Pc Kasasının TAnıtımı

NightWolf

Emektar
27 Ara 2005
722
11
about:home
1137977516kasa.jpg
Yeni bir bilgisayar aldık. Ve tüm kutuları heyecanla açtık. Ancak bir sorun var! Bu kadar kablo ile nasıl baş edeceğiz. Önden bakıldığında bilgisayarın basit bir alet olduğu düşünülebilir. Arkadan bakıldığında ise durum farklıdır. Kasanın arka kısmında yuvarlak, dikdörtgen ve kare şeklinde, bazen anlaşılır bazen de anlaşılmaz sembollerle ayırt edilmiş bir dizi giriş bulunur. Ayrıca birçok bilgisayar ve kablo girişi aynı renktir. Eğer aynı renk değilse bile o girişin tek yerden başka bir yere girmeyeceğinide anlayabiliriz. Şimdi kasanın arkasındaki tüm girişleri en ince detayıyla anlatmaya başlayalım.
1-FAN
PC açıldığında devreye girer ve iç elemanların ısınmasını engeller. Piyasada iki adet işlemci firması vardır. Bunlar, INTEL ve AMD firmalarıdır. Bu işlemcilerden AMD marka işlemciler ucuzdur. Ancak çok fazla ısınma problemi vardır. Bu yüzden bu marka işlemcilerin ek fan ihtiyacı vardır. Ancak ısınma problemide eskiye göre bu işlemcilerde azalmıştır.
ELEKTRİK DÜĞMESİ
PC' yi açmaya ve kapamaya yarar. Her bilgisayarda olmayabilir.
2-GERİLİM DEĞİŞTİRİCİ
Bu anahtar sayesinde bulunan ülkeye göre akımın giriş gücünü seçmek mümkündür. Örneğin A.B.D.' de 110 Volt'a, Türkiye'de 220 Volt'a ayarlanır. Dikkat edilmesi gereken bir başka konuda taşınabilir bilgisayarlarda da aynı problem vardır.
3-BESLEME
Akım prizine bağlanacak olan kablonun yerleştirilmesi gereken prizdir.
4-FARE
Farenin bağlanması için seri bağlantı noktası.
5-KLAVYE
Klavyenin bağlanması için seri bağlantı noktası.
6-USB GİRİŞİ
USB ( Universal Serial Bus ), PC'nin farklı tipte donanımlarla diyalog kurmasında kullanılan en yaygın bağlantı tiplerinden birisidir. Tüm yeni nesil bilgisayarlar USB 1.1 standardını ve bunun daha gelişmiş sürümü olan USB 2.0 standardını destekliyorlar. Çünkü fareden tutunda yeni model yazıcı ve tarayıcıya kadar birçok cihaz bu tipteki bağlantıyı tercih ediyor.
7-RJ-45 ETHERNET GİRİŞİ
Ethernet, iş ve cafe ortamlarında PC'leri yerel bir ağa(LAN, Local Area Network) bağlamak için kullanılan en yaygın teknolojidir.
8-SERİ BAĞLANTI NOKTASI
Normalde harici modemin ya da diğer harici donanımların sisteme bağlanması için kullanılır.
9-ENTEGRE VİDEO ÇIKIŞI
Bu bağlantı noktasına monitörünüzü bağlayabilirsiniz. Giriş, direkt olarak anakarta entegre edilmiştir. Her anakart bu özelliği desteklemez.
10-PARALEL BAĞLANTI NOKTASI
Paralel bağlantı noktası, yazıcı ile yapılan standart bağlantılar için kullanılır. Bir yazıcı hem parelel bağlantıyı, hem de USB bağlantısını destekleyebilir. Sadece paralel bağlantı ve sadece USB bağlantısını tercih eden yazıcı tipleri de vardır.
11-OYUN GİRİŞİ
İsminden de anlaşılabileceği gibi bu giriş, bilgisayarın oyun donanımıyla bağlantısını sağlamaktadır. Oyun çubukları (joystick) bu tip donanımların en tipik örneğidir.
12-M VE N SES GİRİŞLERİ
Hoparlör ve kulaklık için kullanılan girişlerdir. Line-in(M) ve line-out(N) olarak ikiye ayrılırlar. Farklı renkleri, doğru kablonun doğru girişe takılmasını kolaylaştırır.
13-MİKROFON GİRİŞİ
Mikrofonu sisteme bağlamak için kullanılan giriş.
14-GRAFİK KARTI (EKRAN KARTI)
Bu özellik PC'de ekran kartı bulunuyorsa geçerlidir. Özellikle oyunların oynanması için iyi bir grafik kartı şarttır. Kart 2 veya 3 girişe sahiptir. Bunlardan bir tanesi monitör bağlantı noktası, bir diğeride TV çıkışıdır. Bunların dışında yeni kasalarda DVI bağlantısı vardır. DVI, yeni nesil LCD monitörleri sisteme bağlamak için kullanılıyor.
DAHİLİ MODEM
Modem, internet bağlantısını sağlar.
TELEFON GİRİŞİ
Telefon hattı kablosunun modeme bağlanması için kullanılan giriş.
Püf noktaları:
• Toza karşın kadın çorabı: Bilindiği gibi elektrik tozu çeker. Zamanla bilgisayarınızın içinin tozlanmasını engellemek için, kasanın içine yanlardaki havalandırma deliklerine karşılık gelecek şekilde kadın çorabı yerleştiriniz.
• Güneş ışığı: Doğrudan güneş ışığının tek zararı, çalışır durumda bir bilgisayarın soğumasını zorlaştırmasıdır. Çalışmadığı zamanlar doğrudan güneş görmesi bir bilgisayara zarar vermez. Bilgisayarınızı, arkasına aydınlık bir pencere gelecek şekilde yerleştirmeyiniz. Bu şekilde yerleştirilmiş bir bilgisayarda, gündüz çalıştığınızda, karşınızdan gelecek gün ışığı sizi çok rahatsız edecektir.[alıntı]
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.