Nvidia'nın yeni hedefi: DirectX10 destekli entegre grafik çözümleri

BoZKuRT_26

Üye
1 Şub 2007
210
1
EsKiŞeHiR
Ati ve Nvidia arasındaki grafik pazarına yönelik sıkı rekabet bilindiği gibi son dönemde yonga seti tarafına doğru da kaymıştı. İki firma da gerek AMD gerekse Intel işlemcilere yönelik en performanslı yonga seti çözümlerini üretmek için zaten aralarında var olan rekabeti daha da tırmandırmışlardı. Fakat AMD'nin ATi'yisatın almasına paralel olarak her iki firmanın konumları da değişti. Öncelikle ATi tarafına bakarsak, firma Intel için son ve en performanslı yonga seti olan RD600'ü piyasaya sürdü ve bundan sonra Intel işlemcilere uygun yeni bir yonga seti piyasaya sürmesi beklenmiyor. Yüksek performanslı yonga setlerinin yanında ATi'nin daha ekonomik yonga setlerini Intel kendi alt çözümlerin de kullanmaktaydı. Fakat AMD'nin devreye girmesi ile birlikte Intel'de alt çözümler için SIS'i devreye soktuğunu açıkladı. Nvidia'nın durumu ise aslında geleceğe yönelik bazı belirsizlikler taşıyor. Şu an için bu tür haberler yalanlansa bile 2009 yılına kadar Nvidia'nın Intel tarafından satın alacağı dedikoduları yüksek sesle konuşulmasa bile sektör içinde tartışılan konular arasında yer almakta.

Özellikle nForce serisi yonga setleri ile ciddi başarı yakalayan Nvidia, bu başarısını yeni modeller ile sürdürme niyetinde. Firmanın geçtiğimiz Kasım ayında pazara sunduğu nForce 600 serisi yonga setleri, şu an Intel'in Core 2 Duo "Conroe işlemciler için en iyi çözümlerden birisi konumda. Bunun yanı sıra firma AMD'nin QUAD FX platformu için çıkardığı nForce 680a SLI yonga seti ile de bu alanda alternatifsiz olarak yoluna devam ediyor. Son gelen bilgilere göre Nvidia, entegre grafik işlemciye sahip iki yeni yonga seti üzerinde çalışmakta. Firmanın üzerinde çalıştığı MCP73 ve MCP79 yonga setleri iddialı özellikleri dikkat çekiyorlar.

Nvidia'nın önümüzdeki yılın 2. çeyreğinde piyasaya sürmeyi planladığı MCP73 yonga seti, sahip olduğu GeForce 7300 tabanlı, DirectX 9.0c ve Shader Model 3 destekli entegre grafik işlemcisi ile oldukça iddialı. Son dönemde firmaların, entegre grafik işlemcilerin performanslarını arttırmaya yönelik çalışmaları da dikkatlerden kaçmıyor. Intel'in sırf bu operasyon için grafik kartı üretim safhalarında görev almış deneyimli mühendisler aradığı, AMD'nin ise yeni yonga seti RS690 ile ATi'nin Radeon X700 gpu'sunu yonga seti üzerindeki yer darlığından dolayı iş hattı sayısı yarıya düşürülmüş olsa bile entegre olarak kullanıcıların hizmetine sunuacak olması önemli. Nvidia'nın MCP73'üne geri dönersek, yonga seti sahip olduğu grafik işlemci ile bu alanda ilk defa teoride değil pratikte oyun oynama yeteneğini kullancılara sunacak gibi. Tabii birçok kişinin aklına DirectX 10 vakti gelmişken DirectX 9 niye ki gibi sorular da gelebilir. Fakat bahsettiğimiz çözümlerin ekonomi sınıfı olduğunu ve DirectX 10 destekli oyunlarında 2007'nin 2. yarısı ile birlikte yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayacağını unutmamak gerekiyor. Ayrıca grafik çözümü HDMI ve HDCP desteği de sunacak. Nvidia'nın PureVideo teknolojisi sayesinde donanımsal video hızlandırma özelliği de yeni yonga seti ile gelen özellikler arasında.

