PCIe 4.0 bu yıl geliyor, 5.0 ise 2019’da Bizlerle Olacak

kenzai

Özel Üye
22 Ara 2010
8,569
22
Trondheim
pWrOLr.jpgBilgisayar dünyasında son yıllarda hızlı bir ilerleme söz konusu. Doğal olarak yeni standartların geliştirilmesi de kaçınılmaz oluyor. Son gelen haberlerde yeni PCI-E standartlarına yer verildi.

Donanım dünyası hızla gelişmeye devam ediyor. Bunun son örneği ise yeni açıklanan PCIe standartları oldu. Üstelik standartlar oldukça iddialı artışları beraberinde getirirken birbirleriyle sık bir şekilde pazardaki yerini alacak.


6X3j00.jpgPCIe 3.0’ın 2.1 versiyonuna göre olan getirisi halen bazı senaryolarda tartışıladursun, PCIe 4.0’ın hatta 5.0’ın ayak sesleri duyulmaya başlandı bile. 2010 yılında lanse edilen PCIe 3.0 sürümü artık yeni donanımlarda mutlaka bulunan bir özellik haline geldi. Her ne kadar sıradan bir ev kullanıcısı PCIe 3.0’ın sınırlarına henüz ulaşılamasa da çoklu GPU kurulumlarına yer verilen makine öğrenme sistemlerinde ve yüksek hızlardaki depolama birimlerinde yeni standardın geliştirilmesi artık gerekli hale gelmişti.


WQJjdm.jpgPCIe 4.0

Bu yıl kullanımına başlanacağı söylenen PCIe 4.0’ın çoğu cihazda yerini almasının ilerleyen dönemleri bulacağı düşünülüyor. 16 GHz’lik bağlantı frekansına sahip olacak standart hali hazırdaki 3.0 versiyonun 32 GB/s’lik bant genişliğini de iki katına çıkararak 64 GB/s’e çekecek. Üstelik PCIe 4.0’ın şu anda bulunan 0.9 revizyonu bazı üreticiler tarafından cihazlarında kullanılmak üzere denenmeye başlanmış bile.3qykd0.jpg
PCIe 5.0

Daha da ilginci gelen bilgilere göre PCIe 5.0 oldukça kısa bir süre sonra, 2019’da ilk cihazlarda kullanılmaya başlanacak. PCIe 5.0 da yine 4.0 gibi ciddi geliştirmeleri beraberinde getirecek. Bağlantının frekansı 32 GHz’e tırmanırken bant genişliği ise yine iki katına çıkarak 128 GB/s olarak karşımıza çıkacak ki böylelikle 400 Gb ethernet çözümlerini görmek mümkün olacak. Ek olarak yeni bağlantı arabirimleriyle SLI köprüsünün tarihe karışabileceği de tahmin ediliyor.


RPdjq7.jpgTabii son söz yine de donanım üreticilerinde zira PCI SIG organizasyonu sadece standartları belirliyor. AMD şu anda PCIe 4.0 için 2020’yi işaret ederken Intel tarafında ise herhangi bir bilgilendirme henüz yapılmadı. Intel cephesinde geriye dönük uyumluluk konusunda AMD gibi uzun süreler söz konusu olmadığı için firma PCIe 5.0 standardını muhtemelen AMD’den çok daha önce kullanmaya başlayacaktır.

Bununla birlikte Intel’in Optane bellek teknolojisi gibi standartlara sahip olması nedeniyle yeni arayüzleri oldukça hızlı bir şekilde benimseyeceği düşünülüyor. Son olarak bir şeyler söylemek için henüz çok erken olduğunu da akılda bulundurmakta fayda var. Piyasanın nasıl şekilleneceğini ise zaman gösterecek.PCI-Express 4.0 coming in 2017, 5.0 in 2019
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.