Oyun yapmak için hangi programı öneriyorsunuz?

AhmetKnKc

Uzman üye
15 Mar 2018
1,083
9
19
Evden
Yeni başladıysan tabiki Python bence kimse aksini iddia etmez yani ama ileri düzeysen değişebilir

Neden her şeye python diyorsunuz? Aksini ben iddia ediyorum. Sadece Flappy Bird oyunu için pygame ile 100 satır civarı kod yazmanız gerekiyor, başlangıç için bu gayet zorlayıcı olabilir.

Konuya gelecek olursak istediğiniz gibi basit veya ortalama oyunlar yapmak için Unity isteğinizi karşılayabilir. Fakat Unity'e başlamadan önce önerim en azından C# Console App dersleri almanız ve en az OOP'e kadar gelmeniz. Çoğu Unity dersinde yazılım tarafı çok yüzeysel anlatılıyor. Bunun haricinde Unreal Engine ile de güzel projeler çıkarabilirsiniz. Bu seçim tamamen size bağlı olacak, oyun motoru seçimi genelde yapılacak oyuna göre değişiyor, bizlere sormak yerine araştırma yapmanız daha uygun olur internette bir çok türkçe kaynak var.

CasPeRAB

Uzman üye
7 Kas 2021
1,144
461
TR❤AZ
Neden her şeye python diyorsunuz? Aksini ben iddia ediyorum. Sadece Flappy Bird oyunu için pygame ile 100 satır civarı kod yazmanız gerekiyor, başlangıç için bu gayet zorlayıcı olabilir.

Konuya gelecek olursak istediğiniz gibi basit veya ortalama oyunlar yapmak için Unity isteğinizi karşılayabilir. Fakat Unity'e başlamadan önce önerim en azından C# Console App dersleri almanız ve en az OOP'e kadar gelmeniz. Çoğu Unity dersinde yazılım tarafı çok yüzeysel anlatılıyor. Bunun haricinde Unreal Engine ile de güzel projeler çıkarabilirsiniz. Bu seçim tamamen size bağlı olacak, oyun motoru seçimi genelde yapılacak oyuna göre değişiyor, bizlere sormak yerine araştırma yapmanız daha uygun olur internette bir çok türkçe kaynak var.
Hayır ben katılmıyorum Python için ne kadar çok kod yazacak olsanız bile kolay kodlar ve Python basit bir dildir

AhmetKnKc

Uzman üye
15 Mar 2018
1,083
9
19
Evden
Hayır ben katılmıyorum Python için ne kadar çok kod yazacak olsanız bile kolay kodlar ve Python basit bir dildir
Bir dilin fanı olmaya gerek yok. Her dilin kendine göre bir artısı ve eksisi vardır. Evet dediğiniz gibi Python öğrenmesi başlangıç için basit sayılabilecek bir dil fakat oyun geliştirme konusunda Python daha karışık. Python'un neredeyse her platformda desteği olması veya kolaylığı o platformların en iyi dili olduğu anlamına gelmiyor, bir yazılım dili popülerliği veya zorluğuna göre değil, yapılacak projede işlevselliğine göre seçilir. Eskiden yaklaşık 4-5 oyun motoru incelemiştim, bu konuda az çok tecrübem var. Python tercih edebileceklerim arasında sonlarda bulunuyor.

Son düzenleme:

CasPeRAB

Uzman üye
7 Kas 2021
1,144
461
TR❤AZ
Bir dilin fanı olmaya gerek yok. Her dilin kendine göre bir artısı ve eksisi vardır. Evet dediğiniz gibi Python öğrenmesi başlangıç için basit sayılabilecek bir dil fakat oyun geliştirme konusu Python daha karışık. Python'un neredeyse her platformda desteği olması veya kolaylığı o platformların en iyi dili olduğu anlamına gelmiyor, bir yazılım dili popülerliği veya zorluğuna göre değil, yapılacak projede işlevselliğine göre seçilir. Yaklaşık 4-5 oyun motoru incelemiştim eskiden bu konuda az çok tecrübem var. Python tercih edebileceklerim arasında sonlarda bulunuyor.
Haklısınız ama ben python dan başladım ve çok güzel temeller attım

Jaime Lannister

Kıdemli Üye
1 Ara 2020
3,692
806
Casterly Rock
Merhaba size önerim C++ ve Python öğrenmenizdir. Python, geniş bir kütüphaneye sahiptir ve kolay okunmaktadır, bu da hızlı öğrenmeye yarar. Yeterince uzun bir süredir kullanıldığından dolayı kullanıcısı çoktur bu sebepten dolayı destek almanız çok daha kolaylaşır. Çoğu internet protokolünü destekler. C/C++ yazılım dilini de öğrenmenizi tavsiye ederim. Orta seviyeli kodu sayesinde donanım tarafına yeterince yakın ve verimli olması C++'ı işletim sistemi geliştirme için en uygun dillerden biri yapıyor. Akıllı saatler, otonom araçlar gibi makinelerin gömülü yazılımlarının çoğu C++ ile yazılmıştır C++'ın yüksek performanslı olması sebebiyle oyun motorları ve oyunlar içinde bir numaralı tercih haline gelmiştir. Şu anda en popüler oyun motorları olan Unity ve Unreal Engine, C++ ile geliştirilmiştir, hileleri de aynı şekilde.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.