OSCP Sertifikası nedir?

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,091
1,607
-Türkistan-
Merhaba değerli Türk Hack Team severleri;

Bugün ki konumda sizlere
OSCP sertifikası nedir? Ne gibi faaliyetler için alınır? Bu sorulara yanıt bulacağız.

OSCP Sertifikası nedir?

Diğer bahsetmiş olduğum sertifika türlerindeki gibi bilgi güvenliğini ön planda tutan bir sertifikasyon ürünüdür. OSCP yani Offensive Security Certified Professional sertifikası uygulamalı yani pratik eğitimi ön planda tutan ve çevrimiçi yani gennellikle online şekilde eğitim alınarak gerekli sınavın geçilmesi durumda elde edilir.

Offensive Security Certified Professional (OSCP), Offensive Security tarafından oluşturulan Penetration Testing with Kali Linux (PWK) kursunun bir sertfikasyon ürünüdür diyebiliriz.

OSCP Sertifikası alacak kişilerin eğitim yetkinlikleri nasıl olmalıdır?

Penetration Testing with Kali Linux (PWK) siber güvenlik alanında bilgi güvenliğin ofansif kısmı üzerinde çalışmalar yürütür. Bu çalışmalardan ayriyeten bilgi güvenliği dışında bilişim teknolojileri (yazılımcılar, sistemciler, ağcılar vb) kısmı ile de ilgilenen kişiler tercih edilmektedir. Eğitim alınabilmesi için belirli bir bilgi tecrübesine gerek duyulmaz iken bu alanda bilgi sahibi olmak eğitim almanız ve sınav içinde başarılı olmanız için ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Bilgi sahibi olmanız gereken konuları sıralayacak olursak;

• Ağ bilgisi hakkında bilgiler bilmek.Örneğin; TCP/UDP protokolleri, DNS, SNMP, SMTP, SMB, HTTP ve FTP gibi protokoller
  • Bazı yazılım dillerine hakim olunması iyi olur. Örneğin; Python & Bash başta olmak üzere Perl, Ruby, Batch, Powershell gibi betik dilleri
  • Yaygın olan işletim sistemlerini orta seviyede kullanabilme.(Windows ve Linux işletim sistemi bilgisi)
  • Linux ve Windows komut satırı araçları
  • Web sunucusu ve web uygulama güvenliği bilgisi
  • ASP ve PHP başta olmak üzere web programlama dilleri
  • Temel seviyede veritabanı bilgisi gerekebilir.
  • Metasploit Framework (MSF)
  • Bellek taşması konularına yönelik assembly ve debugger bilgisi
  • Sızma testi raporlama örneklerine hakim olma

Yukarıdaki başlıklardan ayrıca da ;

• Aile ve sosyal çevre gibi çevrelere daha az zaman ayırmanız gerekebilir.
  • Birtakım hobilerinizden vazgeçmeniz gerekebilir
  • Normal uykunuzu biraz daha azaltmanız gerekebilir.
  • Kendi çabası ile öğrenebilmesi
  • Gerekli zorluklar karşısında pes etmeden mücadele etmesi
  • Gerekli araşırma faaliyetlerine uyabilmesi

163gpI.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.