Perde alırken, kullanırken dikkat edilecekler

strawberry

Kadim Üye
28 Ocak 2007
6,759
47
Perde alırken, kullanırken dikkat edilecekler
evde0024.jpg
Perde seçerken nelere dikkat etmeli
Perde seçerken mekanın boyutları dikkate alınmalı. Ufak bir göz aldatmacasıyla salonu daha büyük ve yüksek gösterebilirsiniz.

Bizlerin korunmak için giysilere ihtiyacımız olduğu gibi pencereler de perdeler sayesinde dıştan korunurlar. Bu sayede fazla ışığın istenmeyen anlarda mekana girmesi önlenir, özel hayatımızın da dışarıdan izlenmemesi sağlanır. Genel anlamda perdeler yapının açıklıklarına bağlı olarak biçimlenir. Perde seçiminde mekan boyutlarının ve özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Perde seçerken ufak bir göz aldatmacasıyla mekanı daha büyük, yüksek göstermeniz mümkündür. Bu ya perdeyi tavandan sarkıtarak yüksek ya da enini geniş tutarak büyütmek şeklinde olabilir. Perdelerin takılacağı yerlerin de özenle tasarlanması gerekir. Her perde aynı biçimde takılmamalıdır. Tavandan ray üzerine geçirilecekse önünde mutlaka bu beyaz ya da gri rayı kapatacak bir bordür bulunmalıdır. Bu ahşaptan, alçıdan veya kumaşın kendinden dönerek yapılabilir. Bununla birlikte piyasada çok çeşitli perde asacakları alternatifi bulunmakta.

Malzemeye dikkat
Tül perdeler klasik anlamda beyaz olmalarına rağmen son yıllarda renklilerinin de dekorasyonda sıkça görülür olmaları mekana hoş bir görsel efekt getirmekte. Tül perdeler kolay yıkanabilir bir malzemeden tercih edilmeli. Özellikle sigara içilen ortamlarda hem koku, hem de renk değişimi açısından bu bakım çok önemli. Dolayısıyla polyester veya pamuklu-keten karışık tüller daha uygun olur. Stor perdeler iyi bir seçimle hem modern, hem de klasik bir mekanda kullanılabilir. Storları özellikle küçük boyutlu mekanlarda ışık süzmesi sağladığı için tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda dublürlü perdelere nazaran ekonomiktir. Tıpkı perdelerde olduğu gibi çok çeşitli renkte ve ahşap, bambu, alüminyum gibi malzemelerde stor bulabilirsiniz.

Perde kullanımında püf noktalar
evde0024b.jpg
Tül ve perdelik kumaşlardan bazıları içeriğinde keten, viskon, chenille, ipek, floş gibi değişik yapıda iplikler bulundurmaktadır. Bu iplikler belli bir estetik, görünüm için gerekli olmakla birlikte bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Genellikle natürel renklerde olan bu iplikler yıkama sonucunda, ağartıcı içeren temizlik maddeleri kullanıldığında beyazlaşabilmektedir. Bundan dolayı satış sırasında bu ürünlerin kullanımıyla ilgili, alıcının doğru bilgilendirilmesi, ürünlerin kullanım ömrünün uzaması, estetik değerlerini kaybetmemesi ve müşteri memnuniyetinin sürekliliği açısından önemlidir

Tül Perdeler İçin
1. Tül perde alırken pencere ve duvar ölçüsünü kendiniz almayın, küçük bir yanlışlık sizi üzebilir.
2. Piyasadaki deterjanların büyük çoğunluğu, ağartıcı maddeler içerdiği için yıkamada kesinlikle kullanılmamalıdır.
3. Yıkama 30 derece sıcaklıkta ve color-matic deterjanlar veya yün şampuanı gibi ağartıcı içermeyen temizlik maddeleri ile yapılmalıdır. Çamaşır makinenizin perde veya hassas kumaş programını kullanın.
4. Yıkama, perde ayarında yada hassas yıkamada, kumaş deforme edilmeden yapılmalı, santrifüj veya sıkma yapılmamalıdır.
5. Polyester ve sentetik tüllerinizi makineden çıkardıktan sonra nemli asın, kırışık yerler kendiliğinden düzelecektir.
6. Crash yapılmış tüllerde, ütüleme çok dikkatli yapılmalı, kırışıkların açılıp tülün deforme olmasına sebep olunmamalıdır. Bu tüllerde mümkünse hiç ütü kullanılmadan, tül kendiliğinden kuruduktan sonra asılmalıdır.
7. Organza ve 20 denye olarak üretilen tüllerde, ütü yapılırken, buhar ayarı çok iyi kontrol edilmeli ve ılık olarak ütülenmelidir.

Kumaş Perdeler İçin
evde0024a.jpg
1. Chenille ve benzeri kumaşlarda makine yada elde yıkama yapılmamalı, kumaş kesinlikle kuru temizlemeye gönderilmelidir.
2. Baskı kumaşlarda makinede yıkama yapıldığı taktirde renklerin canlılığını kaybetmemesi için ağartıcı içeren normal deterjanlar yerine color-matic deterjanlar tercih edilmelidir.
3. Doğal, pamuklu ve keten kumaşlar yıkanınca çekebilir. Perdeyi çekme payını hesaplayarak satın alın ve diktirmeden önce mutlaka bir kez yıkayın.
4. Çok narin kumaşlar için kuru temizlemeden yararlanın.
5. Kumaş üzerine dökülen sıvılara, emici bir kağıt veya yumuşak bezle en kısa zamanda müdahale edilmelidir. Temizlemede deterjan, renkli sabun, arap sabunu ve leke sökücü maddeler kesinlikle kullanılmamalı,saf beyaz sabun tercih edilmelidir.
6. Kurutma işlemi direkt güneşte veya yüksek ısılı ütüyle yapılmamalı, düşük ısıya ayarlanmış saç kurutma makinesi ile dairesel hareketler çizerek yapılmalıdır.
7. SCOTCHGARD koruyucu uygulanmış kumaşlara, scotchgard kullanım talimatlarına uygun kullanım ve temizleme yapılmalıdır.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.