''Laiklik, adam olmaktır.''

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Legt

Üye
16 Eki 2020
211
14
J A V A
728xauto.jpg

Kılıç Ali anlatıyor:

İlk mecliste bir gün laiklik konusu oluyordu. Gazi Mustafa Kemal Paşa o gün meclise başkanlık ediyordu.Meclisin tanınmış din alimlerinden bir vatandaş kürsüye geldi. Alaycı bir tavırla:

''Arkadaşlar bir laikliktir gidiyor. Afedersiniz ben bu lağikliğin manasını anlamıyorum, nedir bu laiklik ? '' diye söze başlarken riyaset makamında bulunan Mustafa Kemal Paşa dayanamamış, oturduğu yerden elini kürsüye vurarak:

''Adam olmaktır Hocam, adam olmak! '' diyerek Hoca efendinin sualini cevaplandırmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
21 May 2022
65
38
Pitbullar
"Laiklik adam olmaktır." sözü hayatımda duyduğum en saçma sözlerden birisidir.
laiklik din özgürlüğüdür ve sözde bu özgürlüğün olduğu yerde (1924 türkiyesi) din adamları(hristiyan,musluman vb) dini kıyafetler ile gezemezdi...
hani laiklik adam olmak idi?
bu sözün mustafa kemal'in söylediğine de pek inanmıyorum yine uydurma bir sözdür.

Howert

Katılımcı Üye
15 Mar 2022
555
215
root@Howert
"Laiklik adam olmaktır." sözü hayatımda duyduğum en saçma sözlerden birisidir.
laiklik din özgürlüğüdür ve sözde bu özgürlüğün olduğu yerde (1924 türkiyesi) din adamları(hristiyan,musluman vb) dini kıyafetler ile gezemezdi...
hani laiklik adam olmak idi?
bu sözün mustafa kemal'in söylediğine de pek inanmıyorum yine uydurma bir sözdür.
Paşa paşa geziyorlar dini kıyafetlerle günümüzde o zaman hakkında pek bilgim yok ama

TEXASPOKER

Yeni üye
25 Kas 2021
26
15
Yobaz, şeriatçı, faşist Osmanlı her dine saygılı ve insanlar dini motiflerini kullanabiliyor. Batı gibi modern, çağdaş, yenilikçi, özgür, laik Türkiye de İslam'a da diğer dinlere de saygı göstermiyor. Şapka Kanunu'na karşı gelenler idam ediliyor (fikir özgürlüğü icat edilmedi tabii o zamanlarda).

Kim demiş Avrupa insanı medeni?
Ne edep var ne haya çırılçıplak bedeni!
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni;
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!

Kul olmak çağdışıyken, soyunmak çağdaşlık,
Din kardeşliğini bıraktık biz, ecnebiyle kaynaştık..
Sünnet sakal yobazlık, top sakalsa medeni..

Unuttun sen ey vefasız ehli sünnet dedeni..
Tek bir kişi bile şapka takmadı diye asılmamıştır. Geçmişte, istiklal mahkemelerinde sayıları çok olmasada infaz edilenler olmuştur. Bu kişiler rejim karşıtı, şapka kanunu yada başka bir cumhuriyet inkılabını bahane ederek, din elden gidiyor naraları ile devlete karşı halkı organize eden, isyan çıkaran çok küçük bir azınlıktır. Yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti savaşın travmasını daha atlatmamışken, yabancı ajanların (özellikle İngilterenin) çalışmaları ile din adına çıkarılan bu isyanları kontrol etmek için mecburen istiklal mahkemelerine başvurmak zorunda kalmıştır.

Laikliğin tanımını yazmama gerek yok sanırım? Üç beş sayfa bir şeyler okumanızı tavsiye ederim. Anadan, Babadan, köyden veya sosyal medyadan tarih öğrenilmez. Osmalıcı - Atatürkçü gibi saçma bir grup oluştu günümüzde, insanlar ne hedefliyor bilmiyorum. Ancak biz Türküz hangi dinden olursak olalım. İki grup içerisinde de farklı inançlara mensup insanlar olabilir. İkisi de bizim Atamızdır, çok üzülüyorum bu insanların bu kadar fedakarlık yapıp bazı insanların bu insanları karalamasına. Yeterince düşmanımız var Türkler olarak.

