Laptop oyun oynarken sarj azalması ?

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Acer nitro 5 laptopumda çok yük bindirmeyen oyunlarda (lol, cs go, fm 2020 vs.) sarjım %100 sabit oynayabiliyorum fakat pc ye yük bindiren oyunlarda (warzone, fifa 21 , ac valhala vs.) sarjım azalıyor ve %50-60 seviyelerine kadar iniyor. Oynamaya devam etsem kapanır mı fikrim yok o kadar çok oynamadım. Eskiden 1-2 oyuda %95 e indiğini görmüştüm ama orada sabitlenip kalıyordu bu sefer hiç sabitlenmiyor ve indikçe iniyor bunun sebebi ne olabilir ? çözümü var mıdır ?

h4ck3rz

Katılımcı Üye
15 Mar 2021
481
182
Dostum sebebi basit oyunun kalitesi , grafikleri veya sistem gereksinimleri ne kadar yüksek veya zorlayıcı olursa işlemci ve ekran kartı da o kadar yorulur. E haliyle de daha fazla performans için daha fazla enerji tüketimi gerekir. Benim bataryam sorunlu altında fan ile 8 10 saat açık kalıyor eğer bataryan ölüyse güç seçeneklerinden max performans seçebilirsin. Ama bataryan sağlıklı ise tavsiyem
şarjda oynasan dahi max 2 saat oyna yoksa hem batarya hemde makine zarar görür iyi forumlar:)

Anonimbirix

Katılımcı Üye
15 Mar 2021
781
167
Prize takıp oynayabilirsiniz
Arkada çalışan uygulama varsa görev yöneticisi > başlangıç ve devre dışı bırakarak ram ve işlemci olarak kullanım arttırabilirsiniz
Ram alabilirsiniz ve bunlara rağmen olmuyorsa antivirüsle bilgisayarınızı taratmanızı öneririm

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Merhaba,

İşlemci ve ekran kartının enerji gereksinimine mevcut bataryan yetmiyor anlaşılan. Prize takıp oynaman en mantıklısı.

Bilgine...

Prize takıp oynayabilirsiniz
Arkada çalışan uygulama varsa görev yöneticisi > başlangıç ve devre dışı bırakarak ram ve işlemci olarak kullanım arttırabilirsiniz
Ram alabilirsiniz ve bunlara rağmen olmuyorsa antivirüsle bilgisayarınızı taratmanızı öneririm
Prizde oynarken düşüyor zaten problemde bu. Sarjda değilken düşmesi çok normal ama yani her oyunda olmaması garip geldi bana. Sanki çözülebilir bir problemmiş gibi geldi

Le Chiffre

Katılımcı Üye
4 Ocak 2006
891
55
word.exe
Merhabalar;

Laptopların genel olarak bir batarya ömrü vardır. Bu ömrü tamamladığınızda performans düşüklüğü ya da sizin dediğiniz gibi tam dolum olmaması sorunudur. Normal bir laptop kullanıcısının aslında yapmak zorunda olduğu bir önlem vardır. Haftanın seçilen sabit bir gününde laptop hiçbir şekilde prize takılmaz. Bu hem bataryanın ömrünü uzatır hem de daha sağlıklı olur. Daha önce bir batarya değişimi yaptınız mı, yaptıysanız fabrika çıkışlı bir batarya mı aldınız yoksa replika mı aldınız?
Kaç senedir aynı bataryayı kullanıyorsunuz, kullandığınız bu bataryayı haftanın 1 gününde Off-Day dediğim programa soktunuz mu ?

Cevaplarınıza göre cevaplayacağım, saygılarımla.

