Linux İşletim Sisteminde DNS Ayarı Yapmak. Buyrun

Ccelalcan

Katılımcı Üye
1 Eyl 2014
620
0
/@fsociety
Merhaba arkadaşar Makinesine kökten Lİnux kurulu olan arakadaşlar Çok olmasada girmek istedikleri sitelere giremiyorlar. Ve bu sorunun kaynağı DNS bağlantısı olarak görülüyor. Bugün Linux İşetim Sisteminde DNS Adresini değiştirmeyi göstereceğim.

İlk olarak Terminalimizi açıyoruz.

Daha sonra ise Terminale

Kod:
apt-get install

Komutunu yazıyoruz.

Daha sonra Yönetici izni almamız Gerekiyor. Bu izni Alabilmek için tekrar Terminal'e

Kod:
sudo su

Komutunu okutuyoruz.

Yönetici iznimizi aldık. Şimdi ise DNS ayarlarımızın içinde bulunduğu Dökümanı açmamız lazım.

Bunun içinde Terminal'e

Kod:
nano /etc/resolv.conf

Komutunu giriyoruz. Not defteri gibi bir ekran açılacak. Ekran da.

Kod:
nameserver 192.168.2.2
nameserver 192.168.2.1

Gibi modem markanıza ait İP Adresleri yazar bunları Silip. Şu kodu Ekliyoruz.

Kod:
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

CTRL+O yaparak kaydedebiliriz. Ve Terminali kapatabiliriz.

Ben Popüler oldugu için bu DNS adresini seçtim. Siz istediğiniz gibi nameserver değerini değiştirebilrsiniz.

ALINTI DEĞİLDİR. TEŞEKKÜR EDERSENİZ SEVİNİRİM. İYİ FORUMLAR.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.