Laptop'ım tost makinesi gibi

v for vandet

Katılımcı Üye
26 Kas 2020
261
103
bin\debug\
son win10 güncellemesinden sonra felaket yavaşladı ve zaten termal macun da eskidi, 70-80 derece oluyor, iyice tost makinesi oldu yani.

sizde de win10 güncellemesi böyle kastırdı mı?

sistemim: 4GB RAM, 2.20GHz Intel i5 işlemci, 1TB HDD. PC 4 yıllık.

TaoLao

Katılımcı Üye
4 Ara 2020
602
200
127.0.0.1
Merhaba, cihazınızı tozdan arındırın, macun değişimi yapın, windows+R ile çalıştırı açıp %temp% yazıp içeriğini silin "burada geçici/çöp dosyalar birikir." Bi nebze de olsa bilgisayar rahatlayacaktır. İyi forumlar.

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,241
localhost/admin.php
w10 güncellemesi bilgisayarını kastırmaz ancak kspico gibi programları kullanıp güncellemeyi bunun üstünden alırsanız bilgisayarınız mining veya youtube botu olarak kullanılabilir.
bunların önüne geçmek için w10 formatı atıp internette 20tl ye satılan ucuz keyleri alabilirsiniz.
ısınma sorunu çözümü içinde görev yöneticisinden bellek cpu ve disk kullanımlarını izleyerek hangisinin ısınma yaptığına bakabilirsiniz. Eğer değerler normal ise sıkıntınız havalandırma veya termal macundadır. bunları düzeltmenin yolu laptop kullanıyorsanız termal macunu değiştirip altındaki ve etrafındaki deliklerin kapanmaması için laptoobun altına 2 çatal koymanız. kasa kullanıyorsanız içini temizlemenizi öneririm.

Arslan'

O Şimdi Asker!
7 Nis 2020
2,262
3,434
Seni zahmete sokmayacak bir çözüm vereceğim, sistemin içini aç, sadece fan yapraklarını sök fanı komple sökme, çıkarttığın fan yapraklarını manyetiğinden ayır, manyetiği üfleyerek temizle, fan yapraklarını nemli bir bezle temizleyebilirsin veya iyi kurulamak şartıyla yıkayabilirsin, akabinde radyatör diye tabir ettiğimiz bakır ısı borularının sonundaki ızgaraya genelde toz ve pislik dolar bunu elektrik süpürgesiyle çekebilirsin, ardından fan yapraklarının ortasında bulunan mili yağlamalısın, makine yağı işini görecektir. Sökmüş olduğun gibi toparlayıp bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsin, termal macun değiştirmen tabiki daha iyi olacaktır, ama ben sana macun değişimi olmadan temizlik yapmayı anlattım.

Edit;

Temižliği yakın yaptıysan sorun performansta demektir, arkaplanda çalışan uygulamalardan kaynaklı olabilir veya sistem sömüren bir virüs olabilir.

Narisca

Katılımcı Üye
11 Mar 2021
421
198
Londra
Selamlar, bu sistemle Windows 10'un kasması gayet normal fakat bunu bazı adımlar ile birlikte çözebiliriz.
1- Arka Plan Uygulamaları = Biliyorsunuz ki Windows 10'un kendi kurulumunda kurduğu uygulamalar mevcut onları tamamen kapatarak bilgisayar hızınızı arttırabilirsiniz. Arama kısmına Arka Plan Uygulamaları yazarak bulabilirsiniz.
2- Mürekkep Yazma = Mürekkep yazmayıda kapatmanızı öneriyorum, daha hızlı hale geleceğine emin olabilirsiniz.
3- Disk Temizleme = Arama kısmına Disk Temizleme yazarak diskinizi geçici dosyalardan arındırın ve temp &temp& gibi klasörlerin içinide temizleyin.
4- Xbox = Xbox oyun programları otomatik olarak Windows 10'a kuruluyor onları kapatmanızı öneriyorum performans artışı sağlayacaktır.
5- Oyun çubuğu = Oyun çubuğunu tamamen kapatmanızı öneriyorum, hem oyun oynarken hemde normal kullanırken rahatlamasına yardımcı olacaktır.
6- Halen çok yavaş çalışıyorsa tüm güncellemeleri yaptıktan sonra Hizmetler bölümünden Windows Update'yi kapatabilirsiniz, fakat önermiyorum.

