Linux Kabuğu Nedir; Özellikleri Nelerdir?

The Precarious

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
817
0
[FONT="Arial[SIZE="3 [URL="https://tik.lat/hyT4w"] Alıntı[/URL].
 
Son düzenleme:

Zeref

Uzman üye
13 Nis 2014
1,961
0
el psy congr
Bilgisayar, sıfır(0)‘dan ve bir(1)‘den oluşan ve binary(ikili) dil olarak bilinen dili kavrar. Okuması ve yazması hepimiz için zor olan ikili(binary) dil kullanarak talimatları sağlamaktadır. Bu nedenle, bir işletim sisteminde ‘kabuk(shell)’ denilen özel bir program vardır. ‘Kabuk(shell)’ okunabilir komutları alır ve bunları çekirdeğin okuyabileceği ve işleyebileceği şekle dönüştürür.

Kabuk Nedir?​

‘Kabuk’, bir kullanıcı programı veya kullanıcı etkileşimi için sağlanan ortamdır.
Klavyeden veya bir dosyadan okunan komutları yürüten bir komut dili işleyicisidir.
‘Kabuk’, oturum açtığınızda veya bir konsol(terminal) açtığınızda başlar.
Yardımcı programları çalıştırmak için hızlı bir yol.
‘Kabuk’, sistem çekirdeğinin bir parçası değildir, ancak programları çalıştırmak, dosyalar oluşturmak vb. için sistem çekirdeğini kullanmaktadır.
Linux için aşağıda listelenen çeşitli kabuklar mevcuttur.​

Linux-Kabu%C4%9Fu-Nedir-%C3%96zellikleri-Nelerdir_-1.jpg


BASH(Bourne-Again Shell): Linux’te en yaygın ve açık kaynak kodlu kabuk.

CSH(C Shell): C kabuğunun söz dizimi ve kullanımı C programlama dili ile çok benzerdir.


Linux-Kabu%C4%9Fu-Nedir-%C3%96zellikleri-Nelerdir_-2.jpg


Her bir kabuğun aynı işi yaptığını ancak herbirinin farklı komut ve söz diziminden anladığını ve farklı yerleşik işlevler sağladığını unutmamamız gerekiyor. MS-DOS altında aynı amaçla kullanılan ise COMMAND PROMPT’dur, ancak Linux kabukları kadar güçlü değildir.
Konunun alinti olmasi bir tarafa icerigide cop komple yanlis bilgi resmen bir yerlerinden uydurmus
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.