Osman PAMUKOĞLU | Biyografi

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22

nlQ7vl.jpg

Osman PAMUKOĞLU kimdir?

PKK terör örgütüne karşı gerçekleştirdiği mücadele ile tanınan Türk asker ve yazar. Tümgeneral rütbesi ile ordudan emekli olmasının ardından Halk ve Eşitlik Partisi’nin kurucusu olmuş olan Pamukoğlu, halen partinin başkanlığını yürütmektedir.

Osman Pamukoğlu, 1947 yılında, Gerze, Sinop’da dünyaya geldi. Selimiye Askeri Ortaokulu ve Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olmasının ardından Kara Harp Okulu, Piyade Okulu , Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi’nde eğitim aldı.

İlk görev yeri olan Samsun 56. Er Eğitim Alayı’nda, 2. Bölük Komutanı olarak 1968 yılında göreve başlayan Pamukoğlu, 10 yıl piyade subayı, 16 yıl da kurmay subay olarak askeriyeye hizmet etti.

1990–1992 yıllarında, Edirne’de konuşlanmış olan 42. Piyade Alayı’nda komutanlık yapan Pamukoğlu, PKK terör örgütünün eylemlerini arttırdığı 1993 yılının Haziran ayında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenik Komutanlığı’na atandı ve aynı yıl Tuğgeneral rütbesini kazandı. Terörle mücadelede gösterdiği üstün başarılar sayesinde Efsane Komutan ünvanını kazanan Pamukoğlu, 1995 – 1998 yılları Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda Eğitim Başkanı ve Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

1997 yılında Tümgeneralliğe terfi eden Osman Pamukoğlu; 1998 – 2000 yıllarında; Kıbrıs 28. Piyade Tümen Komutanlığı, 2000 – 2001 yıllarında; İstanbul Piyade Okul Komutanlığı, 2001 – 2002 yıllarında ise Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Komutan Yardımcılığı vazifelerinde bulunarak, 2002 yılında Tümgeneral rütbesi ile emekli oldu.

Osman Pamukoğlu, askeriyeden emekli olmasının ardından kaleme aldığı Unutulan Dışında Yeni Bir Şey Yok adlı eseri ile en çok satan kitaplar listesinde uzun süre en üst sırada kalan bir eser kaleme aldı, bu eseri ise 2004 tarihinde Ey Vatan, 2005’de Kara Tohum ve Ayandon, 2006’da Yolcu, 2007’de İnsan ve Devlet ve son olarak 2008 yılında Angut adlı kitaplar takip etti.

Pamukoğlu 4 Eylül 2008 tarihinde kurulan Hak ve Eşitlik Partisi’nin kurucularından birisi olmanın yanı sıra ilk başkanı da oldu. Halen parti başkanlığı görevini devam ettiren Pamukoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

vP6E06.jpg

Kod:
https://www.biyografi.net.tr/osman-pamukoglu-kimdir/

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.