\~Neden linux kullanayım ?~/

Leopic

Yaşayan Forum Efsanesi
26 Şub 2016
9,948
10
kali-wp-june-2014_1920x1080_A.png

Özgürdür

Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

Hızlı kurulur

Sisteminize göre + – 10 dakika değişir ama genellikle 30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

Tamdır

Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD’si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse…

Kolay kullanılır

Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

Özelleştirilebilir

Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

Virüslere geçit vermez

İnternet’ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

Şeffaftır

Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

Şeffaftır ile ne demek istedim açayım

Linux’da şu kavramları ( crack , protokol numarası , aktivasyon , orjinal yazılım , sahte yazılım ) bunları unutun linux kullandığınız için kimseye para vermezsiniz hatta ( office programına , cd yazma programına , rar zip , web tasarım programına , yani hiçbir programa para vermezsiniz . İstediğiniz programı bedavaya kurar kullanırsınız.

Ve kimse size aman birden başka makinaya kurma valan demez istediğin kadar makinaya kurasın hatta sevdiklerine hediye edersin hatta satabilirsin.

Yada işi biliyorsundur bir linux dağıtımını taban alır kendi işletim sistemini çıkarırsın buna en iyi örnek ubuntu’dur ubuntu debian tabanlı bir işletim sistemidir.

Linux’da sınır vardır oda sizin bizim hayal gücümüz ve bilgimiz becerimidir.

Linux kullanmak bilişim bilginizi arttırır. Program nedir yazılım nedir mantığını anlarız. Ben hep hayıflanmışımdır neden ülkemizden bir google , facebook , twitter , youtube , yahoo çıkmıyor diye cevabı burada bize sadece kullanma yani tüketme izni veriliyor aman elleme haa sonra cıs yaparım demeleridir size abartılı gelebilir ama benim kanım budur ülkemizde uygulanan siyaset budur siz silah yapmayın biz size satarız , siz araba yapmayın biz size satarız , siz uçak yapmayın biz size satarız siz onu yapmayın bunu yapmayın biz size satarız ne gerek var siz yazılım işine hiç bulaşmayın işletim sistemini elleme kotlarını görme programları elleme kotlarını görme sen kullan yaz oku facebook gir eğlen youtube gir video izle tamammı tamam siz bu dayatmaya tamam abi emrin olur diyorsanız kullanmayın. Yok kardeşim bana kimse yassak kardeşim diyemez diyorsanız buyrun Özgürlüğe buyrun linux kullanmaya.

Size antivirüs programı hakkında şunu söyleyeyim ClamAV var antivirüs programı o da bedava ama bu sizi korumak için değil bu program internetten size bulaşan ama size zara veremeyen virüslerin sizden başkasına bulaşmasındiye siz virüsün ne olduğunu Unutacaksınız emin olun internette deli gibi özgürce gezmenin tadına varacaksınız ve internette gezerken gördüğünüz virüs ve antivirüs hakkında yazıları yorumları görünce güleceksiniz ve ben bu terimleri bir yerden hatırlıyorum ama deyip güleceksiniz.

wallhaven-210652.jpg

DarknessGuardian

Katılımcı Üye
29 Ağu 2015
728
0
Hocam günlük kullanım için ve programlama amaçlarım için USB'den boot ettiğim Kali'yi mi kullanayım yoksa Ubuntu mu yükleyeyim?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.