\~Linux'ta virüsler var mıdır?~/

Leopic

Yaşayan Forum Efsanesi
26 Şub 2016
9,948
0
imza.png


Linux'ta virüsler var mıdır?

Teorik olarak evet. Linux için yazılmış virüsler vardır ancak masaüstü/sunucu Linux sistemleri için bugüne kadar ortada dolaşıp yaygınlaşan herhangi bir virüse rastlanılmamıştır. Linux ortamında kendisini çoğaltarak yayılabilecek bir virüs yazmak teorik olarak çok zor olsa da, olanaksız değildir.

Linux, genel olarak diğer işletim sistemlerine nazaran oldukça güvenli bir sistemdir, bu yüzden günümüzde dünya genelinde sunucu sistemlerde en çok tercih edilen işletim sistemi Linux'tur
.

imza.pngLinux'ta anti-virüs programı var mıdır?


Masaüstü/sunucu Linux sistemlerde çeşitli anti virüs yazılımları vardır (örneğin ClamAV). Ancak bu antivirüs yazılımları, Linux virüslerine yönelik değil Windows virüslerini tespit edip temizlemeye yöneliktir. Windows virüsleri Linux sistemlerde çalışamaz, sisteme zarar veremezler. Bu anti-virüs yazılımlarına özellikle, e-posta sunucusu ya da dosya sunucusu olarak kullanılan Linux sistemlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Sıradan masaüstü kullanıcıları da isterlerse Windows virüslerinin yayılmasını engellemek için antivirüs yazılımı kullanabilirler.

Masaüstü/sunucu Linux sistemlerde Linux virüslerini temizlemek için ise kullanılabilecek herhangi bir anti-virüs yazılımı yoktur çünkü masaüstü/sunucu sistemler için ortada dolaşan "Linux virüsleri" yoktur.

imza.pngMasaüstü Linux kullanıcıları için anti-virüs gerekli midir?

Artık masaüstü/sunucu Linux sistemlerde kullanılan bir anti-virüs programının ne işe yaradığını yani Windows virüslerini temizlemeye yönelik olduğunu ayrıca Windows virüslerinin Linux'a zarar veremediğini biliyorsunuz. Eğer sıradan bir masaüstü Linux kullanıcısıysanız bu anti-vürüs programlarını kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmışdır. Eğer Wine aracılığıyla sık sık Windows programları kullanıyorsanız ya da ağınızda Windows makineler varsa ve dosya paylaşımı yapıyorsanız, diğer makineleri güvenli tutabilmek için ClamAV gibi özgür ve ücretsiz bir anti-virüs yazılımı kullanmayı tercih edebilirsiniz.imza.pngE-posta sunucuları için ne önerilir?


Linux anti-virüs programlarının büyük çoğunluğu e-posta sunucularında kullanılır. Bunlar e-posta alıp-göndermek istediğinizde istemcinizin bağlandığı bilgisayarlardır. E-posta, virüs ve truva atlarının yayılmasında kullanılan en temel yol olduğundan, bu sunucular bilgisayar virüsleri ile olan savaştaki ön cephe gibidir. Bu sunucuların bir çoğu Linux kullandığından, Windows virüslerini tespit etmek için bir Linux anti-virüs programının kullanılma ihtiyacı daha iyi anlaşılır. Eğer ofisinizde veya evinizde bir e-posta sunucusu kullanıyorsanız, ağınıza girmeye (veya dışarı çıkmaya) çalışan zararlı dosyaların önünü kesmek için mutlaka bir anti-virüs programı kullanmalısınız.imza.png


İnternet bankacılığı işlemlerimi güvenle yapabilir miyim?

İnternet bankacılığı işlemlerinizi güvenle yapabilmeniz için, kullandığınız işletim sisteminin güvenliğinden önce sizin dikkatli olmanız çok daha önemlidir. Linux işletim sistemi, kullanıcılara genel olarak güvenli bir çalışma ortamı sunuyor olsa da internet dolandırıcıları, banka hesaplarınızı ele geçirmek için sadece işletim sisteminizdeki açıklardan yararlanmazlar. Bu bağlamda Windows işletim sisteminde olduğu gibi dolandırıcılık amaçlı olarak gelebilecek e-posta iletilerine karşı her zaman dikkatli olmalı, işlem yapmak için girdiğiniz sitenin, sizi aldatmaya yönelik sahte bir site olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dolandırıcılık yönetemlerinden biri, size bankanızın adını kullanarak bir e-posta atıp bir işlem yapmaya yönlendirmektir.

imza.pngLinux'a virüs bulaşması neden zordur?

Linux virüslerin yayılamayacağı doğal bir savunma mekanizmasına sahiptir. Linux'un fikirsel olarak esinlendiği UNIX, bir bilgisayarın ağ üzerindeki çok sayıda kullanıcı arasında paylaşılabilmesi üzerine tasarlanmış ve buna uygun olarak bir yetkilendirme sistemi geliştirilmiştir. Linux'un geliştirilmesinde de Unix'den ilham alınmış ve aynı yetkilendirme sistemine göre tasarlanmıştır. Windows'ta herhangi bir kullanıcı sistem klasörüne girip istediği dosyayı silebilir, sistemini kolayca çökertebilir. Bunu yapmak isterseniz Windows sizi durdurmayacaktır. Ayrıca Windows'a yüklediğiniz her program sistemde istediğini yapabilme yetkisine sahiptir. Şimdi bir düşünün, siz sistem klasörüne gidip o dosyaları silebiliyorsanız, diğer programlar da bunu yapabilir ve her şeyi berbat edebilir. Linux buna izin vermez. Sistemle ilgili şeylere müdahele etmek istediğinizde süper yetkili kök kullanıcı (root) şifresi girmek zorundasınız. Virüsler istediği yere gidip istediği şeyleri değiştiremez veya yok edemez çünkü buna yetkileri yoktur.
Yetkilendirme sistemi sayesinde, sisteme bir virüs girse dahi kullanıcı ev dizini dışına ya da farklı bilgisayarlara yayılamamaktadır.
Linux'ta kullanıcılar, kurmak istedikleri programları, herhangi bir web sitesi üzerinden değil, doğrudan dağıtımın resmi paket depoları üzerinden (Yazılımlar arayüzü gibi) temin ederek yüklerler. Dağıtımların resmi depolarda bulunan on binlerce program, teker teker kontrollerden geçirildikten sonra resmi depolara alınır. Bu sayede kullanıcılara tamamen steril bir ortam sunulur.


imza.png
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.