Online Ders programı (Zoom entegreli)

Napcaz

Anka Team Senior
28 Nis 2019
764
754
Cudi
5e8a440d48adf.jpg

Selam, bir süredir zoomdaki derslere otomatik giricek bir program üzerinde çalışıyorum daha eklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir çok noktası var bu konuda sizden fikir ve yardım talep ediyorum.Programın farklı bakış açıları olan insanlarca evirilip çevirilmesine çok önem veriyorum elinizden geleni ardına koymayın, kodu inceleyin, mantık hatalarını bulun, dahah iyi bir hale getirmeye yönelik düşüncelerinizi yorum olarak eklemeyi unutmayın, eleştiriyede açığım.
Buyrun programa geçelim:
https://github.com/SemsYapar/Online-Program

Kurulum:

*openpyxl kütüphanesini indirmek için cmd ye "pip install openpyxl" yazın excel dosyalarını okumak için lazım bu.

*Zoom toplantı linklerinizi ve ders isimlerinizi ders_link.txt nin içindeki örnek düzende olduğu gibi Ders\nLink(Ders 'Enter' Link şeklinde) giriniz.

*Ders programınızı programa işlemek için program_ornek.xlsx e girmeniz gerekmekte, şayet bilgisiyarınızda excel yoksa internette online edit yapabileceğiniz siteler mevcut ordan gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. eğer bunu başardıysanız ders programınızı excel in içinde örneklerden feyz alarak giriniz. Kabaca anlatıcak olursam ilk columnda günler var, her günün yanında 2 tane bölüm var üstteki bölüme ders saatini alt bölümede dersin ismini girmeniz gerekli.(excel dosyasına girdiğinizde dediklerim daha anlamlı olacaktır)

*Bütün bu aşamalar tamamsa artık online_program.py yi çalıştırabilirsiniz çalıştırdığınızda size excel dosyasının ismini(uzantısıyla birlikte girin) ve sonrasında derse kasıtlı geç girme süresini yazmanızı istiyecektir(her hocanın dersi tam zamanında açmaması yüzünden eklediğim bir özellik, tavsiyem 120 saniye) sonrasında arkanıza yaslanıp programın tam saatinde online derslerinize otomatik girmesini izleyin, yada izlemeyin uyuyun banane fark etmez.

*Zoom ayarlarından mikrofonun otomatik kanala katılmasını falan ayarlayın kameranızı kapatın (işinizi size öğreticek değilim sadece hatırlatıyorum) ki taklaya gelmeyin.

ÖNEMLİ NOT:

ders_link.txt deki ders adları ile excel programındaki ders adları nın aynı olması gerektiğini umarım söylememe gerek yoktur(büyük harflere duyarlı). Burda sihir yapmıyoruz elinizdeki verileri kullanıyorum.

UYARI:

*Excel dosyası çok hassas, eğer dosyayla fazla oynaşırsanız (mesela derslerinizi ve saatlerinizi güzel güzel girerken yanlışlıkla hiç doldurmıyacağınız bir column a yazı yazdınız tıkladınız ve bunun sonucundada programın hata verdiğini gözlemlediniz. Çözüm önerim her ne kadar yanlışlıkla yazı yazdığınız yeri silmeye çalışmış olsanızda bunun excel tarafından algılanması için column a sağ tık-> sil yapmanız gerekmekte ancak böyle excele orda bir veri olmadığını ifade edebilirsiniz bu dediğimi unutmayın) column sayısı programım tarafından yanlış hesaplanıcak ve büyük ihtimal program hata vericektir. O yüzden excel dosyasına yumuşak davranmanızı tavsiye ederim.(benim bu mesele yüzünden burnum biraz sürttü programı kodlama aşamasında)

*ders_link.txt ye ders isimlerini ve linkleri girdikten sonra en sonda boş satır kalmamasına dikkat edin, python oralarıda satırmış gibi okuyor ki buda tahmin edersiniz ki bizim hiç istemiyeceğiz bir şey.
Bu Arada: Programı direk githubtan klonladığınız gibi test etmek istiyorsanız yükledikten sonra py dosyasını cmd üzerinden çalıştırın size excel dosyasını soracak program_ornek.xlsx yazın sonra kasıtlı bekleme süresinede bir şeyler sallayın ve programın nasıl bir çıktı verdiğini görün sonra kafanıza göre takılın kendi programınızı ordaki excel programına benzicek şekilde uyarlayın.
Sağlıcakla kalın hepinize selam olsun, umarım işinize yarar...

