Monitor mod nedir nasıl girilir ve çıkılır

13 May 2019
113
0
Herkese merhaba Ben yiğit afşar. siz bana kısaca afşar diye bilirsiniz.
Bir ders serisine başlıyorum. buda ilk dersim.
Lütfen bilmediğiniz terimleri internetten araştırınız yada bana sora bilirsiniz.

Monitor mod nedir nasıl girilir nasıl çıkılır.

1: Monitor modu nedir.
İzleme modu veya RFMON (Radyo Frekansı Monitörü) modu, kablosuz bir ağ arayüz denetleyicisine (WNIC) sahip bir bilgisayarın kablosuz bir kanalda alınan tüm trafiği izlemesini sağlar. Paket koklama için de kullanılan karışık modun aksine , monitör modu, önce bir erişim noktası veya özel bir ağla ilişkilendirilmek zorunda kalmadan paketlerin yakalanmasına izin verir . İzleme modu yalnızca kablosuz ağlar için geçerlidir, ancak karışık mod hem kablolu hem de kablosuz ağlarda kullanılabilir. Monitör modu, 802.11 kablosuz kartlarının çalışabileceği sekiz moddan biridir: Ana (erişim noktası olarak çalışan), Yönetilen (istemci, istasyon olarak da bilinir),Özel,Tekrarlayıcı , Mesh , WiFi Direct,TDLS ve Monitör modu.

2: Ne için kullanılır.
İzleme modu kullanımları şunları içerir: coğrafi paket analizi, yaygın trafiğin izlenmesi ve uygulamalı deneyim yoluyla Wi-Fi teknolojisi bilgisinin edinilmesi. Özellikle güvenli olmayan kanalları ( WEP ile korunanlar gibi ) denetlemek için kullanışlıdır . Monitör modu, Wi-Fi ağlarının tasarlanmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Belirli bir alan ve kanal için, şu anda kullanılmakta olan Wi-Fi cihazlarının sayısı keşfedilebilir. Bu, en az kullanılan Wi-Fi kanallarını seçerek diğer Wi-Fi cihazlarıyla parazitlenmeyi azaltan daha iyi bir Wi-Fi ağı oluşturmaya yardımcı olur.
KisMAC veya Kismet gibi yazılımlar , pcap dosyalarını okuyabilen paket analizörleri ile birlikte , pasif kablosuz ağ izleme için bir kullanıcı arayüzü sunar .

UYGULAMA.
Uygulamayı root olarak gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kali kullanıyorsanız sıkıntı yoktu. ama ubuntu ve mint gibi başka linux dağıtımı kullanıyorsanız (sudo su) yazmanız gerekli sonra ise password yazarak super kullanıcı yani root oluyorsunuz.
.

Gerekli progamın kurulumu.
Kod:
apt-get update
Kod:
apt-get install aircrack-ng
Kod:
ifconfig
yazarak interfacemizi görmemiz lazım
KCed7O.png

Gördüğünüz gibi benim interface im wlp3s0:
sizin farklı bir şey olabilir.
benim wlp3s0 yazdığım yerlere siz kendinizinki ni yazınız.
Kod:
airmon-ng start wlp3s0
y3c8S6.png

Gördüğünüz gibi bur da bize monitor moda geçtiğimizi gösteriyor. ama onaylamak için
Kod:
ifconfig
yazarak kontrol edelim.
VI59M5.png

resimde gördüğünüz gibi wlp3s0 olan interfacemiz wlp3s0mon oldu bu mon monitor modu mon u dur. bunu yaptıktan sonra internet bağlantınız olmayacaktır bilgisayarınızda.
artık izleme yapıla bilir ama onları da diğer derslerimde göstereceğim yavaş yavaş ilerlenecektir.
Monitor moddan çıkma:
Kod:
airmon-ng stop wlp3s0mon
yazıyoruz.
466ay3.png

Gördüğünüz gibi çıktığını söylüyor. ama ifconfig yazarak bir kontrol edelim.
ifconfig yazarak kontrol ede bilirsiniz.

saygılarımla...

Son düzenleme:

BRX

Yeni üye
20 Ağu 2017
10
0
yok
hiçbir şey anlamıyoru. ;( bu konuştuğunuz dili anlamak için ne öğrenmeliyim ?

