Linuxu nasıl öğrendiniz

mehmet07x

Üye
8 Nis 2020
114
18
Selamlar kardeşlerim birşeyi merak ediyorum şimdi ben linuxu kulanıyorum ama buna kulanmak denirse bir ayarım bozuluyo başdan kuruyorum çok karışık bir sistem sizler nasıl öğrendiniz elinizden tutan oldumu kursuna gitinizmi uzaktan eğitiminaldınız yoksa benim gibi evde kendi kendine uğraşlarmı gösderdiniz

MolotOn

Üye
18 Haz 2021
89
21
23
Yok
Selamlar kardeşlerim birşeyi merak ediyorum şimdi ben linuxu kulanıyorum ama buna kulanmak denirse bir ayarım bozuluyo başdan kuruyorum çok karışık bir sistem sizler nasıl öğrendiniz elinizden tutan oldumu kursuna gitinizmi uzaktan eğitiminaldınız yoksa benim gibi evde kendi kendine uğraşlarmı gösderdiniz
Kendini kasmaya gerek yok zamanla alışırsın alıştığın zaman da çok kolay olacak :)

mehmet07x

Üye
8 Nis 2020
114
18
Selamlar kardeşlerim birşeyi merak ediyorum şimdi ben linuxu kulanıyorum ama buna kulanmak denirse bir ayarım bozuluyo başdan kuruyorum çok karışık bir sistem sizler nasıl öğrendiniz elinizden tutan oldumu kursuna gitinizmi uzaktan eğitiminaldınız yoksa benim gibi evde kend
Kendini kasmaya gerek yok zamanla alışırsın alıştığın zaman da çok kolay olacak :)
Sen mesela neler yapabiliyorsun ve kaç ayda öğrendin benim yüzümde çook nadir sivilce çıkardı linuxu kurdumdan beri yüzüm sivilce doldu ne alakası var dersen sitresden sinirden 😃

MolotOn

Üye
18 Haz 2021
89
21
23
Yok
Sen mesela neler yapabiliyorsun ve kaç ayda öğrendin benim yüzümde çook nadir sivilce çıkardı linuxu kurdumdan beri yüzüm sivilce doldu ne alakası var dersen sitresden sinirden 😃
linux günlük hayatta kullanmak için pek doğru değil bence, dual boot ile windows yanına linux kurabilirsin istediğin zaman işletim sistemini değiştirirsin eğer zoruna gidiyorsa

THe.wolf.eTH

Yeni üye
18 Haz 2021
19
0
23
madagaskar
knk ben kendi kendime orendim ve okadarda zor olmadı zaten onemli olan linux kulanıp kullanamaman deil onemli olan orda yapılan hack i orenmen İYİ FORUMLAR

mehmet07x

Üye
8 Nis 2020
114
18
knk ben kendi kendime orendim ve okadarda zor olmadı zaten onemli olan linux kulanıp kullanamaman deil onemli olan orda yapılan hack i orenmen İYİ FORUMLAR
Ona uğraşıyorum zaten linux başka ne işe yarar

linux günlük hayatta kullanmak için pek doğru değil bence, dual boot ile windows yanına linux kurabilirsin istediğin zaman işletim sistemini değiştirirsin eğer zoruna gidiyorsa
Dediğin gibi kulanıyorum zaten linuxdaki amacın hack öğrenmek merakım var

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,183
228
Loxcey Sixs
Merhabalar, işletim sistemleri "özel bir amaç" için ürerilmediği süreçte kullanıcı dostu, yani kullanıcının kendi kendine keşfedebileceği şekilde tasarlanır. Popüler linux distrolarının bütün hepsi de bu şekildedir. "Kullanmak" için herhangi bir eğitime gerek yoktur. Yani herkes doğuştan biliyor gibi düşünebiliriz. Çünkü sıradan bir insan için tam olarak uygun. Linux eğitimleri olarak sunulan eğitimler, daha çok ileri düzey kullanıcılara hitab etmekte. Yani kernel işlemler seviyesinde eğitimler verilmekte. Eğer kullanmak zor geliyorsa aklına bunu senin için ve sana uygun olarak ürettikleri gelsin. Bir eğitim ve ya gösterilecek bir yola ihtiyacın olmadığını düşün. Yalnızca sen bu işletim sistemini yapan kişi olsan uygulamaların bulunduğu menüyü nereye koymak istersin gibi ;)

Doctordied

Katılımcı Üye
19 Nis 2020
306
199
Öncelikle Merhaba, İyi Forumlar Dostum;
Dostum öncelikle Kali Linux aslında biraz daha basit bir işletim sistemi mantığı oturtunca devamı geliyor o yüzden sıkıntı etme. Ben biraz kullanarak biraz çalışarak öğrendim. Udemy platformunu biliyor musun bilmiyorum ama ben sana kısaca özet geçeyim. Udemy platformu bir kurs platformu orada bir çok kurs bulabilirsin bir çok alanda eğitmen var ve ücretli ve ücretiz olarak ayrılan kurslar var. Udemy de ücretsiz Linux kursları bulunuyor diye biliyorum. Kayıt ol sonra arama kısmına Ücretsiz Linux Eğitimleri yazabilirsin. İlla ki bir kaç sonuç çıkar onlara kaydolarak istediğin zaman istediğin yerde izleyip öğrenebilirsin. Şimdiden kolay gelsin. Umarım sana yardımcı olabilmişimdir. Tekrardan iyi forumlar, iyi günler dostum :).