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,241
localhost/admin.php
Selamlar, bu sistemle Windows 10'un kasması gayet normal fakat bunu bazı adımlar ile birlikte çözebiliriz.
1- Arka Plan Uygulamaları = Biliyorsunuz ki Windows 10'un kendi kurulumunda kurduğu uygulamalar mevcut onları tamamen kapatarak bilgisayar hızınızı arttırabilirsiniz. Arama kısmına Arka Plan Uygulamaları yazarak bulabilirsiniz.
2- Mürekkep Yazma = Mürekkep yazmayıda kapatmanızı öneriyorum, daha hızlı hale geleceğine emin olabilirsiniz.
3- Disk Temizleme = Arama kısmına Disk Temizleme yazarak diskinizi geçici dosyalardan arındırın ve temp &temp& gibi klasörlerin içinide temizleyin.
4- Xbox = Xbox oyun programları otomatik olarak Windows 10'a kuruluyor onları kapatmanızı öneriyorum performans artışı sağlayacaktır.
5- Oyun çubuğu = Oyun çubuğunu tamamen kapatmanızı öneriyorum, hem oyun oynarken hemde normal kullanırken rahatlamasına yardımcı olacaktır.
6- Halen çok yavaş çalışıyorsa tüm güncellemeleri yaptıktan sonra Hizmetler bölümünden Windows Update'yi kapatabilirsiniz, fakat önermiyorum.
dostum kasması normal değil pro versiyonu 1.5ghz 2 gb ram pentiuma kuruyorum kasmıyor :D
diğer dediklerine katılıyorum ++ hizmetlerden superfecth, hızlı getirme, update kapatılmasını ben öneriyorum. Nedeni bilgisayarda özellikle ssd yoksa ve işlemci hızı düşükse özellikle güncelleme (update) servisi fazlasıyla bilgisayarı yoruyor. Ve windowsun senelerdir güncelleme ile bir şeyi düzelttiğini görmedim. afaki açıklar düzeltiliyor hatalar gideriliyor. kullanıcılar o hataları oluşturacak yerleri kullanmıyor bile. Ve açıklar içinde zaten antivirüs şart. ondada baypass edecek zaten ediyor. Sonuç update ev kullanıcısına pişmanlıktır :D

v for vandet

Katılımcı Üye
26 Kas 2020
261
103
bin\debug\
Seni zahmete sokmayacak bir çözüm vereceğim, sistemin içini aç, sadece fan yapraklarını sök fanı komple sökme, çıkarttığın fan yapraklarını manyetiğinden ayır, manyetiği üfleyerek temizle, fan yapraklarını nemli bir bezle temizleyebilirsin veya iyi kurulamak şartıyla yıkayabilirsin, akabinde radyatör diye tabir ettiğimiz bakır ısı borularının sonundaki ızgaraya genelde toz ve pislik dolar bunu elektrik süpürgesiyle çekebilirsin, ardından fan yapraklarının ortasında bulunan mili yağlamalısın, makine yağı işini görecektir. Sökmüş olduğun gibi toparlayıp bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsin, termal macun değiştirmen tabiki daha iyi olacaktır, ama ben sana macun değişimi olmadan temizlik yapmayı anlattım.

Edit;

Temižliği yakın yaptıysan sorun performansta demektir, arkaplanda çalışan uygulamalardan kaynaklı olabilir veya sistem sömüren bir virüs olabilir

7-8 ay oluyor temizleyeli, teşekkürler deneyeceğim.

eyvallah uygulayacağım.

v for vandet

Katılımcı Üye
26 Kas 2020
261
103
bin\debug\
@'CaptainKanka

hocam arka planda bu tarz servisler de yavaşlatır pc yi herhalde?

