/ Linux Terminalde Youtube Müzik Dinleme | Mps-Youtube /

SeSa1453

Yaşayan Forum Efsanesi
12 Eki 2012
10,112
0
Nahçıvan
Hoşuma gitti, bende sizinle paylaşayım dedim. Linux kullanan dostlar, Terminalin ne kadar eğlenceli olduğunu bilirler.. Kodlar, hatalar vs..
Daha önce Terminal İnternet Tarayıcısı 'nı anlatmıştık. Şimdi de Youtube'de ki bir müziği Terminalde nasıl dinleyeceğimizi öğreneceğiz..


Kurulumu
İlk olarak aşağıdaki komutlar ile gerekli paketleri kuralım.

Kod:
sudo apt-get install python-pip

Kod:
sudo apt-get install mplayer

Kod:
sudo pip install mps-youtube

Evet, Yazılımı sistemimize kurduk. Aşağıdaki komut ile de güncelleyelim.

Kod:
sudo pip install mps-youtube --upgrade

Kullanımı
Sistemimize kurup güncelledikten sonra kullanımına geçebiliriz. Aşağıdaki komut ile uygulamayı çalıştırıyoruz.

Kod:
mpsyt

Şimdi yazılımı başlattık ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geldi.Şimdi burada dinlemek istediğimiz parçanın adını yazıyoruz. Ama başına nokta (.) koyarak arıyoruz yani şu şekilde;

Kod:
.Neşet Ertaş Gönül Ne GezersinŞimdi karşımıza arama sonuçları çıkıyor. Aşağıdaki resimdeki gibi..Arama sonuçlarını yukarıdaki resimde görüyoruz. Ve sonuçların her birinin başında görüldüğü gibi sayılar var. Sonuçların içinde benim aradığım yada dinlemek istediğim parça numarası "4". O zaman "4" yazıp devam ediyoruz.Ve müziğimiz çalmaya başladı..
Gayet kullanışlı bir uygulama. Duraklatmak için [Space] tuşunu kullanıyoruz.. Zaten önemli olan bu. Yön tuşların ile de ileri-geri yapabilirsiniz. Güzel parça, dinlemenizi öneririm. ;)
Bu kadar dostlar, hepinize kolay gelsin..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.