Bu Arada:
Programı direk gitten klonladığınız gibi test etmek için yükledikten sonra py dosyasını cmd üzerinden çalıştırın size excel dosyasını soracak program_ornek.xlsx yazın sonra kasıtlı bekleme süresinede bir şeyler sallayın ve programın nasıl bir çıktı verdiğini falan görün sonra kafanıza göre tkaılın kendi progrmaınızı ordaki exce progrmına benzicek şekilde uyarlayın falan

Sağlıcakla kalın hepinize selam olsun, umarım işinize yarar ve daha gelişmiş beyinlere ilham olur...

Son düzenleme:

deepdead00

Üye
21 Nis 2021
187
10

Elinize sağlık Napcaz çok güzel bir konu olmuş :cool

B3yUtech

Üye
2 Mar 2021
86
1
Hocam ayrıeten bir tane örnek kurulum ve yapılandırma videosu gelirse de güzel olur,daha iyi anlaşılır.Program saat ayarlı mı tam anlamadım da?(8.30 10.50 vs.) Ayrıca bu program 7/24 çalışabiliyor mu?

Son düzenleme:

Napcaz

Anka Team Senior
28 Nis 2019
764
754
Cudi
Hocam ayrıeten bir tane örnek kurulum ve yapılandırma videosu gelirse de güzel olur,daha iyi anlaşılır.Program saat ayarlı mı tam anlamadım da?(8.30 10.50 vs.)

Excel dosyanızı örnek şablonu dikkate alarak derslerin ismini ve başlangıç saatlerini yazmanız gerekmekte, daha iyi anlamak için kaynak dosyaları indirip ornek şablona yakından bakmanızı öneririm.

B3yUtech

Üye
2 Mar 2021
86
1
Napcaz Hocam derslerin olduğu herhangi bir günde arada boş ders varsa bunu excel'e nasıl belirtelim? O kısmı ve saatini boş mu bırakalım yoksa alt alta aynı olan saat dilimi sıralamasını bozarak oraya sonraki dersin olduğu saati mi yazalım?

Program güzel olmuş elinize sağlık.
.exe formatında ve GUI'li versiyonunu da bekliyoruz:)

Napcaz

Anka Team Senior
28 Nis 2019
764
754
Cudi
Napcaz Hocam derslerin olduğu herhangi bir günde arada boş ders varsa bunu excel'e nasıl belirtelim? O kısmı ve saatini boş mu bırakalım yoksa alt alta aynı olan saat dilimi sıralamasını bozarak oraya sonraki dersin olduğu saati mi yazalım?

Program güzel olmuş elinize sağlık.
.exe formatında ve GUI'li versiyonunu da bekliyoruz:)
hahaha bu bahsettiğiniz minik sorunun belki sorun bile sayılmaz, benimde aklıma geliştirme sürecinde gelmişti bunu sizden duymak açıkçası beni çok mutlu etti programı iyi analiz ettiğiniz anlamına geliyor bu çünkü, o yüzden asla istemediğim kuru "eline sağlık" lardan çok daha anlamlı sizin yorumunuz bunun için teşekkürler. Soruna gelicek olursak şimdilik ben Beden dersi gibi boş geçen derslerim için ders_link.txt ye link yerine dersin altına "boş ders" falan yazıyorum ders zamanı geldiğinde de browserımda sanki biri "boş ders" aratmış gibi oluyor. Ama tabiki program biraz daha geliştirilirip boş ders olarak belirtilen yerlerde browsera girdi verilmemesi sağlanabilir:D

Son düzenleme:

B3yUtech

Üye
2 Mar 2021
86
1
Hocam peki bu boş derslerden kasıtımız excelde de empty olarak görünecek yani gerçekten de o saat aralığında bir ders yok.Mesela diğer günler için 8.10 dan 13.30 a kadar gidecek olan ders programı o gün için 8.10 - 8.50 den sonra saat 10 a kadar boş oluyor.O boş olma zamanında ise yani yapılmayan dersten çok,hiç olmayan bir bölüm var.Bildiğiniz boş,hiç ders girilmemiş.Bunu halletmenin tek yolu excelde ders programında oluşan o boş bölmelere de beden vs. gibi yapılmayan dersleri mi koymak olabilir? :)D Evet programı analiz etmek zorundaydım çünkü hem ben de kullanacağım hem de bizim arkadaşlara da tavsiye edebilirim bizim programa özel uyarlayıp)