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Merhabalar;

Laptopların genel olarak bir batarya ömrü vardır. Bu ömrü tamamladığınızda performans düşüklüğü ya da sizin dediğiniz gibi tam dolum olmaması sorunudur. Normal bir laptop kullanıcısının aslında yapmak zorunda olduğu bir önlem vardır. Haftanın seçilen sabit bir gününde laptop hiçbir şekilde prize takılmaz. Bu hem bataryanın ömrünü uzatır hem de daha sağlıklı olur. Daha önce bir batarya değişimi yaptınız mı, yaptıysanız fabrika çıkışlı bir batarya mı aldınız yoksa replika mı aldınız?
Kaç senedir aynı bataryayı kullanıyorsunuz, kullandığınız bu bataryayı haftanın 1 gününde Off-Day dediğim programa soktunuz mu ?

Cevaplarınıza göre cevaplayacağım, saygılarımla.
Merhaba, 2019 haziranda aldım bilgisayarı. Henüz batarya değişimi hiç yapmadım ve off-day dediğiniz şeyi de yapmadım. Bu sebepten dolayı ömrü bitmiş olabilir fakat belirli oyunlarda böyle bir sarj azalma olayı olduğu için garip geldi bana.

Le Chiffre

Katılımcı Üye
4 Ocak 2006
891
55
word.exe
Merhaba, 2019 haziranda aldım bilgisayarı. Henüz batarya değişimi hiç yapmadım ve off-day dediğiniz şeyi de yapmadım. Bu sebepten dolayı ömrü bitmiş olabilir fakat belirli oyunlarda böyle bir sarj azalma olayı olduğu için garip geldi bana.
2019'da aldıysanız sanmıyorum, üzerindeki batarya da zaten kendisinin bataryası. Acer, Asus, Monster gibi bilinen markaların bunların kullandığı bataryaların ömrü en az 6 sene oluyor, en az 6 sene.
Şimdi düşünüyorum henüz 2 senelik bir bilgisayarın, tamam yüksek performans gerektiren oyunlar açılması durumunda pil seviyelerinin 50 60 rakamlarında gezmesi bana pek normal gelmedi açıkçası söyleyeyim. Bende 2019'da yeni bir bilgisayar almıştım, ve şuan dediğiniz gibi 95'de sabit olarak duruyor ki zaten öyle olmak zorunda.
Bence onu en iyisi servise götürün, garanti kapsamı var mı bir kontrol edin ama pek sanmıyorum garanti süreleri genellikle 24 ay oluyor. Acer Teknik Servis'i arayın durumu iletin, kendilerinin zaten anlaşmalı kargo firmaları oluyor diye biliyorum, evinizden gelip alıyorlar 20 iş günü içerisinde size geri gönderiyorlar.

Aklınıza takılan başka bir durum varsa yazabilirsiniz buradan veya özel mesajdan çekinmeyin.

İyi günler dilerim. :)

w1sd0m

Katılımcı Üye
28 Mar 2020
699
626
/802.1x/
Acer nitro 5 laptopumda çok yük bindirmeyen oyunlarda (lol, cs go, fm 2020 vs.) sarjım %100 sabit oynayabiliyorum fakat pc ye yük bindiren oyunlarda (warzone, fifa 21 , ac valhala vs.) sarjım azalıyor ve %50-60 seviyelerine kadar iniyor. Oynamaya devam etsem kapanır mı fikrim yok o kadar çok oynamadım. Eskiden 1-2 oyuda %95 e indiğini görmüştüm ama orada sabitlenip kalıyordu bu sefer hiç sabitlenmiyor ve indikçe iniyor bunun sebebi ne olabilir ? çözümü var mıdır ?
Merhaba;

Mevcut şarj adaptörünüz tüketimdeki enerjiyi karşılayamıyor olabilir(sokette her hangi bir sıkıntı yoksa tabi). Daha kaliteli bir ürün bularak test edebilirsiniz.

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Bu arada problemi çözdüm. Dediğim gibi eskiden %95 e falan gelip kalıyordu daha aşağı inmiyordu. Turbo kapalıydı o zamanlar. Şimdi tekrar turboyu disable ettim ve %100 e sabitlendi sarj azalma olmuyor TEŞEKKÜRLER HERKESE

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.