Matematik Soru/Cevap Başlığı

umutkalay

Katılımcı Üye
26 Nis 2019
276
0
Cevabımı beğenmeyeceksen neden soruyorsun hıyar ağası, ayrıyeten cevap doğru.

Par4d0x1D
hıyar ağası mı ağzından hıyarın düşmemesine şaşmıyorum da bana söylemeye curret etmen .. Tabi klavyeden yazmak kolay saygı terbiye öğren büyüklerinden hala çevrende büyük kaldıysa

Son düzenleme:

Sagopa K

Kıdemli Üye
10 Haz 2016
3,678
42
Melankolia
Aşağıdaki venn şemasında
*2 ile kalansız bölünebilen tam sayılar kümesi A
*3 ile kalansız bölünebilen tam sayılar kümesi B
*12 ile kalansız bölünebilen tam sayılar kümesi C

Buna göre
18
24
42
sayılarından hangileri boyalı bölge ile gösterilen kümenin bir elemanıdır

(Zalım tyt sorusu , cevabı biliyorum ama ben çözmekte başarılı olamadım detaylı anlatırsanız sevinirim )​

Bir edebiyatçı olarak mantık yürüterek çözdüm, senin hayli hayli çözebilmen lazım :D cevap 18 ve 42 mi ?

umutkalay

Katılımcı Üye
26 Nis 2019
276
0
Bir edebiyatçı olarak mantık yürüterek çözdüm, senin hayli hayli çözebilmen lazım :D cevap 18 ve 42 mi ?

Evet cevap o ,Ben kareyi değilde kesişeni C kümesi olarak algıladım dikkatsizlik yapmışım fakat ben de matematikçi değilim sınavada girmedim sınav pdf lerini alıp sadece matematik bölümünü çözmeye çalışıyorum istatistik üretmek için

BatHero

Üye
26 Mar 2018
236
1
Space
Par4d0x1D
body_ACT_0506_-_59.png

Bunu çözebilir misin?

Son düzenleme:

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
868
1
U9Kf51.png

İkinci işlem (T_6) - (T_4) = 9
NOT: LaTeX ifadesini yazarken biraz hamallık yapmışım :) Yeniyiz bu işlerde :)

Son düzenleme:

bbayku

Yeni üye
1 Mar 2020
28
0

Soru 1)
S(Mihça)
F(Profesör Can)

a)>>> A(S(Mihça), F(Profesör Can))
b)>>> A(S(∀), F(Profesör Can)) **∀ her demek**
c)>>> A(F(∀), F(Profesör Can)) V A(F(Profesör Can) , F(∀)) **V veya**

Soru 2)
P: Öğleden sonra hava yağmurlu olacak
Q: Tatbikat yapılacak
R: Yarış yapılacak
S: Ödüller verilecek

-P >>> Öğleden sonra hava yağmurlu olmayacak
P ⇒ Q >>> Hava yağmurlu olursa tatbikat yapılacak
-Q ⇒ R >>> Tatbikat yapılmazsa, yarış yapılacak
R ⇒ S >>> Yarış yapılırsa ödüller verilecek

Bunların hepsini bağlayacaksak
((((P)∨ - P ⇒ Q )' ⇒ R) ⇒ S )
** ∨ "veya" demek**

Sanırım cevap böyle. Hatam var ise de parça parça verdiğim işinize yarayabilirç

RaZoR247

Üye
24 May 2019
119
0
Par4d0x1D
zztri
Bundan bayağı önce yazılım ile matematiğin ilişkisini sormuştum. Konuda 5.sayfaya giderseniz görürsünüz.
Bana somut bir örnek verebilirmisiniz? Matematiğin kullanıldığı bir yazılım, proje? Toplama çıkarmadan bahsetmiyorum. Derin matematik.

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Bundan bayağı önce yazılım ile matematiğin ilişkisini sormuştum. Konuda 5.sayfaya giderseniz görürsünüz.
Bana somut bir örnek verebilirmisiniz? Matematiğin kullanıldığı bir yazılım, proje? Toplama çıkarmadan bahsetmiyorum. Derin matematik.
RaZoR247

https://eksisozluk.com/entry/89173020
https://www.oreilly.com/radar/striking-parallels-between-mathematics-and-software-engineering/
https://www.houseofbots.com/news-de...importance-of-mathematics-in-computer-science

Real world examples istiyorsan her algoritma matematik, mantık matematiğin alt dalı? Nası yani?

https://codeforces.com/
B'den sonrası math olmadan çözmen mümkün değil.

https://www.hackerrank.com/
Herhangi bir dil'de dahi problem çözüyor olsan Core'u geçtikten sonra herbirinde ağır matematik işin içine giriyor.

Son düzenleme:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara
Par4d0x1D
zztri

Sondan bir önceki projemde astrofizik denklemleri kullanmam gerekti. Bir uydu uzayda hareket ederken 3 temel güç onu rotasından saptıracak kadar güçlüdür; dünya, güneş ve ayın çekim gücü.. Bu çekim güçleri dairesel yörüngede devamlı değişen bir şekilde etki ederler. Normal türevle hızı saptayamazsın. Runge-Kutta gibi metodlara ihtiyacın vardır.

Şimdiki projemde dünyanın dönüşü, aradaki yükseklik matrisi ve dünyanın eğimini de göz önüne alarak çok hızlı cisimlerin tahmini sapmalarını ve rotanın ne zaman doğrulanması gerektiğini hesaplamam gerekti.

İki önceki projem bir dijital arşiv/üç boyutlu CBS projesiydi. Bir tiff dosyası üzerinde yapılan manipulasyonlar, özellikle onu dünya üstüne yapıştırıyorken türev, integral ve matrisi çok iyi bilmen gerekir.

Uzun zamandır bakamadım ama, bir sudoku çözücü yapıyorum. Eğer oyun APK'sının bilmemkaç yüz mb olmasını istemiyorsan, hazır kütüphaneler yerine sadece kendine gereken algoritmaları kullanırsın. (aslında zevk için kendim çıkarmaya çalışıyorum.).. Böyle basit bir oyun algoritmasında bile matrisleri yalayıp yutmamışsan zorlanırsın.

Velhasılıkelam, üfürükten web siteleri yapmaktan birazcık ilerlediğin anda matematik işin içine girer. Bir daha da çıkmaz. (Sabit bir bayrak imajını html canvas üstünde dalgalandırmaya çalış. O zaman matematik çoktan girer.)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.