mahser-peyami safa

hantala

Kıdemli Üye
20 Tem 2007
3,279
33
HER YERDEYİM VALA:D
mahser-peyami safa
KONU : ÇANAKKALE GAZISI BIR GENÇ'IN CEPHEDEN MEMLEKETINE DÖNMESIYLE HAYATINDAN GEÇEN OLAYLAR ANILMAKTADIR. NİHAT İSTANBULA DÖNÜNCE GÜZEL GÜNLER GEÇİRECEÃ�Â�İNİ ZANNETMEKTEDİR FAKAT YANILMAKTADIR.
ÇÜNKÜ ; ÜLKESİ DOLANDIRICILARIN , HORTUMCULARIN KENDİ ÇIKARLARINI DÜŞÜNEN İNSANLARIN ÜLKESİ OLMUŞTUR ARTIK. ROMAN, BIR DEVLETIN CEPHEDE ÇARPIŞAN ASKERINE NE KADAR DEÃ�Â�ER VERDIÃ�Â�İNİ VE BU ASKERIN, DEVLETIN BASINDAKILERE KARSI ALDIÃ�Â�I TAVRI ANLATMAKTADIR.

Her şey Nihat'ın vapurla İstanbul’a gelmesi ile başlar.İstanbul’a gelen Nihat doğruca teyzesinin yanına gider . Nihat teyzesinin öldüğünü öğrenince başka akrabası kalmayan Nihat artık en yakın arkadaşı Faik' in evine gider Faikle hasret gideren Nihat, geceyi faik’ in evinde geçirir. Faik' in geceki durumunu gören Nihat onları rahatsız etmeye hakkım yok diyerek hemen orayı terk eder . İstanbul’un sokaklarında dolasan Nihat kendine iş aramaya başlamıştır.Nihat nereye , hangi binaya girdiyse eli boş çıkmıştır ne kadar derdini anlattıysa da bir sonuç alamamıştır.Girdiği her yer ona Cehennem olmuştur.İnsanların bir gaziye ,vatanı için canını ortaya koyan birine bu sekil de davranması Nihat’ı çileden çıkarmıştır ne yapacağını bilmeyerek sokaklarda dolaşmaya başladı. Askere gitmeden önceki işi olan öğretmenlik görevimi tekrar geri alabilirim diyerek Milli Eğitim Müdürlüğüne gitti fakat aynı kötü sonucu orada da aldı. Oradaki insanların Nihat’a bakışı adeta çöpteki kedi misaliydi hiç biri Nihat’a değer vermiyordu oradan da bir sonuç alamayan Nihat düşünceli, düşünceli sokağa çıktı.
Nihat dalgın ,dalgın sokakta dolaşıyordu nereye gittiğini bilmeyerek ilerledi önüne kocaman bir bina çıktı son kez şansını deneyen Nihat içeride Seniha diye birisi ile tanıştı Nihat artık iş bulmuştu. Seniha hanımın ******na ders anlatacaktı.Nihat ,Seniha hanımdan bir adres alıp eve gitti perizad diye bir çocukla tanışan Nihat ,çocuğa ders anlatmaya başladı. Nihat ******n teyzesine kafayı taktı. Çok güzel bir kız olan Muazzez ,Nihat’ı büyüledi.Muazzezde Nihattan hoşlanmıştı fakat bu aşkı kimse birbirine söyleyemiyordu.Nihat eve alıştıkça evdeki insanları da yavaş ,yavaş tanıyordu .Bu ev de bulunan,eve girip çıkan insanların hepsi Devleti soymaya, savaşları bahane ederek ülke dışından ülkeye kaçak mal sokmak için uğraşan , insanlarla üst düzey ve askeri rütbeli insanlar vardı.
Nihat bu eve gelmek istemiyor bunca yıldır cephede savaşmasını ben bunlar için mi savaşmışım diyerek evden hemen çıkmak istiyor bu işten ayrılmak istiyordu kendini enayi yerine konulmasına artık katlanamıyordu. buradan başka bir yerde iş bulamamıştır ne kadar iş olmasa da artık çıkacaktır oradan yalnız muazzezi ne yapacaktır onu da kaçırmaya karar verir.Muazzezi kaçıran Nihat bir ev tutup yerleşirler fakat her şey olduğu kadar