Şeriat, İslamî yönetim ve de kuralları İslam'a göre belirlemek demektir. Ayrıca, günümüze uyarlana da bilmektedir. Namaz kılmayanı kes, açık olanı döv, oruç tutmayanı yak gibi bir durum yok. İran ve BAE gibi ülkelerde şeriat yok. İnsanlara İslam'ı kötü gösterme eylemi var. Şeriat karşıtı biri Müslüman olamaz. Dine karşı gelmiş olur. Fakat şuanda şeriat ile yönetiliyor diye bilinen ülkelerde şeriat yok.

Atatürk düşmanı da değilim. Önceki mesajlarımda da sadece söyleminin yanlış olduğunu ve Atatürk'ün söylediği bir sözün olmamasını umduğumu söyledim.

Şeriat gelince sizin bacına da kızına da bir şey olmaz. Olursa da ben karşı çıkarım. Şeriat gelsin diyen biri de değilim. Çünkü şuanda düzgün bir biçimde getirilemez. İran gibi, BAE gibi salakça bir yönetim biçimi olur ve de insanları dinden soğuturlar.

Ayrıca da üslubumuzu koruyalım. Bu forumda emeği çokça geçen üyeleriz. Atatürk düşmanı da olmadığımı belirttim. Atatürk'ün de hataları vardı, FSM'in de, Metehan'ın da... Peygamberlerin bile hatası varken olmaması da mümkün değil. Millete "Atatürk Düşmanı Phobos" diye de lanse etmeyi bırakın. Fikir özgürlüğü var. Yanlışa yanlış, doğruya da doğru derim. Şuan bulunan iktidarı da muhalefeti de eleştiriyorum.

[ @Baysal ] Forum yetkilisi hocamızı da etiketleyim. Eğer haksızsam cezamı çekmek de isterim.

Fakat ben de bir durumu belirtmek isterim. Konu, Atatürk Bölümü'nde ve biz de bu cümleyi değerlendirdik. Ağzından çıktığını duymadığımız için de eleştirdik. Forumda karalama, iftira atma, ayaklanmaya çağırma gibi durumlar yasaksa bu arkadaş da cezasını çekmelidir.

#####

Not: Atatürk de o da bu da şu da kutsal kimseler değiller. Önemli şahsiyetler. Atatürk'e de padişahlara da cumhurbaşkanına da muhalefet liderlerine de sıradan halka da kimse iftira atamaz, hakaret edemez ama eleştirebilir. Haksızlık yapanın da görüşümüz aynı olsa bile karşısında dururum.

Umarım uzlaşabilmişizdir. Onu, bunu hackleyerek de hacktivist olunmadığı konusunda size katılıyorum.

Saygılar,

İyi Forumlar...
Dostum seni çok iyi anlıyorum inan bana. Ancak günümüzde ben bunun uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Din çatısı altında insanlar çok kötü şeyler yapıyor. Şeriat olduğu iddia ettiği ülkeler bak ne haldeler. Günümüzde uygulanabilir olduğunu düşünümüyorum. Özür dilerim kalbini kırdıysam veya kutsalına laf ettiysem. Hepimiz bu coğrafyada bin yıldır varız. Bu topraklar bize Atalarımızdan emanettir. Biz bir birimizi kolayacağız ki bu toprakları koruyabilelim. Ancak yanlış bilgilerde yazmayalım lütfen geçmişimize dair.

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,361
Tek bir kişi bile şapka takmadı diye asılmamıştır. Geçmişte, istiklal mahkemelerinde sayıları çok olmasada infaz edilenler olmuştur. Bu kişiler rejim karşıtı, şapka kanunu yada başka bir cumhuriyet inkılabını bahane ederek, din elden gidiyor naraları ile devlete karşı halkı organize eden, isyan çıkaran çok küçük bir azınlıktır. Yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti savaşın travmasını daha atlatmamışken, yabancı ajanların (özellikle İngilterenin) çalışmaları ile din adına çıkarılan bu isyanları kontrol etmek için mecburen istiklal mahkemelerine başvurmak zorunda kalmıştır.