Napcaz

Anka Team Senior
28 Nis 2019
764
754
Cudi
Hocam peki bu boş derslerden kasıtımız excelde de empty olarak görünecek yani gerçekten de o saat aralığında bir ders yok.Mesela diğer günler için 8.10 dan 13.30 a kadar gidecek olan ders programı o gün için 8.10 - 8.50 den sonra saat 10 a kadar boş oluyor.O boş olma zamanında ise yani yapılmayan dersten çok,hiç olmayan bir bölüm var.Bildiğiniz boş,hiç ders girilmemiş.Bunu halletmenin tek yolu excelde ders programında oluşan o boş bölmelere de beden vs. gibi yapılmayan dersleri mi koymak olabilir? :)D Evet programı analiz etmek zorundaydım çünkü hem ben de kullanacağım hem de bizim arkadaşlara da tavsiye edebilirim bizim programa özel uyarlayıp)
"Empty" dersler için bir özel bir şey yapmanıza kanımca gerek yok saatlerin aynı olması gerekmiyor yani pazartesi 9:30 - 10:00 diye giden program Salı günü 7:30 - 16:15 diye gidebilir program buna müsade ediyor. Asıl mevzu hiç ders açmıyan hocaların dersine girdiğini bilmen ama o derslerde zooma girmiyeceğinden belli bir linke gerek duyulmadığını programa anlatmak. Eh madem kullanıcam da diyorsunuz şevkimi kazandınız programa en kısa sürede bu sorunu çözen bir güncelleme ekliyeceğim.

B3yUtech

Üye
2 Mar 2021
86
1
Kullanıcam demek de ne kelime yaymayı düşünüyorum eşe dosta,hısım akrabaya :D Beğenimi kazandı.Yalnız kullanıcılar arasında cmd bile kullanmamış olanlar var.Programı şöyle bir exe haline getirsek de python yüklemek zorunda kalmasa kullanıcılar(gerçi yapması zor değil de dediğim gibi bilmeyeni var anlamayanı var),ayrıca uğraştıcı olduğunu biliyorum ama GUI eklemek harika olur doğrusu.Özellikle kullanım kolaylığı önemli bir kriter bana göre.

Evet,"Asıl mevzu hiç ders açmıyan hocaların dersine girdiğini bilmen ama o derslerde zooma girmiyeceğinden belli bir linke gerek duyulmadığını programa anlatmak" gerçekten asıl mevzu bu.

https://prnt.sc/12jbiqu

Mesela buradaki fotoğrafta olan gibi bir program düşünelim.(Sadece çarşamba var,diğerleri de yazılı farzedelim.Excel'de çarşamba(wednesday) gününün bu 8.50 den başlayıp ta 10.50 ye kadar empty olan kısmını excele de aynı bu şekilde geçirebilir miyiz? Yani o kutuyu da excel dosyasında boş bırakmamız hatalara sebep olur mu? Temel soru bu aslında.Seni de uğraştırdım bayağı,kusura bakma,helal et:) Napcaz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Napcaz

Anka Team Senior
28 Nis 2019
764
754
Cudi
Selam, Programın en son geliştirme sürecinden bu yana nerdiyse sıfırdan algoritmasını yeniledim. Eski hali çok saçma ve kullanışsızdı. Dersler arası boşluk bırakamıyor, boş ders belirtemiyor ve bir hata yaptığımızda onun tam olarak ne olduğunu ve nasıl düzeltileceğini nerdiyse hiç fark edemiyorduk. Programın milyonalra hitap etmediğini biliyorum ama şayet buna değer veren ve denemek "istiyen" birileri için yapıyorum bu duyuruyu. Programa try except blokları eklendi, algoritmadaki hatalar düzeltildi, bazı gereksiz kullanıcının kullanım keyfinin önüne geçen hatalar ve uyarılar düzeltildi. Ayrıca yukarıda değindiğim gibi artık 2 ders arasında boş bir blok bırakabilirsiniz excel içinde... Kafanıza göre takılın yani. Yada Beden gibi zoom linki gerekmiyecek boş derlseriniz için bunu ders_link.txt'de o derisn altına "boş" yazarak belirtin ve o ders için program bir işlem yapmasın. Aynı zamanda programı pyinstaller aracılığıyla executable hale de getirdim. Yazılım geliştirme ile pek alakası olmıyan kullanıcılar için. İşte bu kadar, geri bildirimlerinizi 4 gözle bekliyorum. Herkese iyi forumlar.

Program github linki(.exe dosyası da burda): https://github.com/SemsYapar/Online-Program

Programın geliştirme sürecinde değerli yorumlarıyla bana katkı sağlıyan @B3yUtech' e teşekkür ederim.

NOT: python dosyasını executable hale getirdiğim için büyük ihtimal virüs uyarısı vericek. Bu konuda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, riske girmek size kalmış belkide ben kötü bir adamım.

EDİT: Programın açıklama kısmını değiştirmek isterdim ama konumun ilk mesajındaki "düzenle" seçeneğine ulaşamıyorum moderatör arkadaşlar github linkinde verdiğim adresdeki güncel açıklamaları konunun açıklamalarıyla değiştirirse sevinirim.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.