Loglama Nedir ?

blacksmt

Katılımcı Üye
27 Haz 2020
893
74
CyberKeTa
Loglama bir sistemde günlük oluşturmaktır.Loglama internet veya teknolojik tüm cihazlarda tüm faliyet ve işlerin kayıt altına alınmasıdır.Bir nevi cihaz geçmişi denebilir.Sadece internet değil windows linux telefon web sunucuları her şeyde log tutulur ve önerim log tutma yönündendir.Günümüzde her teknolojik araba bile log kaydı tutmaktadır. Log tutmak Devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Bu kanun 5651 Nolu Kanundur. Log dosyası bazen .txt bazen .log olarak karşımıza çıkar. Suçlunun işlemleri gerçekleştirenlerin yaptıklarından sorumlu olduklarını belli eder log tutmak. Sistemde admin tarafında gizlidir.5651 sayılı kanuna uygun olarak hareket etmeyen işletmelerin ilgili kişilerine ise altı ay ile iki yıl arası hapis cezası uygulanmaktadır. Kişilerin hapis cezası dışında alacağı maddi cezalar da mevcuttur.Vpn kullanırkende ücretsiz Vpnler böyle log tutarlar o yüzden log tutmayan Vpn kullanılmalıdır.Loglamayı sağlayan çeşitli firmalar bulunmaktadır.Neden Gerekir Bu Loglar ?
Log kayıtları bazen Arıza bulmak için bazen yetkisiz girişler yapılan işlemler için lazım olur. Log kayıtları günümüzde çok gereklidir. Sisteme sızılınca oturum açılınca log kaydeder bunu. Günümüzdeki yeri güvenlik içindir daha çok. Sistem sahibi kişi log kayıtlarını imceleyip birinin sızdığını görebilir ve buna göre önlem alabilir ki artık her sistemde var. Herkese açık wifiler lokanta restoranlarda log tutmak zorunludur yani siz wifiye bağlanınca log 111.111.1.1 ipli kişi bağlandı yazar ve siz yasal olmayan şeyler yaparsanız bu loglar iş görecektir. Sizin isteklerinizi bile görebilirler. Loglar 1 sene boyunca günlük olarak kaydedilmeli ve 2 yıl boyunca saklanmalıdır. Toplanan loglar analiz edilmelidir bazen yoksa şuça ortak olma imkanınız vardır. Loglarda zaman damgası bulunmalıdır. Kişisel bilgisayarımız bile log tutar. Bunları Temizlemek için CCLEANER aracını açıp logları temizle tikini işaretlemeniz gerekir. Forencis sistem analizinde ilk önce loglara bakılır. O yüzden önemli işlerimiz varsa logları temizlemek iş görür modemi resetlemek gibi. Web sitelerinde ise loglar temizlenmeli linuxta isede aynı sistem logları temizlenmelidir.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.