MyBB Forumu Türkçeye Çevirme

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,459
Shibuya

logo.png

8mY2Ry.png

MyBB Forumu Türkçeye Çevirme

MyBB altyapısı hakkında ücretsiz destek veren web sitelerinin sayısı Türkiye'de oldukça fazla. Hatta MyBB altyapısını direkt olarak Türkçe kurmanız mümkün ancak kendi web sitesinden indirilerek kurulum yaptıysanız Türkçe yerine İngilizce kurulum yapmış olursunuz. Bende bir önceki MyBB kurulum konumda direkt olarak kendi web sitesinden indirmiştim ve ingilizce ile karşılaşmıştım. Benim gibi ingilizce veya farklı dil ile kurulum yapmış ama Türkçeye çevirmek isteyenler bu konudan yararlanabilir.

Adımlara Geçelim

Öncelikle MyBB sürümünüzü öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı MyBB sürümlerinde ek özellikler, yenilikler gelmesiyle beraber yeni cümleler ve kelimeler eklenmiştir. Siz kullanmış olduğunuz MyBB sürümünden farklı bir çeviri dosyası yüklerseniz bu nedenle tam anlamıyle çevrilmeyecektir. MyBB sürümünü öğrendikten sonra aşağıdaki adımlara geçiniz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi benim MyBB sürümü 1.8.24

lQ2uxM.png

5aE7rL.png

1. Adım: Arama motorunu açarak "MyBB Dil Paketi xxx" yazıyoruz. Xxx yazan kısma kullanmış olduğunuz MyBB sürümünü yazın ve herhangi bir web sitesine giderek Türkçe dil paketi dosyasını indirin.

ybzVDm.png

5aE7rL.png

2. Adım: Ben kullanmış olduğum MyBB sürümüne uygun dil paketini indirdim. Dosya üzerine sağ tık yaparak klasöre ayıkla diyoruz.

whDQvr.png

5aE7rL.png

3. Adım: Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi çıkan klasörünün içerisinde inc/languages dizinine atacağımız Türkçe ve ingilizce dosyalar yer alıyor. İnc/languages yolunu klasör içerisinde takip ediyoruz ve aşağıdaki dosyalar karşımıza geliyor.

AmkkTd.png

5aE7rL.png

4. Adım: FTP üzerinden bağlanarak dosyaları atacağımız için Filezilla programını açarak inc/languages dizinine geliyoruz ve indirmiş olduğumuz klasörde yer alan dosyaları seçerek languages dosyasının içerisine bırakıyoruz. Eğer ki değiştirilsin mi şeklinde bir soru çıkarsa evet diyoruz.

PHINWG.png

5aE7rL.png

2pzqYO.png

5aE7rL.png

Mhxspp.png

5aE7rL.png

5. Adım: Dosyalarımızı attık. Şimdi admin panelimize giriyoruz ve sol bölümde yer alan "Preferences" kısmına tıklıyoruz.

gU9EWP.png

5aE7rL.png

6. Adım: Admin Control Panel Language kısmından Türkçeyi seçerek değişiklikleri kaydediyoruz.

sC1H3z.png

5aE7rL.png

7. Adım: Yapılandırma -> Genel Konfigürasyon alanına girdikten sonra lisans seçimini Türkçe yaparak kaydediyoruz ve Türkçeleştirme işlemimiz tamamlanıyor. (Bu arada gördüğünüz gibi admin panelimizde Türkçe oldu.)

WXVErT.png

5aE7rL.png

Rrbd23.png

5aE7rL.png

GO3gRl.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.