MCP73 sadece sahip olduğu entegre grafik çözümü ile değil diğer özellikleri de oldukça iddialı geliyor. Yonga seti öncelikle tek parça olarak tasarlandı. Bu sayede kuzey ve güney köprüsü ve her iki köprüyü de soğutma dertleri ortadan kalkmış olacak. Yonga seti ayrıca 80nm üretim teknolojisi ile TSMC tarafından üretilecek. 1066MHz fsb desteğinin yanı sıra Gigabit Ethernet, yüksek tanımlı ses, 4 adet SATA, 1 PATA, 3 PCI-E x1 ve 10 USB 2.0 gibi genişleme olanaklarına da sahip olacak. Bu noktada MCP73'ün ciddi anlamda sorun yaşatabilecek iki problemi bulunuyor. Bunlardan ilki, yonga setinin vereceği PCIe x8 desteği. Aslında PCIe x16 desteğinin olmaması bir yere kadar kabul edilebilir, zira bu yonga seti sahip olduğu güçlü grafik işlemci ile kullanıcılara harici bir ekran kartı takma ihtiyacı yaşatmayabilir. Fakat altı çizilen en önemli sorun ise yonga setinin verdiği tek kanal DDR2 bellek desteği. Özellikle yonga seti ile birlikte Intel'in yeni nesil güçlü Core 2 işlemcilerinin kullanılacağını düşündüğümüzde çift kanal bellek desteğinin temel özellik olarak yonga seti ile birlikte gelmesi gerekirdi.Firma önümüzdeki aylarda MCP73 yonga setinin ilk örneklerini gün yüzüne çıkarmayı 2007 yılının 2. çeyreği ile birlikte de seri üretime geçmeyi planlıyor.Nvidia asıl bombayı ise 2008 yılı ile birlikte patlatmayı hedefliyor. Firmanın GeForce 8 tabanlı DirectX10 destekli entegre grafik işlem ünitesine sahip olması beklenen yeni yonga seti MCP79. Bu yonga seti konusunda henüz çok net bilgiler bulunmamasına rağmen DirectX 10 destekli entegre grafik işlem ünitesine, 1333MHz fsb'ye ki bu sayede yeni nesil Core 2 işlemciler ile de uyumlu olması beklenebilir, ayrıca MCP73 gibi tek kanal bellek mimarisine sahip olması bekleniyor. Ne tip bir bellek desteğine sahip olacağı konusunda çok net bir bilgi yok zira DDR3'lerin de önümüzdeki yıl yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayacak olması açıkçası bu konudaki beklentileri arttırıyor. Yeni yonga setinin en dikkat çeken unsurlarında birisi de üretim teknolojisi. MCP79 büyük bir ihtimalle TSMC tarafından 55nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Zira DirectX 10 destekli MCP73'ün çözüüne göre nispeten daha kompleks sayılabilecek entegre grafik işlemcinin yonga seti üzerine kaplayacağı yer de düşünüldüğünde 55nm geçiş bir nevi zorunluluk halini alıyor. MCP79'un entegre grafik çözümü de PureVideo teknolojisi sayesinde donanımsal video hızlandırma özelliğine sahip olacak. Üstelik MCP73'e göre daha yüksek çözünürlük desteği ile birlikte. Nvidia MCP79'un ilk örneklerini 2007 yılının 2. yarısı içinde seri üretime ise 2008'in başında geçmeyi planlıyor.

Özellikle nForce yonga setleri ile AMD'nin Athlon64 işlemcilerine yönelik pazarda % 61'lik dev pay ile lider olan Nvidia, anlaşılan aynı başarıyı Intel platformuna da taşıma niyetinde. Zaten sektörde araştırmaları ve yerinde analizleri ile bilinen Mercury Research firmasının 2006'nın 3. çeyreğine yönelik hazırladığı "PC Processors and Chipsets: Market Strategy and Forecast" raporuna göre Nvidia şu an dünyanın en büyük 2. yonga seti üreticisi konumunda. Firma eğer liderlik koltuğu için şansını denemek istiyorsa AMD işlemciler için gösterdiği yonga seti başarısını Intel tarafına da yansıtmalı. Bu açıdan nForce 600 serisi, Nvidia adına önemli bir adım. Öte yandan Ati'nin de RS7xx yonga seti serisi ile birlikte DirectX10 tabanlı entegre grafik çözümlerinin kullanımına geçme niyetleri var. Son gelen bilgileri göre de Ati ve Nvidia'ya ek olarak, entegre grafik çözümü pazarında lider olan Intel'in de DirectX 10 tabanlı yeni modeller üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Anlaşılan önümüzdeki yıl yaşanması beklenen işlemci rekabetine paralel olarak, yeni yonga setleri arasında da kıyasıya bir mücadele yaşanacak. Özellikle entegre çözümlerde daha çok özelliği, daha yüksek performans ve ileriye dönük daha fazla genişleme olanağını en uygun fiyata sunacak olan pastadan en büyük payı kapacaktır
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.