Lozan GerÇeĞİ

[email protected]

Katılımcı Üye
19 Şub 2006
448
10
VaTaN BeKÇiSi
ismet paşa lozan dan dönüşünde çankaya konferansında geçen çetin intibaları Gazi Mustafa kemel'e aktarıyordu.
ismet paşa aynene şöyle devam etti:
lozan ünv.merasim salonunu tek ediyorduk.Bize lozanı bel ki bir kat daha çetinleştirmiş olan Lord Gürzon tam kapının ağzında koluma girdi ve bana Genç Türk Devletinin genç kumandanını ve genç diplomatını her iki zafer içinde tebrik ederim dedi.sonra şöyle devam etti:Generalim*kapitülasyonlardan tutunda akla gelen ve gelmeyen ve sizce engel sayılan bir çok şeylerden memleketinizi kendi tabirinizle kurtardınız.Bende nihayet görüyorsunuz ki bunların hepsini kabul ettim.Fakat hiç düşündünüzmü ki BUNDAN SONRA NE YAPMAK İSTERSENİZ YİNE BİZLERE MUHTAÇ OLACAKSINIZ.İŞTE OZAMAN PARAYI VERİRKEN ŞİMDİ KAZANDIKLARINIZI BİZLERE TEK TEK İADE ETMEYE MECBUR KALACAKSINIZ.
ATAMIZ o günden sonra ölümüne kadar geçen süre içinde muhtaç kalmadıkça yabancı sermayeye başvurmayalım demiş ve baş vurmamıştır.milli mal olarak dışarı sattığımızdan fazlasını dışardan almamalıyız demiştir.
işte bugün o durum çok değişmiş ihrac ettiğimizden fazlasını yabancılardan ithal etmiş bulunuyoruz.
sesleniyorum yabancıların mallarını fazla kullanmayalım arkadaşlar.
YERLİ MALI TÜRK'ÜN MALI
HERKES ONDAN KULLANMALI
 

fatalerror123

Katılımcı Üye
22 Tem 2013
543
0
Nereye
Torku çifti kooparatifi olduğundan türk malı olarak biliyorum adamlar herşeyi çıkarttı.Şekeri , keki , çikolata falan.Bir de internette bir şey okumuştum niğdeye kota konmuştu patates ekiminde doğrumudur bilemem ama doğruysa buda bizim yanlışımızdır.
 

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,763
56
32
Gökyüzü
Zihniyet şu bizim ülkemizde : Adam Coca Cola Firmasını protesto etmek için bir sürü kola alıyor, daha sonra sokaklara döküyor.Be zeki kardeşim.Adam işin içeceğinde mi? Parasında.E sen ister kolayla banyo yap ister sokağa dök adam takmaz ki.

Coca Cola içmeyelim.Eee? Pepsi içelim.Bu daha bi ironik.Sadece kola değil.En somut örnek bu.Hayatımızın her yerinde bu ürünler.O kadar çok ki...

Yerli malını desteklemek halkın elinde.Ama birkaç kişi ile olamaz.Kütlesel bir hareket olmalı ki bu çok güç.Sadece kolayla bittiğini sanıyor herkes.

Açıkçası devletin de payı büyüktür bu noktada.Teşvik etmek onun da sorumluluğunda.

Evet Torku var mesela.Hem kaliteli hem yerli...Bu alanda güzel bir hareket.Fakat eksik o kadar çok ki...

Biz Araba yapmışız da "araba yaparsak fındığı kime satarız?" korkusu ile arabayı üretime geçirmemişiz.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.