Linux Altında VCD Kopyalama

NightWolf

Emektar
27 Ara 2005
722
11
about:home
1. Gerekli Programlar

cdrdao: Olmazsa olmazlardan
cdrecord: Yine bir olmazsa olmaz

vcdimager: VCD görüntüsü alma ve vcd yazma için. ( http://www.vcdimager.org )

k3b: Bir GUI her zaman faydalı olacaktır.
2. VCD'nin MPG dosyası olarak kaydedilmesi

VCD ler multitrack(en az 2 ) track olduğu için şu anda k3b direkt olarak kopyalayamamaktadır (İleride bu özelliğin geleceğini umarak şu anki geçici çözümümüze devam edelim ). Öncelikle görüntü için bir dizin açmkata fayda var. Vcdimager paketi ile gelen vcdxrip programını kullanacağız. VCD'yi CD-ROM umuza taktıktan sonra
vcdxrip -C /dev/cdrom -p -v --filename-encoding=iso-8859-9
komutunu vererek VCD'yi harddiskimize .mpg olarak kaydetmeye başlayabiliriz. Burada /dev/cdrom cd aygıt adı ile değiştirilmelidir (Örnek olarak bazı sitemlerde /dev/hdc olabilir ). "-p" parametresi ilerlemeyi izlememizi "-v" ise ayrıntılı bilgilerin ekrana dökülmesini sağlamaktadır. "--filename-encoding" parametresi dosya isimleri için UTF-8 kullanan sistemlerde eklenmelidir. Çünkü bu dönüşümü vcdimager gerçekleştirememektedir (Bu konuda emin olmamama rağmen bu parametreyi vermediğimde çıkan hatanın bu nedenle olduğunu tahmin ediyorum ). Bu adımdan sonra avseq01.mpg isimli bir dosya oluşmuş olacaktır.

3. MPG dosyasının VCD olarak yazılması

Bu adımda GUI olarak k3b programını mkullanıyoruz. İsteyen bu adımları da konsoldan devam ettirebilir. k3b yi açtıktan sonra "Ayarlar > k3b Programını Yapılandır > Uygulamalar" bölümünden "Kullanıcı Parametreleri" sekmesine geliyoruz. Eğer vcdimager programımızı bulabiliyorsa burada vcdxrip*vcdxminfo ve vcdxbuild programları listelenmiş olacaktır. vcdxbuild programına parametre olarak "--filename-encoding=iso-8859-9" eklemeliyiz. Daha sonra yeni vcd projesi açarak bir önceki adımda oluşturduğumuz mpg dosyasını listeye eklemeliyiz. Bundan sonra yaz deyip cd-writerın işlemi gerçekleştirmesini beklemekten başka bir şey kalmıyor.

4. MPG dosyasının konsoldan VCD olarak yazılması

Öncelikle MPG dosyasını CD'ye yazılabilir bir görüntü haline getirmeliyiz. Bunun için
vcdxbuild --filename-encoding=iso-8859-9 -p -v videocd.xml
komutunu vermeliyiz. "videocd.xml" dosyası bir önceki adımda oluşmuş olacaktır. Eğer yok ise
vcdxgen avseq01.mpg
komutunu vererek oluşturabilirsiniz. En son adımda cue/bin görüntümüzü cd ye yazacağız. Bunun için
cdrdao write --force --driver generic-mmc --device ATAPI:0*1*0 --eject --overburn videocd.cue
komuttaki ATAPI:0*1*0 kendi konfigürasyonunuza göre değiştirilmelidir. Bu numarayı
cdrecord -dev=ATAPI --scanbus
yazıp cd-writer ınızın ismine karşılık gelen numara ile değiştirmelisiniz.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.