Mustafa Kemal Denince Çin'de Akan Sular Durur

C0M!S3R-eX

Uzman üye
14 Kas 2006
1,174
27
Mustafa Kemal denince Çin'de akan sular durur

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Song Aiguo bence Çinli değil* kendini Çinli sanan bir Türk. Bir Çinli bu kadar güzel Türkçe konuşabilir mi* bu kadar iyi Türkçe yazabilir mi?
"Hava atmak"* "Gaza gelmek" gibi kelimeleri nasıl bilebilir? Atatürk�ü* Nutuk'u* devrimleri ezbere nasıl anlatabilir? Siz hiç "Şu Çılgın Türkler"i okuyan bir Çinli tanıyor musunuz? Sadece o mu* şu anda Pekin'de olan eşi Wang Jin ile biricik oğlu Song Sia da aynen öyle. Aslında ona "Song Bey" diye seslenmeliyiz. Büyük salona geçip uzun uzun sohbet ettik Song Bey'le... Sözlerimi bir Çin atasözüyle bağlayayım: "Tanrım* değişebilecek şeyleri değiştirebilmem için bana güç ver. Değişemeyecek şeyleri kabullenmem için sabır ver. Bu ikisini birbirinden ayırt etmek için akıl ver."

Atatürk'ün Çin'de özel bir yeri var

Türkiye'yi* Türkleri çok iyi bilen bir yabancı diplomat gözüyle Pekin'den Ankara nasıl görünüyor?

Halen "Şu Çılgın Türkler" romanını okuyorum* Türkleri ne kadar güzel anlatıyor. Kurtuluş Savaşı kolay kazanılmadı. Kahraman Türk halkının başında Mustafa Kemal gibi bir deha olmasaydı Kurtuluş Savaşı bu şekilde kazanılamazdı bence. Biz Atatürk demeyiz* Kemal deriz o büyük dahiye. Mustafa Kemal* ezilen milletler için örnek bir kahramandır. Çin de 1920'lerde bir arayış içindeydi. Biz de Kemalizm gibi bir devrim yapalım diyorduk* olamadı. Büyük Atatürk�ün eskiden beri Çin'de özel bir yeri vardır* onun adı söylenince akan sular durur. 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu* rejim değişti ama* yeni rejimin ilk ders kitabında Mustafa Kemal'in resmi ve yazısı yine yer aldı. Türkiye'de Atatürk�ün yeri öyle sağlam ki* kimse onun yerini alamaz. Tecrübeli bir Çinli diplomat olarak söylüyorum ki* kimse Türkiye'yi Atatürk�ün çizdiği yoldan çıkaramaz. Türkiye daima onun eserlerini yaşatacak* hep onun çizdiği yoldan gidecek. Atatürk bütün dünya milletlerine örnek olmuş bir dáhi. Kesinlikle din devleti ya da başka bir şekle geçmesi mümkün değil. Farklı sesler olabilir ama* kimse Türkiye'yi Atatürk çizgisinden saptıramaz* ülkeyi bölemez. Çin Asya'nın doğusunda* Türkiye ise Asya'nın batısında. Bulduğumuz coğrafya farklı* halkın seçtiği yönetimler de tam aynı değil. Buna rağmen iki dost ülke olarak barışı seviyoruz* bölücülüğe hayır diyoruz.

Hürriyet 10.04.06
Yener SÜSOY
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.