Osmanlı İktisadi Yapısı

KaRa_HiL@L

Katılımcı Üye
19 Şub 2006
448
13
VaTaN BeKÇiSi
Osmanlı İktisadi Yapısı

Tanzimatın ilanına kadar Osmanlı’da uygulanan modern iktisata ait dişe dokunur herhangi bir ize rastlanmamaktadır.Bu dönemde Osmanlı’da uygulanan iktisat politikası şöyledir;Toprak rejimi* vergileme* sikke tağşişi ve narh sisitemidir.Daha sonraları ise bu denge bozulmuştur.Bunun en büyük nedeni ise masrafların sürekli olarak geliri aşması olmuştur.

Buna ilaveten* hazineye ganimetlerin girmemesi* sürekli savaşların ekonomi üzerindeki tahribatı Osmanlı’da ekonomik dengeyi bozan faktörlerdir.Ayrıca çeşitli devletlere verilen ekonomik ayrıcalıklarda dengenin bozulmasında etkili olmuştur.

19.yüzyıla kadar İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi zamanın en önemli ticaret yollarını bünyesinde bulunduran ve Akdeniz ticaretini yöneten Osmanlı* daha sonra yapılan keşifler ve de ticaret yollarının değişmesi nedeniyle ekonomik açıdan zor bir duruma girmiştir.

Tanzimatı ilanıyla Osmanlı Devletinin bireyine kendi mesuliyet alanından önemli bir parçayı vermesinin resmi bir belgesidir.Böylece Osmanlı insanı* rahatlıkla hareket edebileceği ve sonuçlarına kendisinin sahip çıkacağı iktisadi bir faaliyet alanına geçmiş oluyordu.

Daha sonra ekonominin kötüye gitmesi ve devletin aldığı borçların faizlerini bile ödeyemeyecek durumda olması üzerine 1881’de Düyun-u Umumiye adlı bir örgüt kurulmuştur* fakat bu örgütte mali bağımsızlığına büyük darbe vurmuştur.Borçlanma yabancı semaye akınına tol açmış* bu da ülke kaynaklarının kurutulmasına neden olmuştur.Bunlar kısaca Osmanlı’yı iktisadi ve de ekonomik yönden zor duruma düşürmüş* hatta iflasın eşiğine getirmiştir...
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.