Laikliğin tanımını yazmama gerek yok sanırım? Üç beş sayfa bir şeyler okumanızı tavsiye ederim. Anadan, Babadan, köyden veya sosyal medyadan tarih öğrenilmez. Osmalıcı - Atatürkçü gibi saçma bir grup oluştu günümüzde, insanlar ne hedefliyor bilmiyorum. Ancak biz Türküz hangi dinden olursak olalım. İki grup içerisinde de farklı inançlara mensup insanlar olabilir. İkisi de bizim Atamızdır, çok üzülüyorum bu insanların bu kadar fedakarlık yapıp bazı insanların bu insanları karalamasına. Yeterince düşmanımız var Türkler olarak.
Takmadı diye değil de karşıt geldiği için asıldığını belirttim. Siyaset ile ilgili makaleler yazıyorum ve de siyasetçi olmayı istiyorum yani ne annemden, babamdan ne de sosyal medyadan öğrendim siyaseti. Osmanlıcı da Atatürkçü de değilim. İkisinin de zafiyeti var. İslamsal Sosyalizm'i destekliyorum. Zamanında da ülkelerin gelişiminde bu yönetim biçimi çok faydalı oldu. Osmanlı'yı da Atatürk'ü de karalamadım.

Cümlem: "Şapka Kanunu'na karşı gelenler idam ediliyor (fikir özgürlüğü icat edilmedi tabii o zamanlarda)."

Dostum seni çok iyi anlıyorum inan bana. Ancak günümüzde ben bunun uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Din çatısı altında insanlar çok kötü şeyler yapıyor. Şeriat olduğu iddia ettiği ülkeler bak ne haldeler. Günümüzde uygulanabilir olduğunu düşünümyorum. Özür dilerim kalbini kırdıysam veya kutsalına laf ettiysem. Hepimiz bu coğrafyada bin yıldır varız. Bu topraklar bize Atalarımızdan emanettir. Biz bir birimizi kolayacağız ki bu toprakları koruyabilelim. Ancak yanlış bilgilerde yazmayalım lütfen geçmişimize dair.
Katılıyorum ama şeriata laf etmek de yanlış olur. Katılmasam da resmî verilerde %99'u Müslüman olan bir ülkeyiz ve şeriata laf etmek, fark etmesek de bizi etkileyebilir.

Şeriat şuan uygulanamaz zaten. Yüzlerce yıldır güncelleme almadı. Namaz kılmıyor diye bir insana 3 kuruş ceza vermek bile yanlış olur. Eğitim sistemimiz de buna hazır değil. Anayasamız da.

La Galibe İllallah. Allah, haklıysak bize bir zafer verecektir. Hayırlısı olsun, diyelim. Türk-Kürt-Ermeni-Yahudi-Hristiyan vs. hepimiz insanız. 3 günlük dünyada tartışmaya gerek yok.

TEXASPOKER

Yeni üye
25 Kas 2021
26
15
Takmadı diye değil de karşıt geldiği için asıldığını belirttim. Siyaset ile ilgili makaleler yazıyorum ve de siyasetçi olmayı istiyorum yani ne annemden, babamdan ne de sosyal medyadan öğrendim siyaseti. Osmanlıcı da Atatürkçü de değilim. İkisinin de zafiyeti var. İslamsal Sosyalizm'i destekliyorum. Zamanında da ülkelerin gelişiminde bu yönetim biçimi çok faydalı oldu. Osmanlı'yı da Atatürk'ü de karalamadım.

Cümlem: "Şapka Kanunu'na karşı gelenler idam ediliyor (fikir özgürlüğü icat edilmedi tabii o zamanlarda)."

Katılıyorum ama şeriata laf etmek de yanlış olur. Katılmasam da resmî verilerde %99'u Müslüman olan bir ülkeyiz ve şeriata laf etmek, fark etmesek de bizi etkileyebilir.

Şeriat şuan uygulanamaz zaten. Yüzlerce yıldır güncelleme almadı. Namaz kılmıyor diye bir insana 3 kuruş ceza vermek bile yanlış olur. Eğitim sistemimiz de buna hazır değil. Anayasamız da.

La Galibe İllallah. Allah, haklıysak bize bir zafer verecektir. Hayırlısı olsun, diyelim. Türk-Kürt-Ermeni-Yahudi-Hristiyan vs. hepimiz insanız. 3 günlük dünyada tartışmaya gerek yok.
Detaylı şekilde zaten belirttim karşı gelmelerinin nedenini. BBC'nin bunun hakkında belgeseli bile var, güzel bir şekilde ingilizliklerini yapıyorlar. Seni yanlış anladıysam kusura bakma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.