Matlab Tarihçesi Nedir?

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,595
343
Germany
giphy.gif


Matlab’ın kurucusu kabul edilen Cleve Moler, New Mexico Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi bölümünün başkanı konumundaydı. 1970'lerin sonlarına doğru MATLAB'ı geliştirmeye başladı.Cleve Moler, aynı zamanda öğrencilerine bilgiler öğretmek için LINPACK ve EISPACK'ı tasarlamıştır.Bunların dışında Fortran programlama dilini de öğrencilerine öğretmiştir ve bu derslerin temellerini atmıştır.

ivyqEbCzXqy_d_qWjQ_HXXCHAw08y4scA2ZQvFC3n9V35PAtrtSpGyS95gDE372yutKYu1lluyJ9EzNQy14jf_aR6FNet7eJykf2wHF3JBZmVEJDj6XSZup-lGSQ6v9_7GNLP7YU


Cleve Moler tarafından başlatılan UYGULAMALI MATEMATİK alanı, yakın bir zaman içerisinde diğer üniversiteler ve toplum içinde güçlü bir kitle tarafından benimsenmiş ve kabul görmeye başlamıştır. Cleve Moler, 1983 yılında Stanford Üniversitesi'ne yaptığı bir eğitim ziyareti sırasında Jack Little ile tanışmıştır. Jack Little ile birlikte Ticari potansiyeli gören Steve Bangert da onlara katılmıştır. Bu ekip MATLAB programını ‘C’ ile tekrar yazmışlar ve geliştirmeye devam etmek için 1984'te MathWorks Şirketini kurmuşlardır. Yeniden yazılmaya başlayan kütüphaneler JACKPAC olarak bilinmektedir. 2000 yılında ise, LAPACK matris işleme uygulamaları üzerine yeni kütüphane kümeleri oluşturmak için MATLAB yeniden yazılmıştır.

Matlab, MathWorks tarafından ayrı olarak satılır ya da JMI (Java-to-MATLAB Interface) adlı belgelenmemiş bir mekanizma olarak kullanılabilir. JMI mekanizması, Java ****data Interface ile karıştırılmamalıdır.Alternatifler düşünüldüğünde,yine MathWorks şirketinin geliştirdiği, MuPAD tabanlı Symbolic Math Toolbox (Sembolik Matematik Araç Seti) kullanılabilir. MATLAB Maple ya da Mathematica ile bağlantı kurabilir fakat MathML giriş ve çıkışları için kütüphanelerin bulunması gerekmektedir.


k0C5CIj--n4191mCvsl8BKXzI9u61hbknf5_VqlcU33EXHqcE9oRMwb-7UkE3Agir0i01_SyGMf1jmoECwj_BfUFAEZL3gep36Z4jfXSpzwn7dxyCaF3guxyIPWC9of44kV8s7cF


7z0AWK.png


"*"
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.