Sentinel1

Yeni üye
13 Ocak 2021
39
7
Herkese merhaba Ben yiğit afşar. siz bana kısaca afşar diye bilirsiniz.
Bir ders serisine başlıyorum. buda ilk dersim.
Lütfen bilmediğiniz terimleri internetten araştırınız yada bana sora bilirsiniz.

Monitor mod nedir nasıl girilir nasıl çıkılır.

1: Monitor modu nedir.
İzleme modu veya RFMON (Radyo Frekansı Monitörü) modu, kablosuz bir ağ arayüz denetleyicisine (WNIC) sahip bir bilgisayarın kablosuz bir kanalda alınan tüm trafiği izlemesini sağlar. Paket koklama için de kullanılan karışık modun aksine , monitör modu, önce bir erişim noktası veya özel bir ağla ilişkilendirilmek zorunda kalmadan paketlerin yakalanmasına izin verir . İzleme modu yalnızca kablosuz ağlar için geçerlidir, ancak karışık mod hem kablolu hem de kablosuz ağlarda kullanılabilir. Monitör modu, 802.11 kablosuz kartlarının çalışabileceği sekiz moddan biridir: Ana (erişim noktası olarak çalışan), Yönetilen (istemci, istasyon olarak da bilinir),Özel,Tekrarlayıcı , Mesh , WiFi Direct,TDLS ve Monitör modu.

2: Ne için kullanılır.
İzleme modu kullanımları şunları içerir: coğrafi paket analizi, yaygın trafiğin izlenmesi ve uygulamalı deneyim yoluyla Wi-Fi teknolojisi bilgisinin edinilmesi. Özellikle güvenli olmayan kanalları ( WEP ile korunanlar gibi ) denetlemek için kullanışlıdır . Monitör modu, Wi-Fi ağlarının tasarlanmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Belirli bir alan ve kanal için, şu anda kullanılmakta olan Wi-Fi cihazlarının sayısı keşfedilebilir. Bu, en az kullanılan Wi-Fi kanallarını seçerek diğer Wi-Fi cihazlarıyla parazitlenmeyi azaltan daha iyi bir Wi-Fi ağı oluşturmaya yardımcı olur.
KisMAC veya Kismet gibi yazılımlar , pcap dosyalarını okuyabilen paket analizörleri ile birlikte , pasif kablosuz ağ izleme için bir kullanıcı arayüzü sunar .

UYGULAMA.
Uygulamayı root olarak gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kali kullanıyorsanız sıkıntı yoktu. ama ubuntu ve mint gibi başka linux dağıtımı kullanıyorsanız (sudo su) yazmanız gerekli sonra ise password yazarak super kullanıcı yani root oluyorsunuz.
.

Gerekli progamın kurulumu.
Kod:
apt-get update
Kod:
apt-get install aircrack-ng
Kod:
ifconfig
yazarak interfacemizi görmemiz lazım
KCed7O.png

Gördüğünüz gibi benim interface im wlp3s0:
sizin farklı bir şey olabilir.
benim wlp3s0 yazdığım yerlere siz kendinizinki ni yazınız.
Kod:
airmon-ng start wlp3s0
y3c8S6.png

Gördüğünüz gibi bur da bize monitor moda geçtiğimizi gösteriyor. ama onaylamak için
Kod:
ifconfig
yazarak kontrol edelim.
VI59M5.png

resimde gördüğünüz gibi wlp3s0 olan interfacemiz wlp3s0mon oldu bu mon monitor modu mon u dur. bunu yaptıktan sonra internet bağlantınız olmayacaktır bilgisayarınızda.
artık izleme yapıla bilir ama onları da diğer derslerimde göstereceğim yavaş yavaş ilerlenecektir.
Monitor moddan çıkma:
Kod:
airmon-ng stop wlp3s0mon
yazıyoruz.
466ay3.png

Gördüğünüz gibi çıktığını söylüyor. ama ifconfig yazarak bir kontrol edelim.
ifconfig yazarak kontrol ede bilirsiniz.

saygılarımla...
aa eyw bende diyordum neden internet gidip helmiyor oşması herek oymuş zaten dkdmsmd

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.