Liste Kutusuna Yatay Kaydırma Çubuğu Eklemek!

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Liste Kutusuna Yatay Kaydırma Çubuğu Eklemek!

Aralarından seçim yapabileceğimiz verileri listelemek için Liste kutularını kullanırız. Ama eminim aranızda bu kontrolün bir özelliğinden çok yakınanlarınız vardır. Bildiğiniz gibi bu kontrol yatay kaydırma çubuklarını kabul etmez. Ama artık şu meşhur Api fonksiyonlarından birini kullanarak bunun üstesinden gelebiliriz. SendMessage(hWnd%, LB_SETHORIZONTALEXTENT, wParam%, lParam&)hWnd% - Liste kutusunun kontrolünü alırwParam% - Liste kutusunun kaç piksele kadar kaydırılabileceğini tayin eder.lParam% - KullanılmazNot: Bu Api fonksiyonu sadece büyük harflerle yazılan sabitle kullanılır. Bu fonksiyonu daha iyi açıklayabilmek için üzerinde bir liste kutusu bir de komut butonu olan bir form yaratın, sonra da aşağıdaki kodları ilgili yerlere girin.
'Formun General - Declarations bölümüne yazılacak ve her sabit tek satırda olacakDeclare Function SendMessage& Lib "user" (ByVal hWnd%, ByVal wMsg%, ByVal wParam%, ByVal lParam&)Declare Function GetFocus Lib "User" () As IntegerSub Command1_Click ()Const LB_SETHORIZONTALEXTENT = &H400 + 21 'Sabitler...Const NUL = &O0ScaleMode = 3List1.SetFocusListHwnd% = GetFocus()' İlk karşımıza gelecek değişkenListString1$ = "Visual Basic"' Bu değişkeni görebilmek için ise liste kutusunu yana doğru biraz kaydırmalısınız.ListString2$ = "Center"ExtraPixels% = TextWidth(ListString2$)BoxWidth% = TextWidth(ListString1$) + 50' Liste kutumuzun boyutlarını tekrar belirleyelimList1.Move List1.Left, List1.Top, BoxWidth%' Yatak kaydırma çubuğumuzu ekleyelim ve sınırlarını çizelimX& = SendMessage(ListHwnd%, LB_SETHORIZONTALEXTENT, BoxWidth% + ExtraPixels%, NUL)' Örneğimizi liste kutusuna ekleyelim....List1.AddItem ListString1$ + ListString2$End Sub
Bu kadar kolay!
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.