Özgün Konu Hazırlama Rehberi

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,248
0
Merhaba değerli THT üyeleri,

Green Team Olarak Forumda Özgün Konu Açmak İsteyenlere Rehber Niteliğinde Bir Konu Hazırladık. Rehberde, "Özgün Konu Nedir?", "Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?" Başlıklarına Yer Verildi. En İyi Şekilde Faydalanmanız Dileğiyle...


ÖZGÜN KONU NEDİR ?

Özgün konu, kısaca yazarın kendi cümleleri, örnekleri ve kendi düşünceleriyle hazırladığı konuya denir. Adından anlaşılacağı gibi özgün konunun hiçbir yerinde farklı kaynaklardan alıntılanan içerik bulundurulmaz.

KONU HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Başlık Seçimi : Bir konu açtığınız zaman ilk etapta amacınız 'üyeleri konuya çekmek' olacağı için doğru ve etkili başlık seçimi önemlidir. Bu sebeple anlatılan konunun temel amacını betimleyen, ilgi çekici başlıklar seçmek, okuyucularda merak uyandırır ve konunuzu ziyaret etmelerini sağlar. Bu adım uygulanırken dikkat edilmesi gereken husus, başlığın içerikle uyumlu olmasıdır.
Örneğin; Wireshark aracı anlatılan bir konuda "Wireshark Nasıl Kullanılır" başlığı yerine "Ağ Trafiğini Analiz Edelim" başlığı kullanılması gibi..

MPM9R8.png


Konuya Giriş : Konu anlatımına başlanmadan önce üyelere hitap edilmesi, akabinde anlatılacak konu hakkında önbilgi verilmesi, okuru, okumaya teşvik edecek ve okuyucuda merak uyandıracak hususlardandır.
Örneğin; "Merhaba Değerli THT Üyeleri, Bu konumuzda şunu şunu işleyecek bunu bunu öğreneceğiz..." gibi

MPM9R8.png


İmla : Bir konunun içeriği ne kadar faydalı olursa olsun, konuda yazım kurallarına dikkat edilmemişse okurun gözünde o konunun pek bir değeri yoktur. Bu sebeple yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmesi, gerekirse konu hazırlanıp bitirildikten sonra konu içeriği baştan sona okunarak varsa imla hatalarının düzeltilmesi önemlidir. Elbette kimse yazım hatalarının bol olduğu bir konuyu okumak istemez.

MPM9R8.png


Konuyu Anlatma Ve İfade Etme Biçimi : Açılan bir konunun akıcı olması, karşı tarafın anlatılan içeriği daha net anlayabilmesi için önemlidir. Bu sebeple konuda; özne-yüklem uyumsuzluğu, çatı uyuşmazlığı ve diğer anlatım bozukluklarına yer verilmemelidir. Buna ek olarak yazarın, konuyu anlatırken zaman zaman mizahi yönünü ortaya koyarak anlatım yapması ve günlük yaşamdan örnekler vermesi anlatımı güçlendireceği gibi okurun zihninde kalıcılık oluşturacak ve okuru sıkmayacaktır.

MPM9R8.png


Konu İçeriği : Bir konu anlatılırken yapılan tanımlamalar, çeşitli örnekler ve resimlerle desteklenmeli aynı zamanda işlem kısımları varsa işlemler adım adım uygulamalı olarak anlatılmalıdır. Bu şekilde anlatılan konular, okurun bilgiyi daha iyi kavramasını ve işin mantığını anlamasını sağlayacaktır. Ek olarak, konunun herkes tarafından rahatça kavranması için konu anlatımı basite indirgenmeli, konuda verilen terimler tek tek anlaşılır bir şekilde açıklanmalıdır.

MPM9R8.png


Konu Düzeni : Bir yazının okunabilir olmasında en büyük etkenlerden biri de konu düzenidir. Konular, okuyucunun rahatlıkla anlayabileceği bir sırada yazılmalıdır. Örneğin; Siber güvenliğin ne olduğu açıklanmadan Siber Güvenlik üzerine diğer hususlardan bahsedilmemelidir.
Yazı boyutu, yazı fontu, renk seçimi gibi hususlara dikkat edilmeli ve konuda dikkat dağıtıcı renklerin kullanımından kaçınılmalıdır.
Yazı boyutu, zor okunacak kadar küçük ve yine zor okunacak kadar gereksiz büyüklükte olmamalıdır.
Unutmamalıyız ki açılan bir konunun düzenli olması okuru, okumaya teşvik eder.


MPM9R8.png


Konu Görselleri : Konu ile alakalı görseller, konunun anlaşılması için destekçi niteliğindedir. Bazı insanların görsel zekası çok daha gelişmiş olabilir. Bu sayede anlatılan konuyu görselleri görerek daha iyi kavrayacakları aşikardır. Konuda kullanılan görsellerin, konu ile alakalı olması çok önemlidir. Yazınızı okuyan kişi, okuma esnasında aklına takılan soru işaretini görselinizi gördüğünde giderecektir. Görseller, hayatımızda bir öneme sahip olduğu gibi, bir şeyleri ifade etme veya anlamlandırmak için de çok güzel bir araçtır. Buradaki püf nokta, yazdığınız konu ile görselin birbiri ile bağlantılı olmasıdır.