(son güncelleme ile gelen hava durumu-haberler tray iconu)

i76f5s4.PNG

burak

Yeni üye
27 Haz 2006
15
3
Laptop temizle sonra altına fan koy ,halıda kullanma masada kullan çünkü Laptop haliya koyduğunda altından hava alamıyor

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,241
localhost/admin.php
@'CaptainKanka

hocam arka planda bu tarz servisler de yavaşlatır pc yi herhalde?

(son güncelleme ile gelen hava durumu-haberler tray iconu)

i76f5s4.PNG
yavaşlatır ancak dediğiniz kadar yavaşlatmaz.
siz 70-80 ısıdan bahsediyorsunuz. bu çok fazla.
siz görev yöneticisinden baktınızmı cpu vb kullanım değerleriniz nasıl ve laptobun altına çatal koyarak altının boş kalmasını sağladınızmı? ve hizmetlerden update'i kapatırmısınız.

v for vandet

Katılımcı Üye
26 Kas 2020
261
103
bin\debug\
yavaşlatır ancak dediğiniz kadar yavaşlatmaz.
siz 70-80 ısıdan bahsediyorsunuz. bu çok fazla.
siz görev yöneticisinden baktınızmı cpu vb kullanım değerleriniz nasıl ve laptobun altına çatal koyarak altının boş kalmasını sağladınızmı? ve hizmetlerden update'i kapatırmısınız.
termal macunu baya oldu değişmeyeli, fan da sanırım tozlu baya.
şu an ortalama cpu kullanımı %6-8 filan. Pc rahatladı biraz, kendiliğinden düzeldi ama en kısa sürede temizleyeceğim.
dizlerimde kullanıyorum, fakat macunu değiştirince baya etki ediyor dizlerimde kullansam da.

update'i kapayınca içim rahat etmiyor :D

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,241
localhost/admin.php
termal macunu baya oldu değişmeyeli, fan da sanırım tozlu baya.
şu an ortalama cpu kullanımı %6-8 filan. Pc rahatladı biraz, kendiliğinden düzeldi ama en kısa sürede temizleyeceğim.
dizlerimde kullanıyorum, fakat macunu değiştirince baya etki ediyor dizlerimde kullansam da.

update'i kapayınca içim rahat etmiyor :D
durdurup devre dışı bırak. eğer pc de değişim olursa odur sorun. olmazsa seninkine termal macun değil atermal macun deriz :D. sonra yeniden açarsın o kadar büyültme güncellemeyi ben bilgisayarımı güncel olmadan kullanırım senelerdir :)

AdaletinKILICI

Turan Ordusu
29 Eyl 2019
311
119
127.0.0.1
son win10 güncellemesinden sonra felaket yavaşladı ve zaten termal macun da eskidi, 70-80 derece oluyor, iyice tost makinesi oldu yani.

sizde de win10 güncellemesi böyle kastırdı mı?

sistemim: 4GB RAM, 2.20GHz Intel i5 işlemci, 1TB HDD. PC 4 yıllık.
Bende de 6gb ram Intel i5 3. Nesil 350gb HDD(şuan 30 GB kaldı .d) güncelleme sonrası hızlandı bence ama alan az olduğu için benimki de hesap makinesi olacak yakında :D

0x1D

Kıdemli Üye
23 Nis 2020
2,652
78
MARS
Allah'ın belaları win 11'e güncelleyelim diye bilerek yavaşlattı beyim

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,938
16
php island
32 gb ram, 12 çekirdekli modelini unuttuğum canavar bir işlemci, grx 1050 ti ekran kartı var. Bilgisayarı açıyorum kasıyor... HDD'ye kurduğumdan dolayıdır diye düşünüyorum da yine de HDD için bile yavaş çalışıyor. Optimizasyonun hiçbir harfini yapmamışlar. SSD alırsanız bilgisayarınız yüksek ihtimalle canavara dönüşür.

Benim SSD'de ubuntu kurulu. açılması 30 saniye bile sürmüyor. SSD cidden farkediyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.