Mehmet Akif Ersoy-Safahat

hantala

Kıdemli Üye
20 Tem 2007
3,279
33
HER YERDEYİM VALA:D
Mehmet Akif Ersoy-Safahat
Mehmet Akif Ersoy-Safahat

Eserin Adı: Safahat

Yazarı: Mehmet Akif Ersoy


Türü: Şiir dizisi

Basıldığı yayın evi ve basılış tarihi:İnkılap Kitabevi, 1999 – Ocak

Sayfa Sayısı: 600

Yazarı Hakkında Bilgi :
İstiklÃ�¢l Marşı şÃ�¢iri. Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz TÃ�¢hir Efendidir. İlk tahsiline Emir BuhÃ�¢ri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefÃ�¢tı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayÃ�¢tı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı. 1893 senesinde TophÃ�¢ne-i Ã�â��mire veznedÃ�¢rı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi. Ã�â��kif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sÃ�¢hasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat Ã�¢lemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin Ã�®lÃ�¢nıyla başlar. Bu tÃ�¢rihten itibaren şiirlerini SırÃ�¢t-ı MüstakÃ�®m'de yayınlanır. Mehmed Ã�â��kif milletini ve dÃ�®nini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sÃ�¢hip, şÃ�¢ir tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebÃ�® bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şÃ�¢iridir. İstiklÃ�¢l Marşı şÃ�¢iri olması bakımından da "MillÃ�® ŞÃ�¢ir" ismini almıştır.
Özet;
Mehmet Akif, hem bir şair, hem bir yazar; hem de hatiptir.Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü’r-Reşad’daki makaleleri, şiirleri, çevirileriyle, diğer taraftan vaazlarıyla halkı toparlanmaya ve düşmana karşı birlik olmaya çağırmıştır.Birinci dünya savaşı sırasında Osmanlı devletinin ve Arapların toparlanması, birlik olması için çok gayret etti.Kurtuluş savaşı sırasında Kuva-yı Milliye’den yana yazılar yazdı.Bu esnada Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı. Bu arada Konya ayaklanmasını önlemek ve halka öğüt vermek için Konya’ya gönderildi. Oradan Kastamonu’ya geçti, Nasrullah Camisi’nde Sevr Antlaşması’nın iç yüzünü, Kurtuluş Savaşı’nın niteliğini anlatan coşkulu bir vaaz verdi, bu vaaz Diyarbakır’da basılarak bütün vilayetlere ve cephelere dağıtıldı.Mehmet Akif milletini ve dinin seven, insanlara karşı merhametli davranan, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan meşhur bit Türk şairdir. İstiklal Marşı şairi olması bakımından da ‘’Milli Şair’’ ismini almıştır. Şairin en büyük eseri safahat genel adı altında toplanan 7 kitaptan oluşmuştur. Şair bu eserinde halka seslenmiş, yalın ve halkın anlayabileceği bir dili tercih etmiştir.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.