MPM9R8.png


Birbiriyle Bağlantılı Konulara Yer Verme Ve Akıcılık : Konu anlatılırken okuyucuyu sıkmayacak şekilde anlatılması önemli bir husustur. Okuyan kişi sıkılmamalı, okurken kafasında soru işaretleri kalmamalıdır. Bunun için anlatılan konuda, okuyucunun kafasını çok fazla dağıtmayacak şekilde bağlantılı konulara değinilebilir.

Şöyle ki; bir araç, komut, kod tanıtımı yaptığınızda ya da eğitim amaçlı bir konu açtığınızda, bu konuda, nerede ne yaptığınızı göstermenizin yanında bunu neden yaptığınızı da göstererek konuyla aradaki bağlantının kurulmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin "Burada bunu, bunun için yaptım", "bu çalışırken arka planda şu çalışıyor" "ve bu, bunu tetikliyor" tarzı sözlere yer vermeniz faydalı olacaktır.

Bu aslında bir öğrenme tekniğidir. 10 farklı şeyi aklınızda tutmak için belki ezber yapmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat o 10 farklı şeyin, birbiri ile nasıl bağlantılı olduğunu öğrenirseniz eğer, sadece anahtar kelimeleri hafızanızda tutmanız bile sizin için büyük avantaj olacaktır.


MPM9R8.png


Eldeki Kaynakların Kullanımı : Bir konu hazırlarken tek bir kaynağa bağlı kalmak yerine aynı konuda yazılmış birden fazla kaynaktan araştırma yapıp bilgi edinmeniz konuyu kavramanıza yardımcı olacak ve konu içeriğini zenginleştirmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple bulabildiğiniz tüm kaynakları, konuyu hazırlama aşamasında kullanabilir, bu kaynaklardan elde ettiğiniz bilgileri zihninizde toparlayarak kendi cümlelerinizle net bir şekilde okuyucuya aktarabilirsiniz.

MPM9R8.png


Konuda Verilen Ek Kaynaklar : Örneğin, konunuz ile alakalı elinizde bir doküman mevcut ve bu dökümanı okurlarınız ile paylaşmak istiyorsunuz. Elbette başkasının açıklamasını, emeğini "bunu ben yazdım" diyerek konuda sunmayacaksınız. Bunun yerine konunuzun bir bölümünde buna yer verip "Çok beğendiğim bir doküman, okuyabilirsiniz" veya "çok beğendiğim bir program, isterseniz bunu da kullanabilirsiniz" diyerek konunuza not düşebilirsiniz. Bu sayede konu içerisinde alıntı yapmadan okuyucuyu farklı içeriklerle buluşturmuş olacak ve konunuzu zenginleştirmiş olacaksınız. Farklı bakış açıları her zaman takdir edilir.

Konu içeriğinden en iyi şekilde faydalanmanız ve en güzel konuları açmanız dileğiyle, iyi forumlar... :)

Form-Logo9HD67b70b076b54fb43.png

 
Son düzenleme:

Darkche

Yeni üye
29 Mar 2020
2
0
Selamlar ellerinize sağlık Ben konu açmayı bilmiyorum yoksa çok şey paylaşırım :D

Darkche, Bu sayfaya giriş yetkiniz bulunmuyor. Aşağıdaki sebeplerden biri bu soruna neden oluyor olabilir.

Konu veya mesaj forum kurallarına aykırı olduğundan çöp'e taşınmış olabilir.
Mesaj yazmak istediyseniz üyeliğiniz yasaklanmış olabilir veya üyeliğinizin aktifleştirilmesi gerekebilir.

Nasıl konu açarım acaba ?
 

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,248
0
Selamlar ellerinize sağlık Ben konu açmayı bilmiyorum yoksa çok şey paylaşırım :D

Darkche, Bu sayfaya giriş yetkiniz bulunmuyor. Aşağıdaki sebeplerden biri bu soruna neden oluyor olabilir.

Konu veya mesaj forum kurallarına aykırı olduğundan çöp'e taşınmış olabilir.
Mesaj yazmak istediyseniz üyeliğiniz yasaklanmış olabilir veya üyeliğinizin aktifleştirilmesi gerekebilir.

Nasıl konu açarım acaba ?

Örneğin adli bilişim ile ilgili bir konu açacaksanız adli bilişim bölümüne girip bölümdeki konu listesinin üstünde bulunan "Yeni konu aç" butonuna basarak konu açabilirsiniz.
 

CyberkVip

Yeni üye
30 Nis 2020
1
0
mersin
Aslında Ben Sizin Yanınızda Bulumaktan Gurur Duyuyorum Ne Mutlu Türküm Diyene !
Ve Şuan Bizim İçin Uğraştığınız İçin Teşekkür Ederim İyki Varsınız THT<3
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.