Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

00speed00

Katılımcı Üye
17 Kas 2008
383
0
İÇİNDEKİLER
1. BAŞLAMADAN ÖNCE
2. BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER
3. MALİYET ANALİZİ
4. NASIL YAPICAZ?


1. BAŞLAMADAN ÖNCE


—Siz de benim gibi dolabınızda yedek kartuş bulundurmuyorsanız en kolay yol elinizi biraz da üzerinizi boyayarak kartuşu doldurmaktır.
—Öncelikle kartuş üstündeki minik yazıyı okuyalım
—Intended for signle use only = Sadece tek kullanım için tasarlandı.
—Her şeyden önce uyarayım ilk denemede eliniz (3-4 gün çıkmaz) kıyafetiniz (hiç çıkmaz !!) büyük olasılıkla kirlenecektir “dikkatli olun” demek yetersiz kalır.
—Unutmayın enjektörün iğnesi çok sivri kolayca deriye saplanıyor zaten yapım amacıda bu!! Dövme yapmak istiyorsanız tam zamanı. Enjektörü uzaktan dolabınıza doğru sıkıca tutun arkasına hızla vurun hava basıncıyla iğne kısmı fırlayacak ve dolabınızın ahşabına saplanacak. Bu nedenle kullanırken sabırlı olun…. Saplanmazsa sekip size saplanır artık….
—Enjektörün iğnesi kartuşa 2cm den fazla sokulmamalı yoksa fırlatma delikleri fırlatma kraterlerine dönüşür
—Bazen mürekkep şişesinin dibinde veya çevresinde birikmiş halde yoğun kıvamlı tortular oluyor . Bu tortuları enjektöre çekmemek için bir parça pamuğu iğnenin ucuna filtre yapabilirsiniz .
—Enjektör olmadan da doldurmak mümkün boş verin zaten her yer batacak birde böyle şeylerle uğraşırsanız neler olur kim bilir monitörden bakıp elle yazın resimleri de çizebildiğiniz kadar artık
—Kartuşa mürekkebi enjekte ederken yavaş olmalısınız.
—Delilik edip yaldızlı mürekkepleri deneyebilirsiniz = zamanla yaldızlar dibe çöküyor ve kartuşu tıkıyor.
—Farklı kartuşlarda delik açmak için = bir çiviyi ateşte ısıtın kartuşu üstten delin ve bu delikten enjektörün iğnesini sokun. Bazı modeller hava basıncı ile çalışan delinmeyecek tiptedir artık yazmakla bitmez. Siz yine de delin zaten bitik kartuş öğrenmiş olursunuz. Hava basınçlı kartuş & yongalı (chip) ise BU ŞEKİLDE OLMAZ
—Kartuşa açtığınız deliğin çevresini iyice temizlemeden mühürlemeye çalışırsanız hava geçirir başarısız olursunuz.
—BİRKAÇ GÜNDE BİR ÇIKTI ALIN KARTUŞ HİÇ TIKANMASIN !!!
—Her zaman tam bitmeden kartuşu doldurun !
—Eğer fırlatma delikleri tıkalıysa ve baskısı çok kötü ise çaydanlıkta kaynayan suyun çıkardığı buhara fırlatma deliklerini tutun kağıt mendille silin 10-15 denemeden sonra açabilirsiniz .
Açamazsanız elinizi yaktığınızla kalırsınız
—Renklilerle hiç uğraşmayın renklerini siyah ile değiştirmek isterseniz doldurabilirsiniz
Gelelim dünyanın son mucizevi olayına amacımız ertesi güne kesinlikle basılması gerekenlerin gece basılırken kartuş bitmesi sonucu basılamaması durumunda uygulanabilecek bir yöntem.

2. BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER


1 Pelikan 4001 siyah dolma kalem mürekkebi (en iyi sonuç veren marka)
2 5 cc lik enjektör (işin efsunu hacimde değil)
3 Su (örnek : Musluk suyu)
4 Gazete kağıdı veya gereksiz kağıtlar (hangi gazete olduğunun önemi yok )
5 Kağıt mendil (mentollü de olur )
6 Bant (fark etmez)


3. MALİYET ANALİZİ


1 Pelikan mürekkep 2.250 ytl /6.8 = 0.331 ytl (5cc)
2 5cc enjektör = 0.25 ytl
3 Su+mendil+kağıt+bant+eldiven = 0.5 ytl
4 Zaman = 10 dakikalık maliyetiniz ne kadar tutarsa
5 Yazıcıyı bozma riski = Bozulsa ne yazar zaten kartuş kadar değeri var )
+++++
1 İşinizi halledersiniz değer biçilemez !!!!!
2 Eğlence olur.
3 Temizlik yapmayı öğrenirsiniz

4. NASIL YAPICAZ?

İzle :

YouTube - Kartuş Dolum Yöntemleri

1- Öncelikle 4cc (enjektörde 4 yazan çizgi hizasına kadar) suyu enjektöre alın sonra bu suyu mürekkep şişesine yavaş yavaş basın. Hızlı basarsanız veya enjektörün havasını almazsanız odanın her yanı mürekkep olur.
Şişenin kapağını sıkıca kapatın ve çalkalayın.
Artık 34cc mürekkebiniz var...


2– Şişenin kapağını açın enjektöre 5cc mürekkep çekin. Bu sırada sabırlı olun enjektöre hava çekerseniz dolum sırasında kabarcıklarla boğuşursunuz.image005gl8.jpg3– İğneyi fotoğrafta görünen yerden kartuşa sokun.


4– Çok ama çok yavaş şekilde mürekkebi enjekte edin. Hafif bir taşma olursa durun ve taşanı kağıt mendil ile silin.


5– Enjektörü çıkarın açtığınız deliği kağıt mendille silin deliği sağlam bir parça bant & erimiş mum damlası & sıcak silikon ile mühürleyin.image007yd9.jpg6– Alt tarafı emici bir zeminde olmayacak şekilde 10-15 dakika kadar dinlendirmeye alın.


7- Altında biriken mürekkebi kağıt mendile bu şekilde silin.
Alt tarafın görünüşü TEMİZ olmalı !!!!
İnanın bu temiz hali
smile.gif
)

image009je2.jpg8– Yazıcıyı takmadan önce bu fırlatma deliklerinde sürekli mürekkep birikmemeli yani “siz sileceksiniz o mürekkep toplayacak” gibi bir durum olmamalı eğer olursa nedeni açtığınız deliğin iyi kapatılmamasıdır.


9-Yazıcıya takın ve birkaç deneme çıktısı alın.


Yazıcınız bozulursa sorumlu bu kartuş olabilir o yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum ama bu şekilde çok fazla doldurma yaptım ve çalıştı hem ne fark eder yazıcıların fiyatı kartuş fiyatına eşit.
Renkli Kartuslarda ise bu sekilde

image038ea9.jpg
5. YAN ETKİLERİ NELERDİR
Yaşanacak en sık sorun ilk basılan karakterin veya şeklin hafif silik çıkmasıdır.
Bu sorundan kurtulmanın yolu ise baskı kalitesini yükseltmektir.
Baskı kalitesi yükseldikçe baskı hızı azalır her baskı noktası birkaç kere basılır sonuçta silik karakterler olmaz. Baskı kalitesini yazıcının özellikleri bölümünden yapabilirsiniz .
Üstteki “Y” karakteri en hızlı (düşük kalite) baskı seçeneği ile basıldı.
Alttaki “Y” karakteri ise en yavaş (yüksek kalite) baskı seçeneği ile basıldı.

Sonuçta iki baskı da iş görür. AutoCAD çıktıları alacaksanız en yüksek kaliteye almalısınız bu şekilde basmak bile alıştığınız kaliteyi vermeyebilir.

Diğer bir yan etki ise kartuş parkının mürekkep olmasıdır.

image013wd4.jpgFotoğraftaki park yerleri temiz durumda ! Nadiren kartuşa açılan deliğin iyi kapatılmaması veya kartuşa hava basılması durumunda park yerleri tamamen mürekkep olur. Bu mürekkep basılan kağıda bulaşır. Veya kartuşlar park yerlerine yapışırlar.


alıntı
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.