Oyun Programlama İçin Kullanılan En İyi 10 Yazılım Dili

GhostWins

International Senior Moderator
29 Şub 2020
402
259
London
Oyun geliştirme, çok deneyimli ve yetenekli programcıların işidir. Yüz milyonlarca dolara mal olabilir. Teknik yeterlilik de gerektiren çok yaratıcı bir çalışma. Çalışmak için özel ihtiyaçları olan programlama dillerine ihtiyaçları var.

uR0jPF.png


Oyun geliştirme için en iyi 10 programlama dilinin bir listesi.


1. C#

1F1zM-rtSTzW9egR24Tl-VA.png

C# günümüzde birçok oyun motorunda yaygın olarak kullanılmaktadır ve oyun geliştirme için gerekli olan en popüler dillerden biridir. Microsoft'un bir dizi araç ve çalışma zamanı ortamı olan ve onu özellikle Xbox veya Windows'taki oyunlar için uygun kılan bir XNA çerçevesine sahiptir. Oyunu hemen hemen her platformda dağıtmak için monogame kullanmak istiyorsa, bu iyi bir dildir.

2. C++

640px-ISO_C2B2B_Logo.png

C++, öğrenilmesi en zor dillerden biri olarak bilinen nesne yönelimli bir dildir ancak oyun geliştiriciler için önemli bir dildir. Endüstri için önemli olan donanım ve grafiksel süreçler üzerinde daha doğrudan kontrole izin verir ve en popüler oyun motorlarından bazıları için en popüler dildir. Ayrıca, oyunun performansına ve kullanıcı deneyimine katkıda bulunan parametreler ve bellek yönetimi üzerinde çok fazla kontrol sağlar.

3. Java

java-ne-ise-yarar.png

Java, C++ tarafından kullanılanla aynı OOP ilkesini kullanır, ancak oynamak için daha geniş bir sistem yelpazesi sunar. Java kodları genellikle Java Sanal Makinesi (JVM) üzerinde çalışır ve herhangi bir sistemde yürütülebilen genel bayt kodlarına çevrilir. Dolayısıyla Java, geliştiricilere herhangi bir sistem için oyun geliştirme yeteneği veren birkaç oyun programlama dilinden biridir. Oyunlar için en iyi programlama dillerinden biridir.

4. JavaScript

1_g7IFrPbbrRktcsy5lGbNAA.png

JavaScript, oyunlar için en popüler programlama dillerinden biridir, daha çok çevrimiçi etkileşimli olanlar için. JavaScript ile kodları HTML ve CSS gibi geleneksel web teknolojileriyle entegre etmek daha kolaydır ve bu da artan sayıda platformlar arası mobil oyunlara yol açar.

5. HTML 5

800px-HTML5_logo_and_wordmark.png

HTML5, web için en yaygın oyun programlama dillerinden biri haline geldi. Bugün oynadığınız mobil oyunların büyük çoğunluğu bu biçimlendirme dilini kullanıyor. JavaScript ile işbirliği ile gelişmiş bir web tabanlı oyun oluşturmak kolaydır. Dili öğrenmesi kolaydır ve öğrenmek için karmaşık algoritma programlama bilgisi gerektirmez ve bu nedenle oyun geliştiricileri için popüler bir seçenek haline gelmektedir.

6. SQL

database.png

SQL, oyuncunun hesabına erişmesi ve sunucuda başka şeyler yapması için arka uç veritabanı çalışması için kullanılır. Özellikle AR, VR, grafikler, fizik ve oynanışla ilgili yeni diller, kütüphaneler, çerçeveler var.

7. Python

python-en-populer-programlama-dilleri-icinde.png

OOP yaklaşımı sunan başka bir dil olan Python, oyun geliştiricileri tarafından kullanılan, kullanımı en kolay ve çok yönlü programlama dillerinden biridir. Bir Pygame çerçevesine sahiptir ve programcıların oyunlarını hızlı bir şekilde prototip haline getirmelerini sağlar.

8. Rust

220px-Rust_programming_language_black_logo.png

Rust, C'nin haleflerinden biri olarak lanse edildi. Öncelikle Mozilla Vakfı tarafından bir sistem programlama diliydi. Oyun geliştirmeye yardımcı olan Nesneye Yönelik Veriye Yönelik bir yaklaşıma sahiptir.

9. UnrealScript

wEgHctOMwPVRgAAAABJRU5ErkJggg.png

UnrealScript, kötü şöhretli Unreal motoru için yerel bir betik dilidir. OOP ve çoklu miraslar ve yakıtlı oyunlar gibi karmaşık özellikleri birleştirir. Dil, Microsoft Windows, MacOS, Linux, SteamOS, Android ve PlayStation VR gibi tüm büyük oyun platformlarını destekler.

10. Lua

72e11e-Lua-logo-nolabel.png

Lua, basit bir dil yapısına ve söz dizimine sahiptir ve oyun endüstrisi için en popüler dillerden biri haline gelmektedir. Çok platformlu bir betik dilidir, çok sayıda modern oyun motoru, Lua'yı birincil oyun tasarım programlama dili olarak kullanır.

uR0jPF.png
turk_hack_team_.gif


İyi günler dilerim. Güzel yorumlarınızı beklerim.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.