-Pencereler gereksiz ('Alert') çok Can sıkıcı kullanmayın. Bazı durumlarda önemli olabilir fakat iyice düşünülmesi gerekir.
En kötüsü de Tam boy Ekran* Browserlerin (Menüleri* Sembolleri* Scrolleri vs.) gizlemek.
Pop-Up ların durumları:
Ziyaretçi Tam Ekran geziniyor; herhangi bir Link e basıyor ve bir PopUp; Ziyaretçi başka bir yere basıyor - PopUp kayboluyor* ama bilmiyor* arka tarafta Pencere halen açık duruyor. Başka bir Link e basıyor - ne oluyor? Yeniden bir PopUp* daha sonra? al sana bir "Pencere Salatası" bazen Bilgiyayarınızı kapatmak zorunda kalabilirsiniz !"( Browser de ne yapacağını şaşırıyor ).(devamlı alt+F4 Tuşlarona basarak kurtulabilirsiniz) kendi kendinize sorun Siz böyle bir Siteye bir daha giremisiniz?
Scrollbars Kaydırma Çubukları — Uzun süreden beri Web Masterler* o çirkin-gri Renkli Çubuklarla güzelim Sayfalara katlandılar... M$ (Microsoft) nihayet * bir atak daha yaptı (ki her ne kadar IE 5.5 ve üzeri IE6 da). çalışsada ...Style Sheets - CSS* çok güzel bir Olaydır.
Java-Appletler önemli bir Funktion olmadığı sürece. — kullanmayın!
<Fare imlecinin peşinde dolaşan Yıldızlar* yazılar? Çok çirkin — kullanmayın! (jawa script Bölümü var ise gösteri amaçlı olarak sadece o Sayfada kullanabilirsiniz.)
Ekranda * hoplayıp zıplayan yanıp sönen her ne varsa — çok çirkin görünür felaket bi şey!
Müzik iyide. Uzun bir yazının içinde arka planda çalışan bir Müzik dosyası iyi değildir. illa ki olacak ise Ziyaretçilerinizin isteği üzerine bir Düğme yapın açıp kapatması kolay olsun . "AutoLoad" olmasın.
Reklam-Banner -Başka bir Sitenin Banneri Sitenizde ne işi var. ( Ticari Siteler hariç )
Arka Plan Grafik (back ground jpg* gif) ne gerek var - illa ki* olacaksa * dikkatli Renk seçimi ve mümkün olduğunca küçük * ve bütün Sayfalarda aynı* Yazıya uygun bir renk olması.

Karmaşık Yazı -
Tek bir çeşit Yazı tipi kullanın (en fazla iki).
Yazılara değişik Renkler kullanmayın.
Yazılara arasında Y e t e r l i aralık bırakın ve onları ezmeyin.
Bu NE biÇİm YaZI bÖYle YahUU ?
Ziyaretçileriniz Linkleri ve Yazıları kolayca ayırt edebilsin.

Ve Dil Seçeneği - çok önemli* unutmayınız Siteniz sadece Türkiyeden ziyaret edilmiyor......... <**** NAME="Language" CONTENT="Turkish"> Windows sistemleri için için
<**** http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9"> buda diğer Sistemler için
Pornographie* Şiddet gibi benzer şeyler kendi Bilgisayarınızda kalsın — Web Sitesinde değil.

Grafik:

Resimler veya Grafik; bir Web Sitesinde olmazssa olmaz* kişinin karakterini bile ortaya çıkaran bir olaydır. Kendi yapmış olduğunuz Grafikler en güzelidir başkalarının Grafiklerini kullanırsanız* var ise Copyright lere dikkat etmeniz ve Grafik in kime ait olduğunu belirtmeniz gerekir.

Sayfa içeriðine uygun Grafikler seçiniz. Boyutları ve büyüklüğüne dikkat ediniz. Tek bir Sayfaya fazla Resim koymayınız

Sadece (gij* jpg* png). kullanınız mümkünse Resimleri sıkıştırın* ama kalitenin kaybolmamasına dikkat ediniz.

Animationlar her zaman için ( Kb) çok yer kaplar ve Sayfanın yüklenmesniz ağırlaştırır uzun sürebilir. Tek bir Sayfada birden fazla Animasyonlu Grafik dikkat dağıtır ve çirkin görünür. Ziyaretçiyi rahatsız eder.

Codların arasına devamlı "width" ve "height" Grafiklerin genişlik yükseklik değerleri koyun* Sayfanın yüklenmesi hızlanırmış.

HTML

Html öğrenin - ama iyi öğrenin!
Web te bir Sürü Site mevcut Arama Motorlarında arayıp ve bulabilirsiniz.
WYSIWYG-Editorler (mesela. Frontpage* GoLive* NetObjectsFusion vs.). Bunlar harika birer Yazılımdırlar.

T e s t y a p ı n

Sayfalarınızı Server e yüklemeden önce güzel bir kontrol edin Linkler hepsi çalışıyormu? Javascript-Hataları varmı?

Sayfaları Server e yolladıktan sonra kontrol edin Sayfalar çabuk açılıyormu? Linkler çalışıyormu? Eğer Sayfalar yavaş açılıyorsa Grafikleri küçültün yada Yazıları kısaltın Scriptleri veya Appletleri silin Cod ları yeniden düzenleyin ...

1024 x 768 ---- 800 x 600

Buna Siz karar verin þu an Web de tahminlere göre 90% 1024 x 768 çözünürlük kullanılıyor
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.