mehmet07x

Üye
8 Nis 2020
114
18
Öncelikle Merhaba, İyi Forumlar Dostum;
Dostum öncelikle Kali Linux aslında biraz daha basit bir işletim sistemi mantığı oturtunca devamı geliyor o yüzden sıkıntı etme. Ben biraz kullanarak biraz çalışarak öğrendim. Udemy platformunu biliyor musun bilmiyorum ama ben sana kısaca özet geçeyim. Udemy platformu bir kurs platformu orada bir çok kurs bulabilirsin bir çok alanda eğitmen var ve ücretli ve ücretiz olarak ayrılan kurslar var. Udemy de ücretsiz Linux kursları bulunuyor diye biliyorum. Kayıt ol sonra arama kısmına Ücretsiz Linux Eğitimleri yazabilirsin. İlla ki bir kaç sonuç çıkar onlara kaydolarak istediğin zaman istediğin yerde izleyip öğrenebilirsin. Şimdiden kolay gelsin. Umarım sana yardımcı olabilmişimdir. Tekrardan iyi forumlar, iyi günler dostum :).
Teşekürler

Ugroon ++

Katılımcı Üye
13 Ara 2020
306
76
192.168.1.1
Düşe kalka öğrendik. En başta nasıl araştıracağımı hangi kaynaklara bakacağımı aşamaların ve eğitimlerin yollarını vs. hiçbirini bilmeden başladık. Sonra yavaş yavaş videoları yöntemleri komutları hack öğrenmek/ uygulamak için ne gibi şeylerin yapılacağını öğrendik. Linux'u öğrenmek ayrı hack i öğrenmek ayrı. Linux'u öğrenmek istiyorsan Linux komutları yazarsın ezberlersin olur biter. Ancak hack öğrenmek istiyorsan başlangıç olarak tryhackme çözebilirsin, sonra forumdaki konuları incele konulardan kastım açık exploit leri mesela "XSS açığı ve istismarı" na bakarak XSS ile ilgili fikrin oluşmaya başlar daha XSS teyken ister istemez WAF bypass nedir ne için kullanılır ı da öğrenirsin. Biraz daha ilerledikten yani SSRF, CSRF, XSS RCE, SQLi, Pishing, HTTP Request Smuggling gibi açıklara hakim olduktan sora hackerone da diğer yöntemleri, açıkları, payloadları vs. öğrenirsin. Sonra alıştırma yaparak kendini ilerletebilirsin

Umarım faydalı olmuştur
İyi forumlar

emr3q

Üye
29 Tem 2017
149
19
saçma salak türk hacker eğitimlerinde 1 saatte linux anlatırlardı oradan sonra bol bol ctf çözümlerinden de pratik komutlar kısayollar vb. şeyler öğrendim.
eğer linux öğreneceksen kaynak belli baba. linuxjourney.com gayet de orta düzey bir ev kullanıcısı yapar bu siteden öğreneceklerin ile.
daha ileri gitmek istersen linux foundation edx kurslarına bak.

Siteye bakdımda işe yarar gibi yeniden teşekür ederim
ha son olarak academy.hackthebox.eu üzerinden linux eğitimi var o da başka konulara değiniyor. bir de tryhackme.com linux var bu 3ünü harmanlarsan siber güvenlik alanında işine yarayacak kadar linux'u temelleriyle öğrenmiş olursun. zaten farkedersen birçoğu birbirini ya tekrar ediyor ya eksiklerini kapatıyor.

Ugroon ++

Katılımcı Üye
13 Ara 2020
306
76
192.168.1.1
Düşe kalka öğrendik. En başta nasıl araştıracağımı hangi kaynaklara bakacağımı aşamaların ve eğitimlerin yollarını vs. hiçbirini bilmeden başladık. Sonra yavaş yavaş videoları yöntemleri komutları hack öğrenmek/ uygulamak için ne gibi şeylerin yapılacağını öğrendik. Linux'u öğrenmek ayrı hack i öğrenmek ayrı. Linux'u öğrenmek istiyorsan Linux komutları yazarsın ezberlersin olur biter. Ancak hack öğrenmek istiyorsan başlangıç olarak tryhackme çözebilirsin, sonra forumdaki konuları incele konulardan kastım açık exploit leri mesela "XSS açığı ve istismarı" na bakarak XSS ile ilgili fikrin oluşmaya başlar daha XSS teyken ister istemez WAF bypass nedir ne için kullanılır ı da öğrenirsin. Biraz daha ilerledikten yani SSRF, CSRF, XSS RCE, SQLi, Pishing, HTTP Request Smuggling gibi açıklara hakim olduktan sora hackerone da diğer yöntemleri, açıkları, payloadları vs. öğrenirsin. Sonra alıştırma yaparak kendini ilerletebilirsin

Umarım faydalı olmuştur
İyi forumlar
Pishing'i hackerone da bulamazsın ama neyse anladın sen :)

mehmet07x

Üye
8 Nis 2020
114
18
saçma salak türk hacker eğitimlerinde 1 saatte linux anlatırlardı oradan sonra bol bol ctf çözümlerinden de pratik komutlar kısayollar vb. şeyler öğrendim.
eğer linux öğreneceksen kaynak belli baba. linuxjourney.com gayet de orta düzey bir ev kullanıcısı yapar bu siteden öğreneceklerin ile.
Saolasın

Siteye bakdımda işe yarar gibi yeniden teşekür ederim

Rewan

Uzman üye
26 Kas 2020
1,743
1,307
Merhaba YouTube üzerinde eğitim videoları mevcuttur ordan öğrenebilirsiniz yada forum üzerinden araştırma yaparak sonuç elde edebilirsiniz 🙂

BLacXiz

Katılımcı Üye
16 Eki 2011
581
1
ElectronicsW
Kendi kendinize bir kısmını öğrenebilirsiniz ancak her zaman bir klavuz ihtiyacı duyar insan, ayrıca linux öğrenmek yapılacak işin ehemmiyetine göre değişse de önemli bir birikimdir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.