güzel bir şekil de yürümemiştir. Nihat’ın işten çıkması Muazzezin yanında getirdiği paranın bitmesi,Nihat'ın iş arması fakat hiç bir yerde iş bulamaması, Nihat'ın ihtilal olmalı artık diyerek bir guruba girmesi ve hiç sebepsiz yere hapse atılması, suçunun sabit görülmeyip belli bir süre sonra serbest bırakılması, Muazzezin bu acılara daha fazla dayanamayıp kardeşi Seniha hanımın yanına geri dönmesi ....vb.olaylar Nihat’a çok ağır gelmiştir her geçen gün ayrı bir acı vermektedir.Nihat bu hayattan bıkmıştır, acılara karşı dayanacak gücü kendinde bulamamaktadır intihar etmesi gerekmektedir ve bunu hemem yapmalıdır.Nihat artık okyanusta boş bir sandal gibidir dayanacak tek bir yeri yoktur tek sığınağı Muazzezi artık oda yanında yoktur ne yapacağını bilememektedir ama Muazzezi hale sevmektedir ne yaptıysa unutamamıştır.
Bir gün aklına koymuştur Muazzezin evine gitmeyi fakat bu gücü kendisinde bulamaktadır ama aşkı gururun önüne geçmiştir Muazzezin evine gider Muazzezi gören Nihat gittiğine pişman olur. Çünkü gördüğü manzara karşısında ne yapacağını şaşıran Nihat bu muazzez olmasa gerek diyerek tekrar bakar artık Muazzez eski Muazzez değil gibi bir görüntüsü vardır.Muazzezin kıyafetleri değişmiş , her şeyi değişmiş erkeklerin arasına oturmuş içki içerken görmüştür Nihat . Nihat’ın o andaki siniri mantıklı düşünmesine engel olmaktadır.Nihat kendisini hemen denize atmak istercesine denize doğru koşmaya başladı . Denizin kenarına geldi ama sürekli düşünüyordu Nihat ölünce her şey düzelecek miydi ? haksızlıklar önlenecek miydi? Ülke diğer gazilere de Nihat’a davrandığı gibimi davranacaktı.Muazzez geri dönecek miydi ? Nihat tüm bu düşünceler içerisinde denize attı kendisini .Nihat düşünceleri suyun altında da devam etti . Sonunda düşünceleri değişti çırpınarak sudan çıkmayı başardı.Ben kendimi öldürürsem bu düzene Kimler karşı çıkacak dedi kendi kendine.
Tüm vücudu ıslak olarak caddede yürüyordu ve uzun süredir görmediği arkadaşını gördü koşup Nihat’ın yanına geldi Nihat kaç gündür nerelerdesin sen. Muazzez kaç gündür seni arıyordu dedi .Nihat’ a ''Muazzez kaç gündür seni arıyor '' dediği zaman Nihat olduğu yere çöktü meğer ben onun hakkında neler düşünmüşüm diyerek ağlamaya başladı.
Arkadaşı, Nihat la birlikte bir Bank a oturdular arkadaşı Nihat’a yardım etmek istiyor onun acılarına merhem olmak istiyordu ve bunu başardı da Nihat’ın düşüncelerini biraz olsun değiştirmeyi başarmıştır. Arkadaşı Nihat’ı yanına alarak Muazzezin yanına giderler Nihat la Muazzez karşılaşınca gözyaşları sel olup akmaya başladı.
Nihat la Muazzez deniz kenarında yürümeye başladılar ve birbirlerinden özür dilediler artık ne olursa olsun ayrılmamaya karar verdiler.

Nihat'ın düşünceleri yine değişmemiştir İhtilal fikrini beyninden atamamıştır başından geçen olayları düşündükçe.......
__________________
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.